Nowy odcinek drogi wojewódzkiej 635 z Wołomina do Halinowa coraz bliżej

Ponad 21 kilometrów będzie miał nowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 635 prowadzący z miejscowości Czarna w gminie Wołomin do miejscowości Nowy Konik w gminie Halinów. List intencyjny w tej sprawie podpisali 4 maja marszałek Adam Struzik oraz przedstawiciele gmin, przez które droga będzie przebiegać ? Elżbieta Radwan, burmistrz Wołomina, Kamil Michał Iwandowski, burmistrz Zielonki, Adam Ciszkowski, burmistrz Halinowa oraz Sylwester Niźnik, wójt gminy Poświętne. W spotkaniu wzięli udział także wiceprzewodniczący sejmiku Marcin Podsędek oraz radna województwa Anna Brzezińska, a także Grzegorz Obłękowski, dyrektor Mazowieckiego Zarząd Dróg Wojewódzkich i Arkadiusz Werelich, radny powiatu wołomińskiego oraz Igor Sulich, dyrektor oddziału Urzędu Marszałkowskiego w Wołominie.

Budowa nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 635 to długo wyczekiwana przez mieszkańców powiatów wołomińskiego i mińskiego inwestycja. Nowa droga połączy drogę krajową S8 (Wrocław-Warszawa-Białystok) z drogą krajową nr 2. W pobliżu miejscowości Okuniew w gminie Halinów będzie krzyżowała się z drogą wojewódzką nr 637 relacji Warszawa-Węgrów.

Nowy odcinek trasy to nie tylko lepsza komunikacja mieszkańców obu powiatów i lepszy dojazd do Warszawy, znacznie poprawi się także atrakcyjność i konkurencyjność tych obszarów oraz całego Obszaru Metropolitarnego Warszawy.

W dniu dzisiejszym strony podpisały list intencyjny mający zapoczątkować wspólne działania dla poprawy komunikacji. Prace projektowe związane ze zmianą układu komunikacyjnego to zawsze duże wyzwanie nie tylko w fazie realizacji inwestycji ale przede wszystkim w fazie uzgodnień, a jeśli działanie jest tak rozległe, jak to planowane to bez dobrej współpracy i bez dobrej komunikacji ze społecznością mogą się ciągnąć latami. Na ten aspekt szczególną uwagę zwrócił Adam Struzik. – Liczymy na współpracę i życzliwość, szczególnie przy wytyczaniu korytarza tej drogi. Bez porozumienia bardzo trudno jest realizować tego rodzaju inwestycje. Z mojego, wieloletniego doświadczenia wynika, ze jeśli samorządy współpracują między sobą i z lokalną społecznością, to inwestycje, nawet te najtrudniejsze, udaje się realizować ? podkreślił.

Radna sejmikowa Anna Brzezińska zwróciła uwagę, że głównym celem jaki przyświeca podjęciu się realizacji tego zadania jest bezpieczeństwo na drogach. – I to jest główny cel tego zadania. Chcemy zapewnić poprawę bezpieczeństwa poprzez wyprowadzenie na zewnątrz wzmożonego ruchu pojazdów z zamieszkałych terenów ? powiedziała.

Droga 635 która w przyszłości połączy S8 z krajową dwójką. – Spodziewamy się, że realizacja tak dużej inwestycji w terenie zamieszkałym może wywoływać problemy wynikające z różnych interesów wywołujących protesty społeczne ? powiedział Grzegorz Obłętowski, dyrektor MAZDW.

Zarówno Marszałek Struzik jak i inni sygnatariusze porozumienia liczą, że dzięki wczesnej otwartości co do zamierzeń realizacji inwestycji zarówno wstępne prace przygotowawcze jak i projektowe przebiegną bez większych zakłóceń.

Trudno dziś przewidzieć ile czasu ostatecznie zajmie realizacja inwestycji. Na nasze pytanie zadane w trakcie konferencji o czas przygotowania dokumentacji marszałek Struzik określił na około 3 lata. – Ale precyzyjnie nikt tego dziś nie jest w stanie podać ? zaznaczył.

Teresa Urbanowska

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Modernizacja DW 634

Modernizacja DW 634 – kto chce, a kto „się miga”?

Modernizacja drogi wojewódzkiej 634 „od zawsze” zajmuje i rozgrzewa do czerwoności lokalne dyskusje w powiecie wołomińskim. Ostatnie posiedzenie rady powiatu wołomińskiego ponownie wzburzyło [...]
0 komentarzy

Finał Grand Prix Polski Ekstraklasa FTS, ogólnopolski turniej tańca towarzyskiego o puchar Starosty Wołomińskiego

Po wieloletniej przerwie wraca GRAND PRIX POLSKI EKSTRAKLASA FTS; Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar Starosty Wołomińskiego. MIEJSCE: ROKiS Radzymiński Ośrodek Kultury i [...]
0 komentarzy
W Pustelniku doszło do tragedii. Spłonął dom, jedna osoba nie żyje.

W Pustelniku doszło do tragedii. Spłonął dom, jedna osoba nie żyje.

Ruszyła zbiórka na rzecz poszkodowanych w niedawnym pożarze. „Mama straciła ukochanego męża, kochanego pieska. Została bez niczego, bez dachu nad głową, spłonęły wszystkie [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

W dniach od 5 do 9 grudnia planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Wołomińskiego. Obszar Data rozpoczęcia Data zakończenie [...]
0 komentarzy
Mikołaj Roznerski: „Dzielenie się to najpiękniejsza forma mnożenia dobra”. Aktorzy przygotowują Szlachetną Paczkę

Mikołaj Roznerski: „Dzielenie się to najpiękniejsza forma mnożenia dobra”. Aktorzy przygotowują Szlachetną Paczkę

– Dzięki Szlachetnej Paczce zaprzeczamy wszelkim twierdzeniom matematycznym, bo w tym przypadku dzieląc się, mnożymy! – mówi Joanna Jabłczyńska, która w tym roku, [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.