Nauka u Prezydenta? Tylko w Zielonce!

Prezydent, Zielonka i grudniowy dzień ? jak powiązać te trzy odmienne kwestie, aby uzyskać efekt doniosłego wydarzenia związanego z podwarszawskim regionem, w dodatku w trakcie zimy? Otóż 1 grudnia 1867 r. urodził się Ignacy Mościcki, inżynier, wynalazca, chemik, polityk, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. To właśnie pełnionej przez niego funkcji zawdzięcza nazwę Zespół Szkół w Zielonce, którego społeczność, chcąc uczcić rocznicę urodzin swojego patrona, organizuje dla uczniów Dni Nauki.

W tym roku właśnie 1 i 2 grudnia w szkole przy ul. Inżynierskiej w Zielonce odbyła się XI już impreza z tego cyklu. Ideą programu jest zachęcenie młodzieży do zdobywania wiedzy oraz pokazanie słuchaczom, jak wyglądają wykłady dla studentów. W tych ważnych dla szkoły dniach prelekcje tematyczne prowadzą zaproszeni do placówki wykładowcy wyższych uczelni.

Dni Nauki otworzyła dyrektor Zespołu Szkół Anna Nowińska-Mróz, po czym starosta wołomiński Piotr Uściński osobiście wręczył stypendia naukowe ?Talent? uczniom szkoły osiągającym najlepsze wyniki w nauce. Uroczystość swoją obecnością uświetnili także burmistrz Zielonki Grzegorz Dudzik, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Promocji Starostwa Wołomińskiego Katarzyna Pazio, dyrektor Oddziału I PKO BP w Zielonce Jarosław Skrzeszewski, ksiądz prałat Mieczysław Stefaniuk ? proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonce, dyrektorzy zieloneckich szkół, rodzice uczniów, absolwenci szkoły oraz uczniowie szkół średnich powiatu.

Wykład inauguracyjny wygłosił prof. dr hab. Marek Grad z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Podzielił się ze słuchaczami swoją wiedzą na temat przyczyn, przebiegu oraz skutków trzęsień ziemi i fal tsunami. Zebrani wysłuchali odczytu z wielkim zainteresowaniem, tym bardziej, że był on poparty wieloma zdjęciami obrazującymi ogrom zniszczeń spowodowanych przez te zjawiska.

Obsługę imprezy niemal w całości zapewniała młodzież szkoły, zwłaszcza klasy techniczne, w tym młodzi adepci sztuki hotelarstwa. W szkole działało też biuro prasowe stworzone przez uczniów klasy dziennikarskiej. Młodzież, ćwicząc swój warsztat reporterski, przeprowadzała wywiady z naukowcami.

W rozmowie z uczennicą Marzeną Wojtkowską prof. dr hab. Marek Grad powiedział: ? Jestem w Zespole Szkół po raz czwarty i podoba mi się tutaj. Słyszałem, że odbywają się także wykłady uczniowskie, nie miałem jednak okazji ich wysłuchać, a szkoda, gdyż ciekawi mnie sposób przemawiania młodzieży do osób starszych, np. profesorów takich jak ja.

Wśród pozostałych gości, którzy przybyli do szkoły 1 grudnia, znaleźli się między innymi: prof. Leszek Zdunik z Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika w Warszawie, dr Jacek Szczytko z Instytutu Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Warszawskiego, mgr Sławomir Kosyl ? wykładowca Akademii Pedagogiki Specjalnej

w Warszawie, mgr Katarzyna Jaszczyk-Górska z Centrum Sztuk Zdrowotnych w Warszawie, kpt. dr inż. Michał Jasztal z Instytutu Techniki Lotniczej Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Zbigniew Kądzielski z Instytutu Łączności Państwowego Instytutu Badawczego, a także Janusz Jesionek ? przewodniczący Komisji Zagranicznej Polskiego Związku Piłki Nożnej.

W rozmowie z Natalią Szpakowską Janusz Jesionek skomentował organizację XI Dni Nauki: ? Uważam, że jest to bardzo dobra inicjatywa. To ciekawe przedsięwzięcie, które pozwala nam na kontakt z młodzieżą. Dowiadujemy się o problemach młodych ludzi oraz mamy możliwość przekazania im informacji na tematy, które ich interesują. Bardzo się cieszę, że zostałem tutaj zaproszony. Podoba mi się również to, że organizacja Dni Nauki nie jest nakazana od góry, ale jest to inicjatywa waszej szkoły. Bardzo dobrze, że dyrekcja, nauczyciele oraz pracownicy dbają o to. Dowiedziałem się od wykładowców, że już od kilku lat szkoła organizuje tego typu prelekcje i że cieszą się one dużym powodzeniem.

Drugi dzień imprezy swoją obecnością uświetnił Jacek Miler ? dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie. Wśród wykładowców pojawili się: prof. dr hab. Ryszard Kulesza z Zakładu Historii Starożytnej Uniwersytetu Warszawskiego, prof. dr hab. Grzegorz Grabecki z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk. Ponownie przybył Grzegorz Dudzik ? tym razem w charakterze wykładowcy. Burmistrz, udzielając wywiadu Ani Więcław, powiedział: ? Dni Nauki to bardzo ciekawy pomysł i długa tradycja. Uczestniczę w tym przedsięwzięciu wiele lat, widzę zatem, jak ta inicjatywa się rozwija. Bardzo lubiłem się uczyć i uwielbiam słuchać ludzi, którzy dzielą się z młodzieżą ciekawymi wiadomościami. Idealnych przykładem jest wczorajszy wykład prof. Grada o trzęsieniach ziemi. Okazał się bardzo interesujący. To takie zjawisko, które jest owiane tajemnicą, a wykładowca próbuje tę tajemnicę wyjaśnić.

Pod koniec drugiego dnia imprezy swoje umiejętności zaprezentowali również uczniowie, którzy przedstawili nauczycielom przygotowane przez siebie wykłady.

Honorowy patronat nad XI Dniami Nauki objął Starosta Wołomiński oraz Burmistrz Miasta Zielonka.

W zorganizowaniu tak wielkiego przedsięwzięcia wzięli również udział: PKO BP Oddział I w Zielonce, market Api, P.H.U. Dakard, hurtownia zabawek Gomzi oraz Rodzice uczniów szkoły.

Za rok kolejne obchody ku czci patrona ZS w Zielonce; młodzieży z Mościckiego tak bardzo podobał się tegoroczny cykl wykładów, że zaproponowała, aby wydłużyć tak ważną uroczystość chociaż o jeden dzień.

Zespół Szkół w Zielonce