Vivat Maj, 3 Maj!

Obchody 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja przebiegały w całym Powiecie Wołomińskim niezwykle uroczyście. W wielu miastach oprócz przemarszów i składania kwiatów odbywały się także okolicznościowe koncerty i pikniki rodzinne.

Mieszkańcy i samorządowcy z Kobyłki uczcili ten dzień przemarszem Miejskiej Orkiestry Dętej i pocztów sztandarowych po placu 15 Sierpnia  i złożeniem kwiatów pod pomnikiem Poległych za Ojczyznę. Uroczystości uświetnił występ Joanny Polkowskiej, zwyciężczyni eliminacji powiatowych III Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Legionowej w Kobyłce.

W Tłuszczu po mszy świętej, do której oprawę muzyczną zapewnił chór Cantate Deo, odbył się, w asyście Młodzieżowej Orkiestry Dętej, uroczysty przemarsz ulicami miasta do sali widowiskowej przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II, gdzie rozpoczęła się część oficjalna. Po jej zakończeniu mieszkańcy mogli wysłuchać koncertu ?Witaj majowa jutrzenko? w wykonaniu Magdaleny Tunkiewicz ? Zakrzewskiej (sopran) i Wojciecha Bardowskiego (baryton).
W Zielonce, w ramach obchodów odbyła się w kościele MB Częstochowskiej uroczysta msza w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych, a następnie przemarsz z Orkiestrą Reprezentacyjną Policji na skwer Armii Krajowej, gdzie złożono kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniły Chór Męski im. Józefa Gromali oraz chór ?Nutki Zielonki.

W Wołominie uroczystości zapoczątkowała msza święta. Po jej zakończeniu nastąpił przemarsz na Skwer im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Przemówienia okolicznościowe, apel pamięci i złożenie kwiatów pod pomnikiem Obrońcom Ojczyzny 1920 roku zakończyły część oficjalną. Około godziny 13:00 mieszkańcy i samorządowcy wspólnie zatańczyli mazurka na Placu 3 Maja.
Obchody w Radzyminie rozpoczęły się odprawioną w Kolegiacie Radzymińskiej mszą świętą w intencji Ojczyzny. Po jej zakończeniu uroczystości rocznicowe kontynuowano na pl.Tadeusza Kościuszki, gdzie miała miejsce oficjalna część uroczystości, podczas której przemówienie do mieszkańców wygłosił m.in. wiceburmistrz Krzysztof Dobrzyniecki. Obchody zakończył piknik rodzinny na Skwerze Czterech Wieszczów.
W Jadowie na obchody 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zaprosili mieszkańców wójt gminy i proboszcz jadowskiej parafii. Uroczystości zainaugurowała msza święta oraz złożenie kwiatów pod obrazem Matki Bożej.
W dalszej części obchodów odbyła się gawęda historyczna.
W Dąbrówce majowe uroczystości, rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny. Po wspólnej modlitwie wszyscy udali się pod pomnik Tadeusza Kościuszki oraz pod kamień upamiętniający postać porucznika Zygmunta Siennickiego zamordowanego w Charkowie. W imieniu mieszkańców kwiaty złożyli: wójt gminy Dąbrówka Radosław Korzeniewski i zastępca wójta gminy Dąbrówka Dorota Wróbel, radni Andrzej Marcinkeiwicz, Helena Kuśkowska,Marek Banasiak oraz delegacja ze Szkoły Podstawowej z Dąbrówki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.