OSP Marki w krajowej czołówce. 394 interwencje w 2025 roku

Ochotnicza Straż Pożarna w Markach ma za sobą wyjątkowo intensywny rok. Jednostka zajęła 3. miejsce w Polsce pod względem liczby wyjazdów do zdarzeń. W 2025 roku strażacy interweniowali łącznie 394 razy, a na działaniach nieoperacyjnych spędzili 658 godzin.

Z przedstawionego zestawienia wynika, że najwięcej zgłoszeń dotyczyło miejscowych zagrożeń — było ich 232. Do pożarów strażacy wyjeżdżali 105 razy. Odnotowano również 43 fałszywe alarmy, 3 zabezpieczenia rejonu oraz 14 zdarzeń związanych z zarządzaniem kryzysowym.

Statystyki pokazują skalę pracy, ale za każdą liczbą stoi konkretny dyżur, przerwany rodzinny obiad i wyjazd „na sygnale” — często w nocy lub w dni wolne. Wśród druhów szczególnie wyróżnili się ci, którzy najczęściej uczestniczyli w działaniach: Kacper Sobolewski (148 wyjazdów), Paweł Kołodziej (134) i Stanisław Zwoliński (125).

Strażacy z Marek są widoczni nie tylko podczas akcji. Jak podkreśla miasto, jednostka regularnie szkoli się, wspiera lokalne wydarzenia i prowadzi działania edukacyjne, m.in. dla dzieci i młodzieży.

— Dziękuję Wam za profesjonalizm, odpowiedzialność i serce wkładane w każdą interwencję. Dziękuję za setki godzin służby, za czujność, odwagę i za to, że mieszkańcy Marek mogą czuć się bezpiecznie. Dziękuję również Waszym bliskim – za wyrozumiałość i wsparcie, bez których ta służba nie byłaby możliwa. Jesteście prawdziwą dumą naszego miasta — podkreśla burmistrz Marek Jacek Orych.

Wynik z 2025 roku pokazują, że w Markach gotowość do pomocy to codzienna praca ludzi, którzy w każdej chwili potrafią zostawić wszystko i ruszyć tam, gdzie ktoś właśnie potrzebuje wsparcia.

Więcej informacji z Marek

Marki - Młodzi i aktywni

Marki – Młodzi i aktywni

Za nami etap zgłaszania kandydatur do Młodzieżowej Rady Miasta Marki II kadencji. Komisja Wyborcza zakończyła weryfikację zgłoszeń i ogłosiła listę kandydatek oraz kandydatów, [...]
0 komentarzy
Marki - dwa etaty do wzięcia

Marki – dwa etaty do wzięcia

25 lutego ogłosiliśmy nabór kandydatek i kandydatów na dwa wolne stanowiska – informuje UM Marki Zatrudnimy dwie osoby do Wydziału Podatków i Opłat, [...]
0 komentarzy
Zapisy na pierwszy z biegów Mareckiej Triady Biegowej

Zapisy na pierwszy z biegów Mareckiej Triady Biegowej

Marecka Triada Biegowa to wyjątkowy cykl trzech wydarzeń sportowych organizowanych w Markach. Projekt łączy różne formuły rywalizacji biegowej, oferując uczestnikom zróżnicowane wyzwania i możliwość [...]
0 komentarzy
Wystartowała Marecka Szkoła Rodzenia

Wystartowała Marecka Szkoła Rodzenia

Właśnie wystartowała Marecka Szkoła Rodzenia, której misją jest kompleksowe wsparcie rodziców w przygotowaniach do jednego z najważniejszych wydarzeń w życiu – powitania na [...]
0 komentarzy
Ostatnia Sesja Młodzieżowej Rady Miasta Marki

Ostatnia Sesja Młodzieżowej Rady Miasta Marki

4 marca 2026 r. w sali obrad Urzędu Miasta Marki odbyła się XVII sesja Młodzieżowej Rady Miasta Marki, która była jednocześnie ostatnim posiedzeniem [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.