Muzeum w Ossowie początek konsultacji

Ossowskie wydarzenia historyczne oraz walory krajobrazowe stały się głównym punktem odniesienia, w kreacji terenu Parku Kulturowego ?Ossów- Wrota Bitwy Warszawskiej-1920?.

Tydzień temu podczas spotkania w Urzędzie Miasta w Wołominie Mirosław Nizio zaprezentował opracowanie, swojego autorstwa, zatytułowane ?Założenia Zagospodarowania Terenu  Muzeum ?Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej – 1920?. Koncepcja powstaje przy współpracy trzech gmin: Wołomina, Zielonki i Kobyłki oraz Starostwa Powiatu Wołomińskiego.
Twórca koncepcji podkreśla, że zaprezentowany dokument, ciągle jeszcze ulega zmianie a prezentowana wizualizacja jest materiałem wyjściowym do konsultacji.  – Wersja, którą zaprezentowałem podczas spotkania w Urzędzie już uległa pewnej modyfikacji. Głównym punktem odniesienia, w kreacji terenu Parku Kulturowego ?Ossów- Wrota Bitwy Warszawskiej- 1920? były ossowskie wydarzenia historyczne oraz walory krajobrazowe. Ruch proporcji trójdzielnych brył i zagospodarowania terenu, promieniście ukierunkowuje zwiedzających w miejsca ?pamięci historycznej? czy materialnych punktów sakralnych (np. krzyż ks. Ignacego Skorupki) ? tłumaczy Mirosław Nizio. – Cały czas pracuję nad samą bryłą obiektu ? opowiada.
Założenia do koncepcji w dalszej części wyjaśniają: ?Forma muzeum zdaje się ?wkraczać? w przestrzeń płaszczyzny terenu działań wojennych, uwzględniając jednocześnie współczesne rozwiązania urbanistyczne, dostosowane do potrzeb mieszkańców Ossowa. Centralny punkt zagospodarowania terenu stanowi, plac w formie kwadratu, będący punktem odniesienia do pulsującej, żywej architektury.
Agora placu, podkreślająca wartość miejsca (główne miejsce obchodów i uroczystości) jest wizualnym wprowadzeniem do części historycznej, którą otwierają podłużne bryły muzeum.
Aby zachować logiczny podział urbanistyczny na część muzealno- edukacyjną, oraz hotelowo- konferencyjną, wokół placu równomiernie rozchodzą się ku czterem stronom: kościół- nawiązujący architektonicznie do budynku muzeum, plebania, Muzeum ?Wrota Bitwy Warszawskiej?, oraz droga wiodąca do nowoczesnego kompleksu hotelowo- konferencyjnego. W przyległym ?rynkowi ? kościele usystematyzowane została mała architektura brył pamięci, tworząc porządek wewnątrz struktury placu centralnego.
Podłużna forma muzeum, ukierunkowuje historyczną przestrzeń, na której odbywać się będą reenactmenty historycznych wydarzeń związanych z ?Bitwą Warszawską?.
Istotnym elementem przestrzennym są tarasy widokowe na horyzontalnych zakończeniach brył muzeum, ukazujące widok na historyczną przestrzeń 1920r, budując tym samym pole do wielowymiarowych działań w przestrzeni publicznej terenu.
Równolegle do osi drogi, umiejscowiony został parking, co optycznie pozwoli odciążyć zielony teren agory placu centralnego?.

Autorem koncepcji muzeum w Ossowie jest Mirosław Nizio absolwent Wydziału Architektury warszawskiej ASP i Fashion Institute of Technology w Nowym Jorku. Projektant Muzeum Powstania Warszawskiego. Pracował przy tworzeniu muzeum byłego obozu zagłady w Bełżcu i Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
Autorem koncepcji muzeum w Ossowie jest Mirosław Nizio absolwent Wydziału Architektury warszawskiej ASP i Fashion Institute of Technology w Nowym Jorku. Projektant Muzeum Powstania Warszawskiego. Pracował przy tworzeniu muzeum byłego obozu zagłady w Bełżcu i Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

Poniżej przedstawiamy wstępną wizualizację muzem:

18 przemyśleń nt. „Muzeum w Ossowie początek konsultacji

  1. Ossów to dziura, niestety. Wielkie plany + okoliczne menele stworzą specyficzny wizerunek tego super przedsięwzięcia. Moim zdaniem w Ossowie fajni są tylko ułani na 15 sierpnia, a inscenizacje bitwy ogląda na oko 3-4 tysiące osób. Nie wiem kto to organizuje, ale potrafi ściągnąć ludzi i chyba o o chodzi.
    Obawiam się że cała ta wielka kasa pójdzie na marne,projektowany budynek jak dla mnie jest beznadziejny i chyba nie do końca wiadomo komu ma służyć i kto będzie tym zarządzał. Może komuś przyjdzie do głowy, by zacząć od przetargu na pomysł jak ściągnąć do Ossowa wiele tysięcy osób rocznie. Bo inaczej cała ta inwestycja zarośnie pokrzywami a i ułani przeniosą się do Radzymina (słyszałem że władze Radzymina mocno o to zabiegają).

  2. Ossów to miejsce wyjątkowe w historii Rzeczypospolitej. Projekt przedstawiany w mediach jest zbyt i to bardzo zbyt kontrowersyjny, te jak ktoś nazwał glizdy nie w Ossowie i jeszcze raz nie.Naszemu burmistrzowi jak zwykle ktoś źle doradza i tak jak z fontanną na Placu 3 – go Maja , tak teraz w Ossowie .Fontanna zajmuje prawie 1/3 placu , psuje się , zapycha,raz działa by za chwilę nie a wystarczyło zrobić tradycyjną w cyklu zamknietym w kształcie koła, wielościanu z kilkoma dyszami róznych średnic z granitowym obłożeniem i Laweczkami dla chcących odpocząć w upalne dni i tyle. Zrobiono wodny pistolet maszynowy który dla przechodzących może z nienacka zaatakować gradem wodnych luf.Podobnie jest z projektem w Ossowie ktoś chce być zbyt nowoczesny na skalę Endi Vorchola i z miejsca bitwy robi sobie abstrakcję.Ossów to zbyt piękne miejsce żeby go tak zeszpecić.Jak napisał koleś z Marek Ossów to Ks. I. Skorupka i Inscenizacja Bitwy 1920r. i w to należy inwestować . Czytając opinie w prasie polskiej z tych inscenizacji to wszyscy byli zachwyceni i tu jechali dziesiatki kilometrów by zobaczyć pole bitwy wojny 1920 , miejsce śmierci księdza Skorupki i oczywiście szarżę kawalerii na bolszewików. Mam jedną prośbę niech gminy wspomagają robotę Andrzeja Michalika a Ossów i to miejsce historyczne będzie znane w całej Europie. O tych fruwających muzeach niech decydenci zapomną , szkoda forsy. Jedno co niezwłocznie należy zrobić w Ossowie to porządny hotel dla gości , by odwiedzający mogli tu się zatrzymać , przespacerować po szlaku bitwy , dobrze zjeść i odpocząć.Niezbędne jest również zagospodarowanie tego terenu choć ostatnimi laty bardzo dużo tu zrobiono i powiększenie muzeum z makietą bitwy ale raczej w sposób tradycyjny z zachowaniem nowoczesnej techniki przekazu. Istnieją różne gremia społeczne jak Towarzystwo Przyjaciół Ossowa, Komitet Ossów 2000 , Związki Kombatanckie,lokalne media, których opinię należy brać pod uwagę. Obecna władza tak naprawdę nic jeszcze nie zrobiła dla Ossowa choć sprawuje władzę trzecią kadencję – wszystko co zostało zrobione w Ossowie to praca kadencji AWS burmistrza Solisa , Maślanego ,Rokickiego przew. Wytrykusa i starosty Rytla. Może tym razem coś uda się zrobić.

  3. Władze Wołomina i Kobyłki nie się skutecznie zajmą symbolem Armii Czerowonej, który straszy przy drodze 634.

    A muzemum w Ossowie na szczęście pozostanie w sferze marzeń panów burmistrzów, mam nadzieję, że do końca ich kadencji.

  4. Nie dopuszczać nieudacznika do żadnych inwestycji. Już kilka pomysłów J(ego)M(itomanii) leży odłogiem bądź straszy wykonawstwem i funkcjonalnością. Jeśli będzie miał coś do powiedzenia w tym projekcie to ponownie zpapra robotę.

  5. Ty budowlaniec sam to wymyśliłeś? Już gdzieś to czytałem

  6. Tu nie ma co wymyślać Zenek. Wystarczy przechodząc od Hibnera po Huragan otworzyć oczy i rozejrzeć się.

  7. Blisko cwierc wieku temu wyjechalem z Wolomina. Odwiedzilem rodzinne miasto dopiero w ostatnie wakacje. Bylem tez w Ossowie, siostra mnie tam zawiozla. Rozmawialismy wtedy o tym, ze powinno tam powstac muzeum. Nie rozumiem co sie Panstwu nie podoba. Kto z Was jezdzi po Swiecie pewnie zauwazy, ze tylko smiale pomysly moga przyciagnac turystow, a o to chyba chodzi?

  8. Promocja miasta i okolic jest jak najbardziej wskazana oraz godna uwagi. Istotą jest jakość realizacji i osoby ją gwarantujące. Doświadczenia są mieszane tak jak zadłużony budżet gminy. Szum propagandowy wyłącznie na potrzeby zbliżającej się kampanii jest zabiegiem socjotechnicznym (w końcu co kosztują założenia projektowe ?).

  9. realista, ja nie wiem ile to kosztuje. Ale wiem jak robia to na Swiecie. Dzis byle czym turysty nie przyciagniesz. Pomyslodawca tego projektu, albo zalozen do projektu, z tego co zdazylem sie zorientowac pewne gwarancje na sukces daje. Tak mysle. Popatrzcie Panstwo szerzej. Patrzycie troszke przez pryzmat swoich wspomnien i doswiadczen. Popatrzcie po menagersku

  10. Andrzej, twoja wiedza o projektach i realizacjach osoby jaką obdarzasz zaufaniem zapewne ulegnie przewartościowaniu gdy obejrzysz jego pomysł i realizację z poprzedniej kampanii wyborczej. Jesteś światowcem Więc wiesz jak wyglądać powinien Dirt Park dla fanów rowerów. Jeśli udasz się na osiedle Hibnera, to przy ul. Niepodległości obejrzysz taki obiekt w wydaniu tegoż wizjonera. Ten Dirt Park jest naprawdę Dirty i to dla każdego co go zobaczy i odwiedzi.

  11. Niech pan burmistrz jeden z drugim przejadą się rowerami drogą powiatową nad zalew, który jest celem wielu wycieczek rowerowych z terenu wołomina. Może wtedy w końcu dojżą prawdziwe potrzeby mieszkańców w zakresie bezpieczeństwa, rekreacji i wypoczynku zamiast lansować swoje chore wizje.

  12. …eee tam. Niech się przejadą rowerem po główniejszych ulicach własnych miast. To jest dopiero frajda! Fontanny wody z olbrzymich kałuż zalewające chodniki, dziury w jezdniach po kolana, garbate chodniki.

  13. A ja proponuje żeby nasza kochana władza w czwartek i sobotę pochodziła sobie z małżonkami ulicami wokoło rynku , tak jak to robi dwa razy w tygodniu nasze społeczeństwo.Jak przyniosą na butach to błoto z glina to może zrozumieją że mieszkają w Wołominie, i to właśnie od nich zależy co , gdzie i kiedy jest remontowane. Do ciężkiej cholery KOGO MY WYBIERAMY ?.

  14. He he… „Jak się robi wybory w chlewie, to wygrać może tylko świnia” – kto to powiedział?

  15. Oj błotniak ,jedno pytanko czy nasza władza ma małżonki jesteś pewny ?.

  16. Tytuł artykułu brzmi- Muzeum w Ossowie,początek konsultacji- śmiechu warte. Po wypowiedziach pracownika z urzędu miasta że konsultacje są zbędne- to o czym tu rozmawiać , TO JUŻ PO PTOKACH.

  17. Chyba najlepiej zająć się tym, na co ma się wpływ, a więc zdrowiem…swoim i swoich najbliższych …

Możliwość komentowania jest wyłączona.