Nowoczesne, zrozumiałe

? Malarstwo Marii Niedźwiedź ? Suchońskiej ma w sobie ten złoty środek, tę równowagę pomiędzy nowoczesnością a jasnością przekazu ? mówiła podczas sobotniego wernisażu kierująca Galerią Przy Fabryczce Jolanta Boguszewska. ? Niewątpliwie jest to malarstwo nowoczesne, ale nie jest to nowoczesność, która pozostawia widza kompletnie bezradnym. Patrząc na te prace, nie mamy poczucia, jak to się często zdarza przy obserwacji współczesnej sztuki, że zupełnie nie rozumiemy o co chodzi.

Pomimo odbywających się równolegle, wielu konkurencyjnych wydarzeń w Wołominie, wystawa malarstwa Marii Niedźwiedź ? Suchońskiej zgromadziła wielu zainteresowanych.

Sama artystka także cieszyła się z frekwencji. Trzeba jednak przyznać, że jej twórczość prezentuje bardzo wysoki poziom i wysoka frekwencja nie powinna budzić zdziwienia.

Wszystkie prace są formą pejzażu bądź innego odwzorowania natury, ponieważ ten temat najbardziej fascynuje i pociąga autorkę.

? Moje WIDOKIpo nie są złudzeniem optycznym jak w przypadku POWIDOKÓW ? mówi artystka. ? Są raczej próbą przeniesienia w czasie zjawisk zapamiętanych, dostrzeżonych i przeżywanych w przeszłości. Są też wyrazem tęsknoty za stopniowo zatracaną przez zurbanizowanego człowieka zdolnością zauważania objawów przyrody, jej rytmów, barw i blasku. Jednocześnie chciałabym, żeby te obrazy były postrzegane jako skarga i niezgoda na to, że tak się dzieje ? przekonuje artystka.

Nie po raz pierwszy twórczość Marii Niedźwiedź-Suchońskiej wywołała bardzo pozytywny odbiór wśród oglądających. Jednak chyba po raz pierwszy w historii galerii, po prezentacji obrazów nawiązała się dość ożywiona dyskusja pomiędzy artystką i widzami.

Malarka opowiadała zebranym między innymi o technikach jakie wykorzystuje w swojej pracy. Mówiła co dzieje się podczas oczekiwania na ?wenę?, opowiadała o formatach swoich obrazów.

Po wernisażu na scenie Fabryczki zagościł duet gitarowy ?Melodico?, który zaprezentował, opracowane na dwie gitary klasyczne, arcydzieła muzyki klasycznej i standardy muzyki rozrywkowej.Maria Niedźwiedź-Suchońska ? studiowała w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi.

Przez wiele lat zajmowała się wzornictwem przemysłowym, projektując dla firm polskich i zagranicznych.

Jest autorką projektów uhonorowanych Medalem Europejskim, przyznanym przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej w 2000 roku.

Zajmowała się aranżacją przestrzeni między innymi w Polskim Pawilonie na Expo 2000 w Hannoverze.

Artystka od 2000 roku zajmuje się wyłącznie malarstwem sztalugowym.

Swoje prace prezentowała na około 40 wystawach indywidualnych w Polsce i za granicą.

Malarka związana jest także z powiatem wołomińskim. Od kilku lat regularnie uczestniczy w plenerach malarskich organizowanych w Skansenie w Kuligowie.

Prezentowała także swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Wołominie, Ząbkach i w Markach.