Nowe karetki na Mazowszu dzięki Unii Europejskiej

Nowe karetki na Mazowszu dzięki Unii Europejskiej

Aż 161 nowych karetek trafiło na Mazowsze dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Ambulanse zostały zakupione w ramach największego w Europie projektu COVID-owego prowadzonego przez samorząd województwa mazowieckiego. Program umożliwia doposażenie placówek medycznych w niezbędny sprzęt. Władze regionu uruchomiły go po wybuchu pandemii. Jego wartość to blisko 580 mln zł.

Samorząd województwa mazowieckiego prowadzi największy w Europie projekt COVID-owy.  Początkowo jego wartość wynosiła 150 mln zł. Dziś jest prawie cztery razy więcej. – Myślę, że jako samorząd województwa stanęliśmy na wysokości zadania i szybko kierowaliśmy pomoc tam, gdzie była i nadal jest ona niezbędna. Do tej pory na walkę z COVID-19 władze Mazowsza przeznaczyły blisko 580 mln zł ze środków unijnych i własnych – podkreśla marszałek Adam Struzik.

161 ambulansów i 5 busów do transportu osób zakażonych

Mazowieckie stacje pogotowia ratunkowego i podmioty lecznicze do tej pory otrzymały już 128 ambulansów. Ostatnie 35 pojazdów zostanie dostarczonych do połowy grudnia. Nowe samochody o wartości ponad 92 mln zł zapewniają bezpieczeństwo mieszkańcom Mazowsza.

W ramach programu kupowane są wszystkie trzy typy karetek. Najwięcej – bo aż 88 – to karetki typu C, nazwane mobilnymi jednostkami intensywnej opieki. Na ich pokładzie można bezpiecznie przewozić i monitorować stan zdrowia pacjentów. Kolejne 22 pojazdów to ambulanse typu A, czyli służące do przewozu chorych, których życie nie jest zagrożone. Pozostałe 18 to karetki typu B, które są przystosowane do transportu i podstawowego leczenia i monitorowania chorych.

Poza największymi ośrodkami, takimi jak Warszawa, Płock, Radom, Siedlce, Ciechanów i Ostrołęka, karetki zakupione w ramach projektu unijnego jeżdżą także w Garwolinie, Grójcu, Gostyninie, Iłży, Kozienicach, Lipsku, Łosicach, Makowie Mazowieckim, Mińsku Mazowieckim, Mławie, Nowym Dworze Mazowieckim, Nowym Mieście nad Pilicą, Ostrowi Mazowieckiej, Otwocku, Pionkach, Płońsku, Przasnyszu, Przysusze, Pułtusku, Sierpcu, Sochaczewie, Sokołowie Podlaskim, Węgrowie, Wyszkowie, Zwoleniu i Żurominie.

Skuteczna i szybka interwencja

Nowe karetki to dobra wiadomość nie tylko dla pacjentów, lecz także ratowników medycznych, dla których te pojazdy to miejsca i narzędzia pracy. Dzięki zakupionym karetkom podniosły się zdolności operacyjne zespołów ratownictwa medycznego. Nowocześnie wyposażone ambulanse gwarantują im niezawodność działania.

Według danych GUS w ubiegłym roku na Mazowszu zespoły ratownictwa medycznego wyjeżdżały blisko 435 tys. razy. Najczęściej (ponad 330 tys. razy) karetki jechały do domów, najrzadziej – do szkół. Ratownicy pomogli blisko 564 tys. osób. –Tak duża liczba interwencji pokazuje, jak bardzo mieszkańcy potrzebują pomocy i z jak wielkim wyzwaniem mierzą się medycy. Dlatego tak ważne jest inwestowanie w nowoczesne karetki i sprzęt, by zapewnić pacjentom poczucie bezpieczeństwa, a ratownikom – komfort pracy – wyjaśnia Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego.

Na 80 ambulansów, którymi dysponujemy, blisko 60 to nowe pojazdy, z których najstarszy ma zaledwie dwa lata. To bardzo ważne, że samorząd województwa systematycznie kupuje zarówno ambulanse, jak i sprzęt medyczny – mówił Karol Bielski, dyrektor WSPRiTS „Meditrans” w Warszawie, podczas jednego z uroczystych odbiorów karetek.

Dzięki zakupowi nowych pojazdów starsze karetki, które nadal są sprawne, pojechały pomagać w Ukrainie. W sumie Mazowsze przekazało naszym sąsiadom około 20 karetek.

Wysokospecjalistyczny sprzęt medyczny

W ramach projektu COVID-owego do mazowieckich placówek medycznych trafił także specjalistyczny sprzęt medyczny. Wśród zakupionych urządzeń jest m.in. 478 kardiomonitorów, 29 tomografów komputerowych, 26 stacjonarne aparaty RTG, 78 mobilnych aparatów cyfrowych RTG, 154 respiratory, 285 defibrylatorów z wyposażeniem, 233 specjalistyczne łóżka dla oddziałów intensywnej terapii, 95 aparatów USG, 693 urządzenia do wysokoprzepływowej wentylacji, 811 urządzeń do dezynfekcji, 860 pomp infuzyjnych, 188 wideolaryngoskopów z wyposażeniem, 72 aparaty do znieczulenia i 21 systemów do automatycznego pomiaru temperatury ciała. Udało się także zakupić ponad 38 mln szt. środków ochrony osobistej.

Liderem projektu jest samorząd województwa mazowieckiego, natomiast partnerami projektu są podmioty lecznicze z terenu województwa mazowieckiego wskazane przez wojewodę mazowieckiego do pozostawania w stanie podwyższonej gotowości. Są nimi: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy, podmioty lecznicze z województwa oraz 5 stacji pogotowia ratunkowego i transportu sanitarnego. W sumie to 70 podmiotów prowadzących działalność w 75 lokalizacjach.

Więcej informacji z Mazowsza

Zadbaj o swój kapitał początkowy

Zadbaj o swój kapitał początkowy

Kapitał początkowy to ważna część przyszłej emerytury. Osoby, które nie mają jeszcze obliczonego kapitału, a powinny go mieć, warto, aby zadbały o jego [...]
0 komentarzy
OFE czy subkonto

OFE czy subkonto? Decyzja do 31 lipca

Do końca lipca osoby urodzone po 1968 roku mogą zmienić decyzję dotyczącą przekazywania części składki emerytalnej na drugi filar. Zgodnie z ich dyspozycją [...]
0 komentarzy
ZUS: 1 lipca rusza kolejna odsłona programu "Dobry start"

ZUS: 1 lipca rusza kolejna odsłona programu „Dobry start”

Od 1 lipca rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o świadczenie w wysokości 300 zł z programu „Dobry Start”. Dofinansowanie na wyprawkę przysługuje [...]
0 komentarzy
"Odkrywamy talenty" na Mazowszu. Kolejna edycja konkursu plastycznego dla osób z niepełnosprawnościami.

„Odkrywamy talenty” na Mazowszu. Kolejna edycja konkursu plastycznego dla osób z niepełnosprawnościami.

Rusza kolejna edycja konkursu plastycznego dla osób z niepełnosprawnością „Odkrywamy Talenty”. Z okazji jubileuszu 25-lecia Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego [...]
0 komentarzy
Ostatnie dni na oddanie głosu na projekty w Budżecie Obywatelskim Mazowsza!

Ostatnie dni na oddanie głosu na projekty w Budżecie Obywatelskim Mazowsza!

Już tylko przez kilka dni, do 23 czerwca można głosować na projekty z Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Do rozdysponowania jest rekordowe 30 mln złotych! [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.