Oficer Prasowy KPP Wołomin asp. szt. Tomasz Sitek – Oszuści na wnuczka znów działają – nie dajmy się oszukać!

Zwykle zaczyna się podobnie. Odbieramy telefon, a rozmówca pyta, czy go poznajemy. Okazuje się, że dzwoni wnuczek, kuzynka lub ktoś z grona znajomych. Mówi, że pilnie potrzebuje gotówki i zwraca się do nas z prośbą o pożyczkę… W dalszej rozmowie taki rozmówca zaznacza, że sam nie może przyjść po pieniądze, więc gotówkę odbierze jego znajomy. Po jakimś czasie okazuje się, że z prośbą o pożyczkę nie zwracał się do nas nikt z rodziny, ale to przestępcy wykorzystali naszą ufność i życzliwość. Przekonało się o tym już wiele starszych osób, które oszustom podającym się za ich krewnych oddawali oszczędności całego życia.

Takie sytuacje zdarzają się od jakiegoś czasu na terenie naszego powiatu. Złodziej badając ?grunt? najpierw dzwoni do swojej przyszłej ofiary, przedstawiając się za wnuczkę lub wnuczka. Na początku rozmowy przeprasza, że długo się nie kontaktował. W tej chwili ma jednak pilną sytuację w swoim życiu i potrzebuje natychmiast pieniędzy. Treścią takich rozmów jest np. wypadek samochodowy, zakup drogiego leku, lub też okazyjny zakup dobrego samochodu. W czasie takiej rozmowy przestępca sonduje możliwości finansowe ofiary i prosi o pilne zorganizowanie pieniędzy. W chwili, kiedy uzyska zgodę na pożyczkę umawia się na spotkanie. Na spotkanie przychodzi znajomy wnuczka lub wnuczki. Wcześniej znajomy ten dokładnie jest opisany, znane rozmówcy jest również jego imię i nazwisko, oczywiście fikcyjne i zmyślone.

Ofiara orientuje się, że została oszukana dopiero, kiedy zadzwoni do prawdziwego krewnego, za którego podawał się oszust. Niestety to ciągle działa, starsze osoby przez swoją łatwowierność tracą dorobek całego życia. Zdarza się, że są to pieniądze w kwocie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. To bardzo smutne i przerażające jak łatwo możemy stać się łupem zwykłych oszustów. Tylko wczoraj zgłosiły się do naszej komendy trzy kolejne starsze osoby. Pokrzywdzeni stracili sporą sumę pieniędzy, niejednokrotnie dorobek życia. Aby uniknąć takich sytuacji i nie paść ofiarą oszustów policjanci apelują o ostrożność! Nie bądźmy łatwowierni i nie dajmy się oszukiwać !!!

Pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach: ? w przypadku telefonicznej prośby o pożyczkę zawsze sprawdźmy, czy nasz krewny faktycznie potrzebuje pomocy finansowej. Nawet wtedy, gdy rozmowa nie wzbudzi naszych podejrzeń, lepiej się upewnić i nie uprzedzając krewnego oddzwonić do niego na znany nam wcześniej numer

? jeżeli decydujemy się na udzielenie pożyczki, pieniądze należy przekazywać tylko tej osobie, która zwraca się do nas z prośbą, a nie przysłanym przez nią znajomym. Najlepiej robić to w obecności innego członka rodziny lub kogoś ze znajomych. NIE PRZEKAZUJEMY GOTÓWKI ŻADNYM OBCYM OSOBOM! ? w przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że z prośbą o pożyczkę zwrócił się nie członek rodziny, ale podający się za niego oszust lub gdy dzwoniąca osoba postępuje w podany powyżej sposób, należy natychmiast powiadomić Policję dzwoniąc pod numer 997 lub 112 (z telefonów komórkowych). Komenda Powiatowa Policji w Wołominie ul. Wileńska 43a 05-200 Wołomin nr tel. 022-776-20-21, 0-22-787-20-00, lub najbliższej jednostki policji