Mogiła żołnierzy bolszewickich na Polakówej Górce w Ossowie

W lipcu b.r Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa wystąpiła do Gmin Zielonka i Wołomin o pomoc w pracach nad urządzeniem mogiły żołnierzy bolszewickich, odnalezionej w latach 2008 – 2009 na polach ossowskich.Uzgodniono, że Wołomin i Zielonka wykonają właściwe dojście piesze pozwalające delegacjom odwiedzać mogiły. Prowadzone są prace przygotowawcze i porządkowe dojść i dojazdów. Przy wykonaniu tymczasowej przeprawy przez rzekę na czas obchodów w dniach 13 ? 15 sierpnia 2010 roku, pomoc zadeklarowało Dowództwo Wojsk Lądowych.

Prace mają się zakończyć do 14.08.2010r.

16 kwietnia 2009 roku Rada Miejska w Wołominie przyjęła uchwałę Nr XXVIII-36/2009 o utworzeniu parku kulturowego pod nazwą ?Ossów Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku? w celu ochrony krajobrazu historycznego, kulturowego oraz zachowania wyróżniających się krajobrazowo terenów pola boju pod Ossowem. Tożsamą uchwałę przyjęła Zielonka o utworzeniu parku na jej terenie.

Badania mogiły na ?Polakówej Górce? i badania pola boju pod Ossowem prowadzone były w ramach prac nad powołaniem parku kulturowego.

O istnieniu tej mogiły pamiętali mieszkańcy Ossowa o czym świadczyły przekazy ustne oraz szczątki wypalonych zniczy. Poszukiwania mogiły rozpoczęte zostały w kwietniu 2007 roku. W maju 2008 r. pracownicy Gminy Wołomin, pod kierunkiem archeologów z Krajowego Ośrodka Badania i Dokumentacji Zabytków, przeprowadzili badania sondażowe, które doprowadziły do odnalezienia mogiły. Po uzyskaniu niezbędnych zezwoleń we wrześniu 2008 r. przeprowadzono badanie odnalezionej mogiły. W mogile odkryto szczątki 22 żołnierzy, a przy nich fragmenty angielskiego munduru pochodzącego z dostaw dla armii kontrrewolucyjnej, amunicję do broni rosyjskiej, fragmenty butów wojskowych. Podsumowaniem badań archeologicznych prowadzonych w Ossowie w latach 2008 – 2009 była wystawa, pt.: ?Zabytkom na odsiecz ? Ossów ? od legendy do wiedzy?, zorganizowana we wrześniu 2009 roku w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Biuro Promocji UM w Wołominie

4 przemyślenia nt. „Mogiła żołnierzy bolszewickich na Polakówej Górce w Ossowie

  1. Sprawa zaczęła się w 2008 roku. Już wtedy Mikulski zadeklarował się z pomnikiem zgodnie z sugestią Komorowskiego. Dlaczego tak ochotnie? Bo otrzymał propozycję drugiego miejsca na liście PO w wyborach do sejmu. Chyba wygłąda to logicznie. Dla władzy ten człowiek zrobi wszystko. Byłem tam dziś przy tym pomniku jest w zasadie wszystko gotowe. Mostek przenośny stoi. Pomnik też, zostało tylko posadzenie kwiatów i pomalowanie trawy. Straż oczywiście pilnuje.

  2. Chyba szlaczek jaśnisty mnie trafi,czytam ,przecieram oczy i nie mogę uwierzyć w to co czytam.Jest wiele słów którymi można określić ten wyczyn naszego namiestnika,ale nie wszystkie sie nadają,napiszę tylko…hańba,hańba po stokroć hańba!!!

  3. Dlaczego tam jest prawosławny krzyż , skąd wiadomo kim byli pochowani. Rozumiem prawosławne krzyże na mogiłach z I wojny ale bolszewicy byli ateistami walczącymi z wszelką wiarą, a idący z nimi Żydzi i Chińczycy też nie byli prawosławni.

  4. Co to za cenzura? Komenty nieprzychylne tniecie dziady. Kiedy Mikulski zezwoli na budowę cmentarza zołnierzy Wermachtu i Waffen-SS którzy bronili Wołomina przed Sowietami w 1944? Jak sprawa buowy pomnika czyli Tygrysa obok tego T-34 na trasie wylotowej do W-wy?

Możliwość komentowania jest wyłączona.