OŚWIADCZENIE BURMISTRZA TŁUSZCZA

W związku z medialnymi doniesieniami dotyczącymi tego, że pracownicy Urzędu Miejskiego w Tłuszczu nie zabezpieczyli baterii samochodów elektrycznych pochodzących z przestępstwa ujawnionych na prywatnych działkach oznaczonych w ewidencji gruntów jako grunty orne porośnięte roślinnością leśną, uznałem za konieczne wydanie niniejszego  oświadczenia. – informuje burmistrz Tłuszcza

29 lipca 2023 roku w Jasienicy, Państwowa Straż Pożarna prowadziła akcję gaśniczą związaną z pożarem baterii samochodu elektrycznego. W tym miejscu należy z całą mocą podkreślić, że ani ja jako Burmistrz Tłuszcza, ani pracownicy Urzędu Miejskiego w Tłuszczu nie jesteśmy właściwi do dokonywania oceny, czy ujawnione przedmioty pochodzą z przestępstwa, czy też nie.

W związku z powyższym, po zakończeniu wstępnej akcji gaśniczej, pracownikowi Urzędu Miejskiego w Tłuszczu przekazano teren pogorzeliska celem utylizacji baterii po pożarze po upływie 72 godzin dogaszenia w kąpieli wodnej. Czynności tej dokonano uznając, że w/w przedmioty stanowią odpady niebezpieczne w rozumieniu przepisów prawa.
Utylizacja odpadów niebezpiecznych istotnie należy do moich kompetencji i tylko w tym zakresie należy rozpatrywać rolę Urzędu Miejskiego w Tłuszczu w tej sprawie. Z uwagi na to, że są to odpady niebezpieczne, najpierw należy je zutylizować, a dopiero następczo istnieje możliwość ustalenia posiadacza odpadów i obciążenia go kosztami tych działań.
Niezwłocznie podjęto kroki związane ze znalezieniem wykonawcy usługi utylizacji odpadów, w tym wody pogaśniczej pozostałej w zbiorniku, w którym umieszczono do wygaszenia płonącą baterię. Usługi te są kosztowne i wykonywane przez wyspecjalizowane firmy po wcześniejszym ustaleniu odległego terminu.
Faktem jest, że nieobjęte pożarem baterie zostały zabrane z pogorzeliska przez nieustalone osoby. Nie można jednak czynić mi zarzutu, że nie zabezpieczyłem nieobjętych pożarem baterii, ponieważ dokonano standardowych w sprawie czynności. Teren został wygrodzony taśmą zabezpieczającą, celem ochrony osób postronnych, które mogły znaleźć się w pobliżu miejsca zdarzenia.
Warto zwrócić uwagę na szerszy problem związany z utylizacją podobnych odpadów.
Wysokie koszty związane z takimi działaniami mogą prowokować podobne wydarzenia w przyszłości w postaci podrzucania takich odpadów do lasu. – czytamy w oświadczeniu

 

Więcej informacji z Tłuszcza

Chodnik w Jadwininie i modernizacja drogi w Jaźwiu. Gmina Tłuszcz podpisała umowy na lokalne inwestycje

Chodnik w Jadwininie i modernizacja drogi w Jaźwiu. Gmina Tłuszcz podpisała umowy na lokalne inwestycje

W Gminie Tłuszcz ruszają kolejne inwestycje. Samorząd podpisał umowy na ułożenie chodnika w sołectwie Jadwinin oraz modernizację ul. Zienkiewiczów w sołectwie Jaźwie. Pierwsze [...]
0 komentarzy
Szkoła w Kozłach czeka na remont. Gmina Tłuszcz szuka wykonawcy prac

Szkoła w Kozłach czeka na remont. Gmina Tłuszcz szuka wykonawcy prac

Gmina Tłuszcz prowadzi postępowanie, które ma wyłonić wykonawcę remontu w Zespole Szkół w Kozłach. Oferty można składać do wtorku, 23 czerwca, do godziny [...]
0 komentarzy
PSZOK w Tłuszczu po modernizacji. Ma być wygodniej, bezpieczniej i bez zbędnego manewrowania

PSZOK w Tłuszczu po modernizacji. Ma być wygodniej, bezpieczniej i bez zbędnego manewrowania

Zakończyły się prace przy modernizacji Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Tłuszczu. To inwestycja, której znaczenie najlepiej rozumieją ci mieszkańcy, którzy regularnie korzystają [...]
0 komentarzy
Ponad 1.39 mln zł dla gminy Jadów. W Urlach miała powstać nowa nawierzchnia ulicy Długiej

Tłuszcz wpisuje do budżetu nowe inwestycje. Będą drogi, LED-y, oczyszczalnie i tężnia w Ogródku Jordanowskim

W Gminie Tłuszcz zapowiada się intensywny okres inwestycyjny. Podczas czwartkowej, nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej radni przyjęli zmiany w budżecie, które otwierają drogę do [...]
0 komentarzy
Opłata za śmieci w Tłuszczu bez zmian. Gmina podpisała nową umowę na odbiór odpadów

Opłata za śmieci w Tłuszczu bez zmian. Gmina podpisała nową umowę na odbiór odpadów

Mieszkańcy Gminy Tłuszcz nadal będą płacić 33 zł miesięcznie od osoby za odbiór odpadów komunalnych. 18 czerwca burmistrz Beata Skulimowska podpisała umowę na [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.