Naprawdę wielka Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Kryzys, kryzysem, a fenomen Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nie maleje. Zadeklarowana suma: 36 118 272 zł mówi sama za siebie. W tej kwocie miasta powiatu wołomińskiego mają swój udział w wysokości 192 904,03 zł plus datki w postaci biżuterii oraz drobnych innych walut.

Wszystkie sztaby naszego powiatu starały się całym sercem zdobyć jak najwięcej pieniążków dla dzieci z chorobami onkologicznymi. Jednym udało się zebrać więcej, innym mniej. Nikomu nie umniejszając podsumujmy alfabetycznie miasta biorące udział w Finale WOŚP.

DUCZKI. Pomimo niewyrażenia zgody przez władze miasta Wołomin i dyrekcję szkoły na zorganizowanie imprezy masowej przez portal Duczki.pl, organizatorzy dotrzymali słowa i ruszyli z uliczną kwestą. Ponadto podczas turnieju piłki halowej DWT Cup, zorganizowanego przez Kamila Tlagę, odbyła się licytacja, która zasiliła konto Sztabu WOŚP 2010 Duczki.pl. Przez cały finał z Duczkami byli ich wierni wolontariusze, rodzice, mieszkańcy, sołtys, radni oraz Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie. Udało się zebrać kwotę w wysokości 24 004, 37 zł.

KOBYŁKA. Ponad 100 osób było zaangażowanych w działania na rzecz WOŚP w Kobyłce, w tym 90 wolontariuszy działających na terenie miasta. Organizatorami byli: Dyrektor ZSP3 – Tomasz Szturo, który koordynował pracą wolontariatu i czuwał nad ogólnym przebiegiem wydarzeń oraz Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury- Andrzej Zbyszyński, prowadził licytacje oraz ogólnie pomagał w organizacji Finału. Kobyłka przygotowała koncerty i atrakcje sekcji MOKu. Przed mieszkańcami wystąpili między innymi: Miejska Kobyłkowska Orkiestra, sekcje taneczne, zespół bluesowy Cadillac, zespół STN. W tej części oraz w licytacjach pomagała znana tancerka Ania Głogowska. Jedną z ciekawszych licytacji była kolacja dla dwojga w Sushi Barze Nigiri, którą udało się sprzedać za 110 zł. Nowością w tegorocznej orkiestrze były patrole rowerowe z sekcji kolarskiej Wichru Family Active i zaprzyjaźniony działający w Kobyłce ?Świat Rowerów? oddział Kobyłka. Już tradycyjnie od wielu lat, dzieci pod opieką Katarzyny Śliwińskiej z Ostrówka również przyłączyły się do orkiestry w Kobyłce (zebrali 2,5 tysiąca zł). Kobyłkowski WOŚP wspierał też Marcin Wrzesiński z Center Stage, udostępniając sprzęt estradowy i nagłośnienie.

Zebrano 29 064 zł plus datki w złocie (pierścionki, łańcuszki, przewieszki itp.), nieco srebra (pierścionki, łańcuszki, przewieszki itp.) oraz drobne innych walut.

MARKI. Szkoła Podstawowa nr 1 w dniu finału pękała w szwach. Szefowa sztabu ? Anna Banasik postawiła na dobroć serc ludzkich, nie zaś spędzanie tłumów zwabionych zaproszonymi gwiazdami. Na szczęście nie zawiodła się. Pobito rekord powiatu ? zebrano 64.277, 54 zł. Finałowa impreza WOŚP rozpoczęła się w samo południe i zakończyła tradycyjnym już ?Światełkiem do nieba?. Cały dzień przepełniony był różnymi atrakcjami. Na scenie pojawiły się zespoły i soliści z mareckich szkół. Odbyły się pokazy karate UKS Sanchin, judo UKS Joker. Dla przybywających osób zatańczyła i zaśpiewała młodzież z: Mareckiego Ośrodka Kultury, z Egurrola Dance Studio oraz ze Stowarzyszenia Rock-Dzieciak. Po prezentacjach dziecięcych i młodzieżowych nadszedł czas na zespoły: Telson, Fabryka, a na koniec – Większy Obciach. Jednocześnie w budynku szkoły organizatorzy zapewnili liczne dodatkowe atrakcje: loterię fantową, mini-przedszkole oferujące fachową opiekę i doskonałą zabawę najmłodszym sympatykom Wielkiej Orkiestry, konkurs plastyczny i literacki dla dzieci i młodzieży, pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej, bufet dla każdego za symboliczne opłaty oraz liczne licytacje. Przez cały czas przed budynkiem szkoły stał też ambulans, gdzie można było oddać krew.

RADZYMIN. Sztab w Radzymińskim Ośrodku Kultury i Sportu poprowadził Mirosław Jusiński.

Zebrano kwotę 20 824,02 zł. Dla przybyłych czekały atrakcje, między innymi: program artystyczny dla dzieci pt. „Przygody szalonego czarodzieja” , pokaz AGILITY (pokonywanie przez psy różnych przeszkód w towarzystwie swego pana), pokaz tańca sportowego w wykonaniu dzieci i młodzieży z Klubu Sportowego „Fanaberia” działającego przy ROKiS, pokaz walk KARATE KYOKUSHIN w wykonaniu dzieci i młodzieży z Międzyszkolnego Klubu Karate Kyokushin działającego przy ROKiS, koncert Zespołu Pieśni i Tańca ?Sokołowianie?. Wieczorem można było posłuchać melodii z polskich seriali telewizyjnych, we współczesnym wydaniu. A po ?Światełku do nieba? nadszedł czas na koncert OLI OST ze swoim zespołem.

TŁUSZCZ. Finał tłuszczański odbył się w tamtejszym Centrum Kultury. Imprezę rozpoczęły Jasełka ? występy dzieci z Przedszkola Samorządowego ?Baśniowa Kraina? w Tłuszczu. Nie zabrakło też występów tanecznych (Zespół ?Wiolinki?), czy pokazów sztuk walki Szkoły Walki i Samoobrony KOBRA. Zadbano też o maluchy, dla których przygotowano program rozrywkowy ?Baw się razem z nami? z udziałem klowna i szczudlarza, połączony z konkursami i nagrodami. Finał uświetnił koncert zespołu ?OBSTAWA PREZYDENTA?. A na zakończenie przygotowano dyskotekę. W trakcie finału odbyły się licytacje prowadzone przez organizatorów i zaproszonych gości. Sztabowi, któremu szefował Paweł Ołdak, udało się zebrać 11 237,71 zł.

WOŁOMIN. W Wołominie pieniądze zbierały aż trzy sztaby. Na ulicach działali wolontariusze, bazujący w Zespole Szkół Nr 4, gdzie szefostwo objęła Hanna Michalik-Mróz. Sztab WOŚP z Zespołu Szkół NR 2 Jolanty Gągała liczył 45 wolontariuszy, którym udało się zebrać 9 500 zł.

Główna impreza finałowa odbyła się tradycyjnie na terenie ?Huraganu?. Tam już dzień wcześniej stał ambulans do pobierania krwi. W dniu finału ludzie masowo przybyli, by wrzucić pieniążek dla chorych dzieci, a także by skorzystać z przygotowanych atrakcji. Imprezę poprowadził znany z TVP1 Maciej Gąsiorek Krasnal Piksel. Można było spotkać wiele innych znanych osób: Małgorzatę Rożniatowską, Małgorzatę Lewińską, Izabelę Trojanowską, Jerzego Schejbala, Cezarego Szczygielskiego, Andrzeja Grabowskiego oraz boksera Krzysztofa ? Skorpiona? Cieślaka. Na wołomińskiej scenie zagrały zespoły WEEKEND oraz MEGA DANCE. Zlicytowano m.in. złote serduszko. Temu sztabowi dowodził Krzysztof Wytrykus. Zebrano 40 000 zł.

ZIELONKA. Chociaż w Zielonce nie było zorganizowanej imprezy finałowej WOŚP, to uczniowie z Zespołu Szkół w Zielonce im. Prezydenta Ignacego Mościckiego, wraz z dyrekcją i nauczycielami zbierali ofiarę wśród mieszkańców Zielonki. Szefową sztabu była Małgorzata Lewkowicz. Wolontariusze wyszli na miasto przed południem i w ciągu paru godzin zebrali ponad 3 500 zł, a dokładnie: 3 496, 39 zł, 0,36 Euro, dziesięciozłotową monetę z 1988 roku i dwie dwuzłotowe monety (numizmaty). Była to pierwsza inicjatywa Zespołu Szkół w Zielonce w WOŚP-ie od paru lat. Uczniowie i pracownicy szkoły mają nadzieję, że nie ostatnia. Jak widać serca ludzkie szczęśliwie biją pozytywnym rytmem. A choć coraz częściej mówi się o wszechpanującej znieczulicy, to Wielka Orkiestra sprawia, że nikt nie przechodzi obojętnie obok potrzebujących dzieci. Należy jednak pamiętać, że dobro warto okazywać każdego dnia, nie tylko od święta.

Sylwia Kowalska