Minister Marlena Maląg z wizytą w Ząbkach

29 listopada Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg, Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed,  Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł oraz Starosta Wołomiński Adam Lubiak odwiedzili nadzorowaną przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Ząbkach  placówkę dziennego pobytu dla osób starszych –  Klub ?Senior+?.

Gościom towarzyszyli wiceburmistrz Miasta Ząbki, Kamil Kowaleczko, przedstawicielka Urzędu Miasta Ząbki, główny specjalista ds. promocji, kultury, sportu i zdrowia Iwona Potęga, poseł Piotr Uściński  oraz gospodarze spotkania ? Artur Kołodziejczyk, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Ząbkach wraz z pracownikami, którzy wspólnie z seniorami zadbali o miłą atmosferę i poczęstunek.

– Dzisiejszą uroczystość przygotowali Seniorzy wraz z pracownikami Ośrodka Pomocy Społecznej w Ząbkach. Korzystając z okazji chciałbym serdecznie podziękować zarówno Seniorom jak i wszystkim pracownikom OPS za ogromne zaangażowanie w funkcjonowanie i rozwój klubu.  To dzięki Wam drodzy Państwo to miejsce tętni życiem i przynosi nam wszystkim wiele radości i satysfakcji  –  powiedział Artur Kołodziejczyk, dyrektor ząbkowskiego OPS.

Podczas  spotkania z seniorami w siedzibie ich klubu goście mieli okazję zobaczyć, jak funkcjonuje na co dzień ząbkowska placówka, znaleźli też czas na miłą rozmowę nie tylko o dedykowanych dla seniorów programach, ale też o problemach z jakimi borykają się starsi mieszkańcy miasta.

? Dziś spotkaliśmy się z seniorami przy okazji uruchomienia nowej edycji programu Senior +. Tegoroczny budżet to 80 mln zł. Wnioski w edycji 2020 można składać do 7 stycznia. Dofinansowanie można uzyskać na utworzenie lub utrzymanie placówek Senior+  ? powiedziała Marlena Maląg,  Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

? Realizacja Programu Senior + przez miasto Ząbki jest przykładem dobrej współpracy na linii rząd ? samorząd. Na Mazowszu funkcjonuje już ponad 50 placówek Senior+, a kolejne 50 zostanie utworzonych  ?  podkreślił Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

– Mam dobre kontakty z wieloma klubami i stowarzyszeniami seniorów w naszym powiecie. Od lat otrzymują wsparcie samorządów. W ostatnim czasie także wsparcie rządowe w ramach programu Senior+. Dzięki pieniądzom rządowym remontowane są lokale, zakupywany sprzęt. Senior+ to także pokrycie kosztów bieżącej działalności klubów. Cieszę się, że zaangażowanie Miasta Ząbki we współprace z seniorami zostało docenione przez wizytę Minister Rodziny ? powiedział poseł Piotr Uściński.

Ząbkowski Klub Senior+ mieści się w budynku należącym do Urzędu Miasta Ząbki i jest prowadzony przez Ośrodek Pomocy Społecznej  w Ząbkach. Placówka powstała w 2018 roku. Dzięki programowi Senior+ obiekt  został wyremontowany i dostosowany do potrzeb seniorów, którzy mogą tutaj korzystać z szerokiej  oferty zajęć aktywizujących. W Klubie odbywają się m.in. zajęcia plastyczne, taneczne i rekreacyjne oraz wydarzenia kulturalne.

– Dzisiejsza wizyta przedstawicieli rządu daje nam znak, że z naszymi samorządowymi problemami nie pozostajemy sami i możemy liczyć na wsparcie centralne. Ogromnie dziękuję Pani Minister i Panu Wojewodzie, że znaleźli dla nas czas, ale przede wszystkim dziękuję seniorom i pracownikom OPS w Ząbkach, którzy zadbali o miły i smaczny przebieg tego spotkania. Od lat dajemy przykład w zakresie pozyskiwania środków zewnętrznych w wielu obszarach funkcjonowania miasta, również w obszarze opieki senioralnej. Myślę, że dla wszystkich największą nagrodą były dzisiaj szczere uśmiechy na twarzach seniorów, którzy dzięki pozyskanym środkom, mają swoje miejsce na ziemi, gdzie mogą aktywnie spędzać swój wolny czas. To daje mi ogromną motywację do dalszego działania i wytężonej pracy na rzecz mieszkańców ? podsumował wizytę Kamil Kowaleczko, wiceburmistrz Ząbek

Wieloletni program ?Senior+? skierowany do jednostek samorządu terytorialnego. Jego celem jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym osób starszych. W ramach programu rozbudowywana jest sieć Dziennych Domów oraz Klubów ?Senior +?.

Kluby Senior+ to miejsca, w których osoby starsze nie tylko mogą spędzać czas korzystając z oferty kulturalnej czy zajęć sportowych, ale również mają zapewnione posiłki oraz pomoc w czynnościach dnia codziennego. Kluby ?Senior +? działają w uproszczonej formule, żeby z programu mogły skorzystać również mniejsze gminy.

W 2019 roku na realizację programu rząd przeznaczył kwotę 80 mln złotych. Taką samą kwotę zapisano w projekcie budżetu na 2020 rok. W nowej edycji programu, która rozpoczęła się 25 listopada br.,  dofinansowane będą jedynie projekty ?jednoroczne?, tj. realizowane i zakończone wyłącznie w 2020 roku.  Dokumenty należy składać do 7 stycznia 2020 roku, do godziny 16. Ofertę należy wypełnić i złożyć w generatorze ofert, dostępnym na stronie www.senior.gov.pl. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone najpóźniej do 28 lutego 2020 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.