Naszpikowani radością

17 kwietnia roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wołominie Harcerze z Hufca ZHP Wołomin już po raz czwarty zorganizują akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego.

Celem akcji jest zarejestrowanie jak największej liczby potencjalnych dawców szpiku kostnego. Sama rejestracja trwa maksymalnie 15minut. Podczas niej wypełniamy kwestionariusz oraz oddajemy 10ml krwi i gotowe. Od tego momentu jesteśmy potencjalnymi dawcami szpiku kostnego i w każdym momencie możemy odebrać telefon, że jest szansa, że nasz szpik może uratować komuś życie.

olga

Bardzo ważne jest w tego typu akcjach, by była to świadoma i przemyślana decyzja. Niestety zdarzają się przypadki, że osoba odmawia oddania szpiku kostnego.
W Polsce notuje się rocznie ok. 10 tys. zachorowań na nowotwory krwi, czyli ?białaczki?. Jedną z metod leczenia tych chorób jest przeszczep szpiku. W ostatnich latach, dzięki niesłychanemu postępowi w dziedzinie transplantologii, leczenie przeszczepieniem szpiku stało się w pełni uznaną metodą leczenia tych chorób. Wyróżniamy dwa rodzaje przeszczepów: autologiczny i allogeniczny. Pierwszy z nich to taki, w których dawcą i biorcą jest ta sama osoba – chory. Szpik pobiera się w okresie jego prawidłowego funkcjonowania i przechowuje do momentu przeszczepienia. Drugi rodzaj przeszczepu polega na podaniu choremu szpiku od osoby z nim spokrewnionej, np. od rodzeństwa, albo od osoby niespokrewnionej. Aby przeszczep był możliwy, musi występować zgodność antygenów transplantacyjnych HLA (human leukocyte antigens – antygenów zgodności tkankowej) pomiędzy dawcą a biorcą. Antygeny HLA poszczególnych ludzi różnią się między sobą prawie tak samo jak linie papilarne. Jednak niektóre kombinacje powtarzają się. Dzięki temu jest możliwe znalezienie odpowiedniego dawcy dla chorego. Standardy światowe przewidują, że natychmiast po rozpoznaniu białaczki, w której są wskazania do przeszczepu, chory ma pobieraną krew do badań określających jego antygeny HLA. O tym, czy posiada on dawcę rodzinnego wiadomo po dwóch dniach. Prawdopodobieństwo znalezienia dawcy wśród rodzeństwa wynosi 25%. Jeśli takiego dawcy nie ma, rozpoczynają się poszukiwania dawcy niespokrewnionego w rejestrze światowym (BMDW – Bone Marrow Donors Worldwide). Czas trwania doboru w rejestrze światowym zależy od tego, czy geny chorego są rzadko czy często spotykane wśród zarejestrowanych tam kandydatów [źródło www.leukemia.pl].

socha

Pamiętaj by w dniu akcji wziąć ze sobą dowód osobisty. Możesz się zarejestrować po posiłku. Dodatkowym kryterium jest wiek i zdrowie. Zapraszamy osoby w przedziale wiekowym 18-50 lat. Choroby genetyczne, nowotwory i żółtaczka dyskwalifikują z możliwości zostania potencjalnym dawcą szpiku kostnego. Pamiętaj jeżeli nie możesz oddawać krwi w akcjach krwiodawstwa nie oznacza to, że nie możesz zostać potencjalnym dawcą szpiku kostnego. Sama rejestracja jak sam przeszczep jest bezpłatny i bezpieczny. W przeszczepie szpiku kostnego chodzi o bezpieczeństwo i zdrowie dawcy.
Wiadomości na temat spotkań informacyjnych będą dostępne na stronach naszych partnerów. Jeżeli chciałbyś, chciałbyś wiedzieć więcej zapraszam na strony: www.leukemia.pl  oraz do obejrzenia krótkiego filmu https://www.zyciepw.pl/zycie-dla-zycia
Nieodłącznymi partnerami w naszej akcji są: Burmistrz Wołomina, która po raz kolejny objęła nasze działanie swoim patronem; Miejska Biblioteka Publiczna, która już po raz trzeci będzie gospodarzem tego wydarzenia; redakcja Życia Powiatu na Mazowszu, która od początku razem z nami promuje tą akcję; Fundacja Mamy Wołomin i Pielęgniarki, które zawsze pomogą gdy potrzeba pomóc. W tym roku do grona partnerów dołącza Fenix Medical Fitness. Całość nie byłaby możliwa gdyby nie Fundacja Przeciwko Leukemii i Laboratorium Medigen.

Przemek Bartecki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.