Nowe ogrody deszczowe oraz nasadzenia zieleni na terenie Powiatu Wołomińskiego

Nowe ogrody deszczowe oraz nasadzenia zieleni na terenie Powiatu Wołomińskiego

Powiat Wołomiński i Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie podpisali umowę na realizację zadania – „Ogrody deszczowe oraz nasadzenia zieleni na terenie Powiatu Wołomińskiego”

W ostatnim czasie jesteśmy świadkami coraz bardziej ekstremalnych zjawisk pogodowych, które są następstwem zmian klimatycznych. Ulewne deszcze powodują lokalne podtopienia a długotrwałe susze deficyt wody i przegrzewanie się powietrza, szczególnie w miejscach zurbanizowanych.

W ramach walki z niekorzystnymi zmianami klimatycznymi Powiat Wołomiński planuje już w najbliższym czasie przeprowadzić projekt, dzięki któremu nasze okolice staną się bardziej zielone – dosłownie i w przenośni.

W ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia adaptacji do Zmian Klimatu-Mazowsze dla Klimatu 2023 w czterech placówkach (DPS-y w Radzyminie i Zielonce oraz szkoły specjalne w Ostrówku i Radzyminie) powstaną ogrody deszczowe, które będą gromadziły i filtrowały wodę opadową spływającą z utwardzonych powierzchni, w tym przypadku z dachów. Ponadto na terenie gmin: Wołomin, Radzymin, Tłuszcz, Kobyłka, Jadów posadzonych zostanie łącznie 60 drzew (klonów, głogów, jarzębów i śliw wiśniowych) oraz zagospodarowane zostaną tereny zieleni przyulicznej ulicy Wołomińskiej w Kobyłce oraz część Alei Niepodległości w Wołominie. Łącznie posadzonych zostanie 3100 szt. roślin wieloletnich (krzewów i bylin).

Podjęte działania ograniczą ilość wody spływającej do kanalizacji i tym samym zużycie wody z sieci wodociągowej do podlewania roślin. Wprowadzenie w przestrzeń miejską zieleni wysokiej i niskiej poprawi mikroklimat i  ograniczy negatywne skutki upałów. Wprowadzenie bioróżnorodności, zróżnicowanej gatunkowo roślinności wysokiej i niskiej wpłynie na zachowanie ciągłości ekologicznej. Nowe nasadzenia stworzą zielone korytarze migracji gatunków i nowe miejsca ich rozwoju. Zagospodarowanie miejsc zdegradowanych lub dotychczas porośniętych trawą stanowią kontynuację działań realizowanych od kilku lat przez Powiat Wołomiński polegające na wprowadzeniu zróżnicowanej roślinności (bioróżnorodności) m.in. w obszarze pasów drogowych.

Dodatkowo, w ramach zadania przeprowadzone zostaną szkolenia gdzie oprócz praktycznej wiedzy na temat zakładania ogrodów deszczowych, mieszkańcy dowiedzą się jak adoptować się do zmian klimatu i coraz częstszych suszy.

Szacunkowa wartość inwestycji to 219 500,00 zł, z czego 153 650,00 zł stanowi pomoc finansową z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach programu „Mazowsze dla klimatu 2023”.

Zadanie pn. „Ogrody deszczowe oraz nasadzenia zieleni na terenie Powiatu Wołomińskiego” współfinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Zadanie pn. „Ogrody deszczowe oraz nasadzenia zieleni na terenie Powiatu Wołomińskiego” współfinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Promocja 10% rabatu na zakup biletów okresowych w aplikacji Koleje Mazowieckie zostanie przedłużona

Promocja 10% rabatu na zakup biletów okresowych w aplikacji Koleje Mazowieckie zostanie przedłużona

W związku z dużym zainteresowaniem oraz pozytywnym odbiorem przez podróżnych promocji w aplikacji mobilnej Koleje Mazowieckie zostaje ona przedłużona do 31 sierpnia br. [...]
0 komentarzy
Komunikat Warszawskiego Transportu Publicznego

Komunikat Warszawskiego Transportu Publicznego

W dniach 29 maja – 2 czerwca wprowadza się zmiany w organizacji Warszawskiego Transportu Publicznego 29.05.2024 r. (środa) 30.05.2024 r. (Boże Ciało – czwartek) 31.05.2024 r. (piątek) [...]
0 komentarzy
Marki - ODJAZD - zlot pojazdów zabytkowych

Marki – ODJAZD – zlot pojazdów zabytkowych

102 lat temu, tj. 8 października 1922 r. odbyły się Pierwsze Wyścigi Samochodowe w Strudze. Wyścigi na dystansie 43 km (3 okrążenia) odbyły [...]
0 komentarzy

Informacje z Mazowsza

W tym wydaniu programu informacyjnego samorządu województwa mazowieckiego „Informacje z Mazowsza” mówimy m.in. o tym, jak zabezpieczyć się przed kleszczami, o nowatorskich zabiegach [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim, Wyszkowskim, Ostrowskim, Węgrowskim i Sokołowskim

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

W dniach od 28 maja do 7 czerwca planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Wołomińskiego. Obszar Data rozpoczęcia Data [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.