Młodzi przedsiębiorcy

Jak założyć własną firmę? Na to pytanie 9 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wołominie odpowiadali specjaliści podczas seminarium ?Pomocna Dłoń ? Lekcja Przedsiębiorczości?, które było skierowane do młodzieży ostatnich klas szkół średnich.Pomysłodawcy chcieli ukazać młodym uwarunkowania lokalnego rynku pracy, poruszyć tematykę prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Na spotkaniu przedstawiono uczniom szanse na uzyskanie zatrudnienia i zawody, na które jest obecnie zapotrzebowanie. Seminarium przede wszystkim przyniosło wiele praktycznych informacji. Młodzież mogła dowiedzieć się, jakie warunki trzeba spełnić, by założyć własną firmę, co zrobić, by dostać dofinansowanie, u kogo ubiegać się o pomoc w sprawie założenia działalności gospodarczej.

Uczniowie wołomińskich szkół średnich byli zainteresowani tematem spotkania. ? Wszyscy słuchają. Być może dlatego, że przekaz jest bardzo zrozumiały, a prowadzący mówią w ciekawy sposób, przystępnie ? mówi Paulina Ziółkowska, uczennica Zespołu Szkół Ekonomicznych (ZSE).

Młodzież podkreślała, że w liceach ogólnokształcących jest za mało zajęć z przedsiębiorczości. ? Jeśli ktoś, tak jak my, uczy się w ?ekonomiku?, to ma bardzo dużo zajęć, które poruszają tematykę zakładania własnej firmy, ale z tego, co wiem, uczniowie liceów narzekają na to, że mają za mało lekcji przedsiębiorczości. Wielu osobom tego brakuje ? mówi Anastasiya Lozovska, uczennica ZSE.

Zdaniem naszych uczniów informacje przekazywane na seminarium były przydatne i zachęcające, ale założenie własnej firmy nadal postrzegają jako duże ryzyko.

Czy uczniom potrzebne są takie spotkania? ? Zainteresowani tym tematem są ci młodzi ludzie, którzy już naprawdę chcą założyć własną działalność gospodarczą. Mogą tutaj dowiedzieć się, jakie są szanse i wyzwania. Ci, którzy nie są jeszcze nastawieni na zakładanie własnej firmy, nie zapamiętają dokładnych procedur ? mówi Anna Ślusarz, nauczycielka z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wołominie. ? Myślę jednak, że wszyscy uczniowie się czegoś dowiedzieli. Informacje są bardzo przydatne. Na pewno jest wiele osób, które z tego spotkania skorzystają. Szczególnie, że bardzo wielu uczniów szkół ekonomicznych od razu po maturze myśli o założeniu własnej działalności. Nasza szkoła organizuje dni planowania kariery, na których wypowiadają się goście z wyższych uczelni, doradcy z Urzędu Pracy, ale tematyka jest już trochę inna niż tutaj ? dodaje.

Na spotkaniu pojawili się między innymi burmistrz Wołomina Ryszard Madziar i starosta Powiatu Wołomińskiego Piotr Uściński.

W tematykę prowadzenia własnej firmy oraz zapotrzebowania lokalnego rynku wprowadzali m.in. Beata Bożedaj, zastępca dyrektora PUP w Wołominie, Daniel Kowalski, inspektor w Wydziale Planowania i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Wołominie oraz Michał Kacprzak, właściciel firmy MK Event Studio.

Spotkanie okazało się przydatne zarówno dla przyszłych studentów, jak i dla tych, którzy chcą założyć własną firmę. Informacja o zapotrzebowaniu na lokalnym rynku pracy okazuje się przecież istotna dla wszystkich. Ci, którzy marzą o studiach, mogą świadomie wybrać uczelnię i kierunek, a przyszli przedsiębiorcy założyć taką firmę, jakiej jeszcze nie ma. Od lat na krajowym rynku pracy nic się nie zmienia, nadal brakuje nam umysłów ścisłych, inżynierów. W wołomińskich ofertach pracy również przeważają te zawody, do których trzeba mieć zmysł techniczny.

Urszula Wysocka