Muzeum Nałkowskich skończyło 25 lat

W niedzielę 29 października 2017 r. równo w przypadającą  25. rocznicę otwarcia Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie odbyła się jubileuszowa uroczystość.

? Cieszę się, że inwestycja, na którą zdecydowało się miasto 25 lat temu przetrwała i ciągle się rozwija. Ruszyła właśnie budowa parku wokół Muzeum, planowanego już w tamtych latach ? mówi Halina Wojakowska, która z ramienia urzędu gminy zajmowała się doprowadzeniem do powstania placówki muzealnej działającej w strukturach gminy.
Dziś Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich tętni życiem. Wiele osób przez lata dbało o to, żeby zachowane w różnych miejscach okruchy obiektów archiwalnych wróciły do Wołomina i służyły mieszkańcom i osobom odwiedzającym to miejsce.
Drewniany dom, nazywany ?Domem nad Łąkami?, był miejscem wychowania, spotkań rodzinnych, saloniku literackiego oraz pracy zarówno dla Wacława jak i dla jego córki Zofii (1884?1954) ? późniejszej pisarki. Tu spotykała się przedwojenna bohema nie tylko wołomińska. Po wojnie do drugiej połowy lat osiemdziesiątych  były tu mieszkania komunalne.
Uroczyste otwarcie placówki odbyło się w południe 29 października 1992 r., po remoncie zrealizowanym w drugiej połowie lat 80. XX w., dzięki pomocy finansowej władz Miasta Wołomina i współpracy wielu osób, m.in. Haliny Wojakowskiej ? komisarza wystawy, Jolanty Pol ? która zaprojektowała ekspozycję oraz prof. Hanny Kirchner ? sprawującej merytoryczną opiekę nad prezentacją biografii i twórczości Zofii Nałkowskiej. Patronat nad nowo powstałą placówką objął Polikarp Bulik ? ówczesny Burmistrz Wołomina.
Instytucję powołała do życia Rada Miejska w Wołominie, rok po oficjalnym otwarciu, na mocy Uchwały Nr XI?87/93 z dnia 16 grudnia 1993 r. w sprawie utworzenia i nadania statutu Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich. Dokument podpisał Zygmunt Nieznański ? Przewodniczący Rady Miejskiej w Wołominie.
W tym roku w uroczystym jubileuszu w równą rocznicę do Muzeum zawitało wielu zaproszonych przez dyrektor Muzeum Marzenę Kubacz gości. Wśród nich nie zabrakło artystów. Stawili się burmistrzowie Elżbieta Radwan ? obecna burmistrz Wołomina, z zastępcami Edytą Zbieć i Robertem Makowskim oraz poprzednicy Jerzy Mikulski i Paweł Solis oraz starostwa Kazimierz Rakowski. Było wiele wspomnień i życzeń Pierwszym pracownikiem w Muzeum była Anna Laskowska zaś Marzena Kubacz związana z Muzeum jest niemalże od początku jego powołania. Początkowo była pracownikiem ale w krótkim czasie otrzymała powołanie na dyrektora. To głownie za jej sprawą i współpracujących z nią osób w Muzeum odbywały się liczne lekcje muzealne spotkania z ciekawymi ludźmi ? aktorami, muzykami, poetami, filozofami a także koncerty w tym  koncerty uczestników konkursów Chopinowskich. Przez wiele lat Muzeum Nałkowskich było jedyną miejską instytucją kultury w Wołominie.
Przez te lata Muzeum zgromadziło liczne materiały archiwalne dotyczące zarówno regionu jak też Wołomina i powiązanych z nim życiorysów.

Teresa Urbanowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.