Ocalić perły tej ziemi

Z Markiem Wysockim, dyrektorem artystycznym teatru Equus, znanym reżyserem i aktorem rozmawiamy o Muzeum Kinematografii i bibliotece portretów znanych Polaków, w tym wybitnych pisarzy, kompozytorów, publicystów związanych z ziemią wołomińską.

Teatr Equus w Zielonce znają już dobrze wszyscy mieszkańcy ziemi wołomińskiej. Mają tu miejsca wydarzenia, które przyciągają publiczność nie tylko z Warszawy, ale także z bardziej odległych okolic. Decyzją Kapituły Akademii Polskiego Sukcesu Teatr został wyróżniony dwukrotnie srebrnym medalem Polskiej Akademii Sukcesu za profesjonalizm i wkład w tworzenie polskiej kultury. Wiosną na terenach Klubu Galop Equus, obok teatru zacznie powstawać Muzeum Kinematografii, w którym miejsce znajdzie także audio biblioteka portretów znanych Polaków, w tym wybitnych pisarzy, kompozytorów, publicystów związanych z ziemią wołomińską.

– Jak to się stało? – pytamy dyrektora artystycznego Teatru Equus, znanego reżysera i aktora Marka Wysockiego.

– Zadecydował przypadek. W ubiegłym roku podczas luźnej pogawędki z burmistrzem Ząbek, panem Robertem Perkowskim padła propozycja zrealizowania płyty poświęconej pamięci księdza Jerzego Popiełuszki z okazji jego beatyfikacji. Jak wiemy ksiądz Jerzy rozpoczynał swą pracę duszpasterską właśnie tutaj, w jednej z ząbkowskiej parafii, zatem pomysł realizacji płyty przy współpracy z miastem wydawał się w pełni uzasadniony.

– W nagraniach wzięli udział znani polscy aktorzy?

– Tak, zaraziłem tym pomysłem także swoich kolegów aktorów, studentów szkoły teatralnej, a także swego przyjaciela – światowej sławy śpiewaka operowego, Marka Torzewskiego. Płyta okazała się sukcesem nie tylko artystycznym, ale także promocyjnym. Sygnowana herbem miasta była rozdawana bezpłatnie podczas uroczystości beatyfikacji księdza Jerzego, oraz wśród ząbkowskich parafian. Część z nich trafiła do szkół jako pomoc historyczna dla nauczycieli i uczniów dzięki wykorzystaniu w niej nagrań archiwalnych. Do wysłuchania opowieści o życiu i ostatnich dniach księdza zamordowanego przez służby bezpieczeństwa PRL zaprasza burmistrz miasta przybliżając historię Ząbek i kreśląc przy okazji plany związane z ich rozbudową,

– Czy to właśnie wtedy przyszedł Panu do głowy pomysł, aby zrealizować kolekcję portretów znanych Polaków?

– Nie. Sukces płyty o księdzu Popiełuszce spowodował pewne poruszenie wśród władz naszych miast i gmin, bo kolejną pozycją była płyta poświęcona Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II z okazji 90-rocznicy urodzin i 90-rocznicy Cudu nad Wisłą wydana również przy współpracy burmistrza Roberta Perkowskiego, a oparta na spektaklu ?Apostoł Pokoju? wystawianym w Teatrze Equus w mojej reżyserii. Potem zaczęły powstawać następne.

Burmistrz Kobyłki, Robert Roguski zaproponował upamiętnienie twórczości Zofii i Wacława Nałkowskich, a także zupełnie zapomnianego kobyłczanina, znakomitego polskiego pisarza i publicysty Stanisława Szpotańskiego, ówczesny burmistrz Tłuszcza Krzysztof Białek upamiętnienie Wacława Sieroszewskiego i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, a burmistrz Wołomina księdza Ignacego Jana Skorupki. Dzięki sponsorom takim jak Drims, Zygmar-Bis, SKOK, Praska Giełda Spożywcza, Gór-Pis, Gazomontaż S.A., Hotel Trylogia, płyty już są. Ale dopiero ta ostatnia uzmysłowiła mi, co się naprawdę zaczyna dziać. Otóż nieświadomie zaczęła powstawać kolekcja dzieł, które mogą zapoczątkować bibliotekę portretów znanych Polaków, służącą nie tylko mieszkańcom ziemi wołomińskiej. Płyta o Ojcu Świętym, na przykład, jest wyeksponowana w gablocie muzeum Jana Pawła II w jego rodzinnym domu w Wadowicach. Zrealizowane dzieła dotrą do wszystkich placówek oświatowych, a także będą dostępne w bibliotece, która powstanie w Muzeum Kinematografii na trenie Klubu Galop Equus w Zielonce.

– Portrety których Polaków, zdaniem Pana należałoby jeszcze zrealizować?

– Niewątpliwie płyty doczekać się powinni Cyprian Kamil Norwid, ksiądz Jan Twardowski, Janusz Korczak, Isaak Singer, biskup Marcin Załuski, Wiera Gran, Janusz Nasfeter, Tola Mankiewiczówna, Ignacy Mościcki, Maria Konopnicka, Bolesław Prus, czy Bohdan Wodiczko.

– A co w chwili obecnej?

– Na wydanie oczekuje zrealizowana już płyta poświęcona Prezydentowi Stefanowi Starzyńskiemu sygnowana herbem Miasta Ząbki, ale dużo jest twórców w historii polskiej literatury, sztuki i polityki, których należałoby upamiętnić, dużo wydarzeń historycznych, o których warto powiedzieć i przekazać młodym pokoleniom. Teatr Equus będzie przedstawiał projekty burmistrzom, a potem je realizował przy współpracy z najlepszymi fachowcami od nagrań studyjnych i archiwalnych. W przedsięwzięciach do tej pory wzięło udział kilku znanych aktorów teatru i filmu: Anna Chodakowska, Anna Grabińska, Magdalena Cwen-Hanuszkiewicz, Adam Hanuszkiewicz, Edward Lubaszenko, Andrzej Żarnecki, ale jestem pewien, że w kolejne projekty zaangażują się także inne gwiazdy. Wystarczy dobra wola włodarzy naszych miast i gmin, a także zaangażowanie lokalnych sponsorów ? mecenasów nauki i kultury, którzy na długie lata mogą pozostawić swój ślad tworząc jedyną w kraju fonotekę upamiętniającą perły tej ziemi.

– Jak kosztowne jest to przedsięwzięcie?

– Wszyscy artyści pracują nad projektem honorowo. Jedyne koszty to strona techniczna nagrań, tłocznia oraz drukarnia.

– Trzymamy kciuki za powodzenie tej znakomitej inicjatywy. Dziękujemy za rozmowę.