Obrońcy bram Stolicy

Już od 13 kwietnia odbywają się szkolenie żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w nowopowstałym batalionie w Zegrzu Południowym. Ich głównym zadaniem będzie obrona przedpól Warszawy.

Teatrem działań wojsk 54 batalionu lekkiej piechoty będą prawobrzeżne dzielnice stolicy oraz tereny powiatów legionowskiego i wołomińskiego. Jest to ostatni etap formowania 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. ?Rój?. Na ten moment czekali zarówno mieszkańcy, jak i żołnierze, którzy pochodzą z rejonów odpowiedzialności. Duża część oliwkowych beretów przeniosła się z batalionów w Ciechanowie, Siedlcach i Komorowie. Jest to związane z głównym założeniem Wojsk Obrony Terytorialnej, jakim jest terytorialność. Jedną z najważniejszych wartości jednostek OT jest znajomość terenu. Żadne ćwiczenia, dokładne mapy, nowoczesne systemy satelitarne, nie zastąpią wiedzy, którą ludzie mają na temat swojego miejsca zamieszkania. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na wsparcie lokalnej społeczności. Wojsko od lat przewodzi w rankingach zaufania, niemniej bardziej miłe skojarzenia budzi żołnierz ? sąsiad, niż ?jakiś? żołnierz. Bardzo dobrze to wpływa na morale wojska, jak i na zaangażowanie w wykonanie powierzonych zadań. Pamiętajmy, że żołnierze OT są powołani nie tylko na czas wojny, ale również podczas pojawienia się klęsk żywiołowych. Na terenie podległym 54 batalionowi znajduje się duża liczba rzek i strumyków, które nie raz pokazywały niszczycielską siłę żywiołu. Od dziś żołnierze już dosłownie będę chronili swoje domy.

Kim są Terytorialsi z Zegrza?

Prócz sporego grona mieszkańców Warszawy i okolic, którzy byli już w strukturach OT, swoje szkolenie rozpoczęli żołnierze, którzy złożyli przysięgę 10 litego w Ciechanowie, a w śród nich mieszkańcy powiatu legionowskiego i wołomińskiego. Lwia część z nich, to uczestnicy akcji ?Ferie w WOT?. Propozycja była adresowana do uczniów i studentów i umożliwiła im pogodzenie nauki ze służbą dla kraju. Podobna akcja pod hasłem ?Wakacje z WOT? rusza już 22 czerwca, a ostatnia odsłona będzie zwieńczona przysięgą 1 września. Prócz najmłodszych roczników znajdziemy w batalionie 30-sto, 40-sto latków. Na co dzień są to pracownicy urzędów, właściciele przedsiębiorstw, kurierzy, dyrektorzy korporacji, czy ratownicy medyczni. Ta niezwykła mieszanka zostanie wzbogacona żołnierzami, którzy w tym samym czasie, 14 kwietnia w Ciechanowie, zakończyli szkolenie podstawowe i wyrównawcze. Tego dnia do całej 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej przyjęto ponad 180 osób, w tym ponad 40 kobiet.

Terytorialsi w polu.

Głównym zadaniem każdego żołnierza jest obrona kraju. W tym kierunku prowadzone są szkolenia żołnierzy Obrony Terytorialnej. Cały cykl trwa trzy lata i jest podzielony na trzy etapy ? szkolenie indywidualne, szkolenie specjalistyczne oraz zgrywanie oddziału. Po cały szkoleniu, sformowane bataliony będą wsparciem i uzupełnieniem Wojsk Operacyjnych, które w czasie kryzysu mają inne zadania. Niemniej. Prócz zadań, równie ważna jest misja. Misją Terytorialsów jest wsparcie lokalnej społeczności. W tym celu, poza obowiązkowymi szkoleniami, ochotnicy w wolnym czasie rozwijają inne kompetencje, przydatne w życiu cywilnym. Oczywistym przykładem są kursy medyczne, ale to nie koniec. Szkolenie dla pilarzy, którzy mogą pomóc przy nawałnicach lub elementy ćwiczeń w ramach programu ?Parasol?. Tu, do wsparcia samorządów podczas sytuacji kryzysowych, dostępne będą agregaty prądotwórcze czy cysterny z wodą, czyli to wszystko co może się przydać nie tylko podczas powodzi, ale i zwykłej awarii. Jeszcze inne umiejętności żołnierze zdobywają na ćwiczeniach z zakresu poszukiwania osób. Tereny podwarszawskie są obfite w rozległe lasy i bagna. Żołnierze OT mogą współdziałać z innymi służbami podczas poszukiwań dzieci czy osób schorowanych, gdzie zawsze najważniejszy jest czas.

Szansa dla wszystkich.

Docelowo batalion w Zegrzu będzie się składał z ponad 700 żołnierzy pełniących Terytorialną Służbę Wojskową. Jest to szansa dla każdego, aby założyć mundur i służyć niedaleko domu. Motywacje kandydatów są różne. Poczucie obowiązku, chęć doskonalenia umiejętności, zwykłe sprawdzenie się, chęć zgubienia kilogramów. Nielicznie pojawia się też wątek finansowy. Szeregowy żołnierz OT za obowiązkowe minimum, tj. dwa dnia w miesiącu (jeden weekend ciągiem), otrzymuje żołd w wysokości łącznej ponad 500 zł. Wcześniej za 16 dni szkolenia podstawowego jest to kwota ponad 1700 zł plus możliwość otrzymania odprawy od pracodawcy za pierwsze powołanie do służby (kwota to dwutygodniowe wynagrodzenie). Niezależnie od powodów, aby sprawdzić, czy Wojska Obrony Terytorialnej są dla Nas, należy udać się do macierzystej Wojskowej Komendy Uzupełnień (np. WKU Warszawa Śródmieście ul. Mierosławskiego 22 lub WKU Warszawa Praga ul. Brechta 16) i złożyć dokumenty. Szczegóły dotyczące procesu rekrutacji odnajdziemy na stronie Wojsk Obrony Terytorialnej www.terytorialsi.wp.mil.pl lub na kanałach w mediach społecznościach.

Aneta SZCZEPANIAK rzecznik prasowy
Przemysław Łuszczki – 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.