27 listopada w Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Heleny i Stefana Nasfeterów w Wołominie miało miejsce kolejne wydarzenie w ramach projektu „Słowacki. Poeta, myśliciel, człowiek”. Tego dnia podczas Mistrzowskiego czytania Słowackiego biblioteka gościła aktorkę Grażynę Błęcką-Kolską.
Podczas spotkania Pani Grażyna odczytała fragmenty dzieł Juliusza Słowackiego
Gości przywitał dyrektor biblioteki Krzysztof Kudera, który również poprowadził wydarzenie. Podczas spotkania Grażyna Błęcka-Kolska odczytała fragmenty utworów Juliusza Słowackiego tj.: „Anhelli”, „Balladyna”, „Kordian”, „Testament mój” oraz „Pieśń konfederatów barskich”. Czytanie dzieł wieszcza było przeplatane rozmową, podczas której dowiedzieliśmy się wiele na temat zawodowych i osobistych doświadczeń aktorki.
Grażyna Błęcka-Kolska- polska aktorka teatralna i filmowa.W 1984 ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi. Po skończeniu szkoły aktorskiej występowała w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. W 1984 zadebiutowała na ekranie rolą narzeczonej Urbanka w miniserialu „Rozalka Olaboga”.
Popularność przyniosła jej rola Katarzyny Solskiej w komediach filmowych: „Kogel-mogel” (1988) i „Galimatias, czyli kogel-mogel II” (1989) Romana Załuskiego. W 2019 roku nastąpiła kontynuacja filmu „Miszmasz, czyli kogel-mogel 3”, w 2022 „Koniec Świata, czyli kogel-mogel 4” oraz w 2024 „Baby boom, czyli kogel-mogel 5”.
Występowała w Teatrze Telewizji (m.in. w sztuce Wyrok na Franciszka Kłosa Andrzeja Wajdy). W 1994 za rolę w „Cudownym miejscu” zdobyła nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Za rolę w „Jasminum” odebrała Złotą Podkowę na festiwalu Wakacyjne Kadry w 2006. W 2018 na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki
Znana z takich filmów jak: „Kogel-mogel”, „Cudowne miejsce”
Widzowie zadali wiele pytań, m.in. o przyszłości filmu i zawodu aktora w zmieniającym się i coraz bardziej cybernetycznym świecie.
Projekt „Słowacki. Poeta, myśliciel, człowiek” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
źródło wikipedia.org