Olejki eteryczne dla zdrowia i urody

Od wieków, w różnych kulturach świata, używano olejków eterycznych, z których każdy miał swoją tajemną moc. Alchemicy ze starożytnego Egiptu, Chin i Indii dzielili właściwości olejków eterycznych według zasady trzech współgrających ze sobą elementów: ciała,duszy i ducha, jednocześnie uważając olejki za duszę rośliny.

Filozofia ówczesnej wiedzy tajemnej miała na celu stworzenie kompozycji olejków eterycznych w taki sposób, aby dopasować swoje terapeutyczne działanie na organizm człowieka. Na przestrzeni wieków ludzkość stosowała różnorodne rośliny do leczniczych okładów, naparów, pomad i nalewek.

Olejki eteryczne są to produkty otrzymane z roślin lub ich części najczęściej przez destylację z parą wodną. Pod względem składu jest to mieszanina rozmaitych związków chemicznych.

Olejki eteryczne na szeroką skalę stosuje się w aromaterapii. Mają szersze zastosowanie w gabinetach kosmetycznych, w procesach odmładzania i regeneracji skóry. Dużą zaletą terapeutyczną olejków jest to, że są one bardzo dobrze wchłaniane przez skórę.

Wraz z rosnącym zainteresowaniem ziołolecznictwem i aromaterapią również w pielęgniarstwie na całym świecie, zaczęto z sukcesem wypróbowywać olejki eteryczne do pielęgnacji ran.

Przykładem jest stosowanie lawendowego olejku eterycznego, zarówno czystego, jak i roztworów emulsyjnych w leczeniu różnorodnych ran, łącznie z owrzodzeniem żylakowym, odleżynami i innymi ranami, wykazującymi słabą tendencję do gojenia. Olejek z nieśmiertelnika ma też kilka interesujących właściwości, m.in. wykazuje on silne działanie jako środek przeciw krzepnięciu. Zarówno bylica pospolita, jak i szałwia od dawna były stosowane w tradycyjnym ziołolecznictwie. Rumianek pospolity jest stosowany do celów medycznych, ze względu na właściwości przeciwzapalne.

Dieta jest zazwyczaj uboga w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Braki w organizmie prowadzą do wielu negatywnych następstw, powodują między innymi suchość i uszkodzenia skóry, słabe gojenie się ran, zapalenia tkanek i egzemy. Występuje też obniżenie odporności, problemy sercowo-naczyniowe, opóźnienie wzrostu, wysokie ciśnienie itp. Pomocne są wtedy olejki, które są bogatym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, jak oleje z ogórecznika czy siemienia lnianego.

Przykładów działań leczniczych olejków jest wiele, ale aromaterapia działa również na zmysł dotyku i węchu, zwłaszcza połączona z masażem relaksacyjnym. Do tego szczególnie polecany jest olejek różany a najbardziej ceniony jest pochodzący z Bułgarii.

Płatki róż należy zbierać ręcznie, o świcie, bo inaczej stracą cały swój aromat. Aby powstał jeden kilogram czystego olejku należy zebrać ich kilka tysięcy, dlatego olejek różany jest bardzo drogi. Jako produkt uboczny powstaje woda o pięknym aromacie. Olejek różany stymuluje i harmonizuje system immunologiczny i nerwowy, wpływa łagodząco na psychikę, poprawia także aktywność gruczołów dokrewnych. Kompozycja składników uspokajających i euforyzujących z jego udziałem, powoduje odprężenie osób nawet najbardziej znerwicowanych. Jest on również doskonałym kosmetykiem, łagodzi podrażnienia skóry, rozjaśnia i doskonale nawilża. Olejek różany jest stosowny przez aromaterapeutów przy infekcjach bakteryjnych, leczy też grzybice i wirusowe zmiany skórne.

Przy dzisiejszym tempie życia, część naszej wewnętrznej natury tęskni za relaksem, harmonią i wewnętrzną równowagą, która jest naszą gwarancją zdrowia i piękna. Tak więc relaks w połączeniu z aromaterapią jest wspaniałym prezentem, gdyż olejki eteryczne mają szerokie spektrum działania.

Lecznicze działanie olejków z powodzeniem stosuje się zarówno w medycynie konwencjonalnej, jak i alternatywnej. Jednak, aby efektywniej korzystać z dobrodziejstw terapeutycznego działania olejków upewnijmy się czy stosujemy naturalne olejki eteryczne, gdyż na rynku jest wiele kompozycji zapachowych imitujących zapach. Należy pamiętać, że czyste olejki są silnie działającymi substancjami i nie powinno się ich stosować nierozcieńczonych na skórę.

Jolanta Kaszper