Motocyklowy Rajd Katyński

W dniach 1-22 września br. Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński odwiedził miejsca pamięci i męczeństwa polskich patriotów na ziemiach dzisiejszej Litwy, Białorusi, Rosji i Ukrainy. To już dwunasta podróż motocyklistów na Kresy Rzeczypospolitej. W tym roku blisko 70 motocyklistów z Polski i z zagranicy podczas 3 tygodni pokonało trasę ponad 6 500 km.

Trasa tegorocznego Rajdu przebiegała m.in. przez: Warszawę ? Hajnówkę ? Giby ? Kowno ? Kiejdany ? Mejszagołę ? Glinciszki ? Pikliszki ? Zułów ? Powiewiórkę ? Podbrodzie ? Ponary ? Rossę ? Wilno ? Oszmianę ? Lidę ? Krupa (Krupovo) ? Surkonty ? Roś ? Wołkowysk ? Słonim ? Baranowicze ? Zaosie ? Świteź ? Nowogródek ? Naliboki ? Wołożyn ? Bogdanowo ? Mińsk (Kuropaty) ? Chatyń ? Mochylew ? Lenino ? Katyń ? Smoleńsk (teren lotniska Siewiernyj)? Kłuszyn ? Miednoje ? Moskwę ? Kursk ? Charków (Piatichatki) ? Kijów (Bykownia) ? Koziatyń ? Chmielnik ? Latyczów ? Brahiłów ? Winnicę ? Bar ? Kamieniec Podolski ? Chocim ? Jazłowiec ? Dytiatyń ? Hutę Pieniackę ? Zadwórze ? Lwów ? Żółkiew ? Krzesimów ? Warszawę.

Każdego dnia rajdowcy spotykali się z polskimi rodzinami, odwiedzali polskie domy kultury, szkoły i domy dziecka. Dzięki życzliwości i zaangażowaniu wielu instytucji i osób prywatnych udało się przetransportować 4 furgony wypełnione m.in. literaturą polską, artykułami szkolnymi i sportowymi, zabawkami, słodyczami, środkami czystości i odzieżą.

Bardzo trudno opisać w kilku słowach wrażenia z 6500 kilometrowej trasy Rajdu Katyńskiego, gdzie wiele miejsc związanych jest z naszą tożsamością narodową. Miejsc bardzo bliskich Polakom, miejsc wielkiej chwały i miejsc niewyobrażalnej kaźni.

Historia Kresów to ludzie z pierwszych stron podręczników historii, kultury, literatury, to także Polacy mniej znani. W konsulacie w Charkowie otrzymaliśmy mapę Charkowa z upamiętnieniem Polaków i miejsc związanych z ich działalnością, pokazującą jak ich tam dużo i jacy z nich byli wspaniali ludzie. Niezapomniane wrażenia to spotkania z Polakami. Przed mszą świętą na memoriale w Piatichatkach (Charków) spotkałem dwie siostry, które z zainteresowaniem komentowały obecność naszego busika z napisem ZEC Wołomin. Okazało się, że siostry są Orionistkami związanymi z naszym Hospicjum w Wołominie. W rajdzie uczestniczyło 10 harcerzy z Wilna z ks. Darkiem, tylko pozazdrościć ich postawy, może w następnym rajdzie wyjedzie bus z młodzieżą z naszych szkół?

Serdecznie zapraszam do oglądania tysięcy zdjęć wykonanych przez uczestników XII Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego na stronie www.zec.wolomin.pl oraz www.rajdkatynski.net, one przybliżą wam odwiedzone przez nas miejsca i atmosferę rajdu.

Zdjęcia i filmy z 6 500 km trasy XII Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego można oglądać na stronie www.zec.wolomin.pl

W imieniu wszystkich obdarowanych składamy serdeczne podziękowania za okazaną pomoc. Tym samym wspólnie z motocyklistami staliście się Państwo Ambasadorami polskiej sprawy na Kresach Rzeczypospolitej.

Zapraszamy na spotkanie z uczestnikami XII Rajdu Katyńskiego, które odbędzie się 7.11.2012 r. o godzinie 18.00 w Bibliotece Miejskiej w Wołominie przy ul. Wileńskiej 32 (dawna Szkoła nr 1). W programie zdjęcia, filmy i relacje z trasy rajdu a także podziękowanie darczyńcom.

Wiktor Węgrzyn

Komandor Rajdu i Prezes Stowarzyszenia

Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński

Edward Olszowy