Nowe ogrody deszczowe oraz nasadzenia zieleni na terenie Powiatu Wołomińskiego

Nowe ogrody deszczowe oraz nasadzenia zieleni na terenie Powiatu Wołomińskiego

Powiat Wołomiński i Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie podpisali umowę na realizację zadania – „Ogrody deszczowe oraz nasadzenia zieleni na terenie Powiatu Wołomińskiego”

W ostatnim czasie jesteśmy świadkami coraz bardziej ekstremalnych zjawisk pogodowych, które są następstwem zmian klimatycznych. Ulewne deszcze powodują lokalne podtopienia a długotrwałe susze deficyt wody i przegrzewanie się powietrza, szczególnie w miejscach zurbanizowanych.

W ramach walki z niekorzystnymi zmianami klimatycznymi Powiat Wołomiński planuje już w najbliższym czasie przeprowadzić projekt, dzięki któremu nasze okolice staną się bardziej zielone – dosłownie i w przenośni.

W ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia adaptacji do Zmian Klimatu-Mazowsze dla Klimatu 2023 w czterech placówkach (DPS-y w Radzyminie i Zielonce oraz szkoły specjalne w Ostrówku i Radzyminie) powstaną ogrody deszczowe, które będą gromadziły i filtrowały wodę opadową spływającą z utwardzonych powierzchni, w tym przypadku z dachów. Ponadto na terenie gmin: Wołomin, Radzymin, Tłuszcz, Kobyłka, Jadów posadzonych zostanie łącznie 60 drzew (klonów, głogów, jarzębów i śliw wiśniowych) oraz zagospodarowane zostaną tereny zieleni przyulicznej ulicy Wołomińskiej w Kobyłce oraz część Alei Niepodległości w Wołominie. Łącznie posadzonych zostanie 3100 szt. roślin wieloletnich (krzewów i bylin).

Podjęte działania ograniczą ilość wody spływającej do kanalizacji i tym samym zużycie wody z sieci wodociągowej do podlewania roślin. Wprowadzenie w przestrzeń miejską zieleni wysokiej i niskiej poprawi mikroklimat i  ograniczy negatywne skutki upałów. Wprowadzenie bioróżnorodności, zróżnicowanej gatunkowo roślinności wysokiej i niskiej wpłynie na zachowanie ciągłości ekologicznej. Nowe nasadzenia stworzą zielone korytarze migracji gatunków i nowe miejsca ich rozwoju. Zagospodarowanie miejsc zdegradowanych lub dotychczas porośniętych trawą stanowią kontynuację działań realizowanych od kilku lat przez Powiat Wołomiński polegające na wprowadzeniu zróżnicowanej roślinności (bioróżnorodności) m.in. w obszarze pasów drogowych.

Dodatkowo, w ramach zadania przeprowadzone zostaną szkolenia gdzie oprócz praktycznej wiedzy na temat zakładania ogrodów deszczowych, mieszkańcy dowiedzą się jak adoptować się do zmian klimatu i coraz częstszych suszy.

Szacunkowa wartość inwestycji to 219 500,00 zł, z czego 153 650,00 zł stanowi pomoc finansową z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach programu „Mazowsze dla klimatu 2023”.

Zadanie pn. „Ogrody deszczowe oraz nasadzenia zieleni na terenie Powiatu Wołomińskiego” współfinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Zadanie pn. „Ogrody deszczowe oraz nasadzenia zieleni na terenie Powiatu Wołomińskiego” współfinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

O środkach unijnych w Wołominie. Konferencja „Nowa perspektywa, nowe możliwości – #FEM 2021-2027”

Fundusze europejskie rozwinęły subregion warszawski wschodni. Zmieniła się jakość życia mieszkańców w obszarze m.in. transportu, zdrowia, ekologii, a także dostępności i edukacji. W poprzedniej perspektywie beneficjenci z regionu [...]
0 komentarzy
Scenariusze zastosowania geotermii w Wołominie

Scenariusze zastosowania geotermii w Wołominie

W oczekiwaniu na wyniki badań wody pobranej z otworu badawczego GT-1 w Wołominie UM Wołomin analizuje scenariusze zastosowania geotermii w gminie. Możliwości jest [...]
0 komentarzy
Ząbki - Oświadczenie Stowarzyszenia Ekozlot.pl Rozwój Elektro-mobilności

Ząbki – Oświadczenie Stowarzyszenia Ekozlot.pl Rozwój Elektro-mobilności

W zawiązku z zaistniałym wypadkiem w dniu 17 września 2023 r. podczas 5. wyścigu EV w trakcie wydarzenia 7. Zlot Samochodów Elektrycznych i Wodorowych , [...]
0 komentarzy

Pożar w hurtowni fajerwerków w Kobyłce

W godzinach porannych doszło do wybuchu, a następnie pożaru budynku hurtowni z fajerwerkami przy ul. Nadarzyńskiej w Kobyłce. Na miejscu pracują strażacy i [...]
0 komentarzy

Mazowsze zakończyło największy w historii zakup pociągów!

61 pięcioczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych Kolei Mazowieckich jest już na torach. Rekordowe w skali kraju zamówienie KM zakończone! Pociągi dostarczyła spółka Stadler Polska. [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.