Niepełnosprawni piszą wiersze

Żyjąca na przełomie XIX i XX w. znakomita pedagog zajmująca się nauczaniem specjalnym Maria Grzegorzewska stwierdziła kiedyś: ?Nie ma kaleki, jest człowiek?. To bardzo mądre słowa, bo  w naszym kraju, a szczególnie w jego mniejszych gminach żyć niepełnosprawnym jest ciężko.

Gdy patrzy się na ulice innych krajów Unii Europejskiej, można pomyśleć, że jest tam więcej niż w Polsce osób niepełnosprawnych. To mylne wrażenie. Tam oni po prostu są widoczni ? żyją, ciesząc się każdym dniem. Mogą pójść do każdej kawiarni, kina, teatru, przemieszczać się wszelkimi środkami transportu. Nikt nad nimi nie ubolewa. Nikt im nie współczuje. Oni są po prostu normalni, należą do tej samej grupy, co w pełni sprawni ludzie.

W naszym kraju ciągle się walczy, by niepełnosprawni żyli, po prostu. Nie chowali się w domu, nie byli skazani na litość ?zdrowych?. W mniejszych miastach nie widzi się na ulicach ludzi na wózkach, chodzących z białą laską itp. Niestety nie wynika to z tego, że nie istnieją. Oni czują się gorsi i zostają w domach. Często nie biorą udziału w społecznym życiu tak, jak inni ludzie.

Anna Dymna, postać tak znana, że jej sylwetki nie trzeba przypominać, od lat zajmuje się sprawami ludzi niepełnosprawnych. Za wszelką cenę próbuje im pomóc. Utworzyła stowarzyszenie wspomagające takich poszkodowanych przez los ludzi. Pomaga żyć im normalnie i cieszyć się każdym dniem. Obecnie pojawił się projekt, w którym wziąć udział mogą niepełnosprawni z całej Polski piszący wiersze.

?Republika Marzeń? Fundacji Anny Dymnej Spółdzielnia Socjalna ogłosiła konkurs pod hasłem ?Słowa, dobrze, że jesteście?. Udział w konkursie mogą wziąć osoby niepełnosprawne powyżej 16 roku życia, które piszą wiersze. Jak czytamy na stronie Fundacji: ?Mogą to być osoby piszące rękami, ustami, stopami, a nawet powiekami (za pomocą specjalnych programów komputerowych). Technika pisarska nie jest ważna, najistotniejsza jest poezja. Nagrodą główną dla laureatów oraz osób wyróżnionych w konkursie będzie wydanie wspólnego tomiku poezji. Przewidziane są także nagrody pieniężne. Nadesłane wiersze oceni profesjonalne jury w składzie: Anna Dymna, Janina Graban, Józef Baran, Leszek Aleksander Moczulski i Adam Ziemianin?.

Taki konkurs to szansa dla każdej niepełnosprawnej osoby na przedstawienie czytelnikom swoich wierszy i wzięcie udziału w ciekawym projekcie.

Aby wziąć udział w konkursie, prace ? pięć utworów poetyckich ? wraz z formularzem zgłoszeniowym (do pobrania na www.republikamarzen.org) należy nadesłać do 31 marca drogą elektroniczną na adres biuro@republikamarzen.org z dopiskiem ?Konkurs poezji? lub pocztą zwykłą na adres: ?Republika Marzeń? Fundacji Anny Dymnej, ul. Prof. Stefana Myczkowskiego 4, 30-198 Kraków, z dopiskiem ?Konkurs poezji?. Namawiamy szczególnie osoby niepełnosprawne z terenu Powiatu Wołomińskiego do zgłoszenia się ze swoimi wierszami do Anny Dymnej.

Sylwia Kowalska/Janina Stasiszyn