Pamięć o ofiarach Powstania Styczniowego

W Boruczy (Gmina Strachówka) 29 marca odbyły się obchody upamiętniające ofiary walk z rosyjskim zaborcą. W tym roku obchodziliśmy 146 rocznicę Powstania Styczniowego.
Obchody 146 rocznicy Powstania Styczniowego rozpoczęła msza św. w kościele Św. Józefa Robotnika we Franciszkowie. W intencji ofiar zrywu narodowego z 1864 roku mszę świętą odprawił ks. dziekan Władysław Trojanowski.
Po mszy świętej dalsza część uroczystości odbyła się przed mogiłą zbiorową w Boruczy, która upamiętnia poległych wczesną wiosną 1864 roku w boju pod Międzylesiem.
Mogiła w Boruczy to zbiorowa mogiła powstańców Powstania Styczniowego. W marcu 1864 roku doszło do bitwy pod Międzylesiem. Oddział Władysława Czarkowskiego kwaterował w folwarku Kąty-Czerniki (obecnie Kąty Czernickie). Powstańcy byli słabo uzbrojeni, głównie w kosy, siekiery i okute żelazem kije. 20 marca oddział został zaatakowany przez carskie wojsko. Kolumna wroga liczyła 500 żołnierzy i 2 działa. Zmuszeni do wycofania się powstańcy dotarli do Międzylesia. Oddział został zdziesiątkowany. Poległych powstańców pochowano w dwóch zbiorowych mogiłach w Kątach Wielgi i w zbiorowej mogile w Boruczy. Powstanie styczniowe, mimo iż przegrane i okupione tysiącami ofiar na zawsze wryło się w polską historię i świadomość narodową.
Dowódca kompanii honorowej I Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki z Wesołej odczytał Apel Poległych, a delegacje władz samorządowych, policji, kombatantów oraz uczniów złożyli kwiaty i wieńce.
Po części oficjalnej, uczniowie z Zespołu Szkół im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej w Strachówce zaprezentowali program słowno – muzyczny. W dalszej części uczestnicy uroczystości wysłuchali koncertu w wykonaniu kwartetu klarnetowego z Centralnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Ich występ rozpoczął się od Mazurka Dąbrowskiego w wersji historycznej wprowadzając tym samym uczestników w chwilę refleksji i zadumy.
Spotkanie w Boruczy zakończył pokaz umiejętności kawaleryjskich w wykonaniu jeźdźców z I Pułku Ułanów Krechowieckich w Kobyłce.
W obchodach rocznicowych przed mogiłą powstańczą w Boruczy, uczestniczyli: wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, wicemarszałek Waldemar Roszkiewicz oraz burmistrzowie, wójtowie, radni powiatowi i radni gminy Strachówka. Obecni byli również przedstawiciele Związku Inwalidów Wojennych, NSZZ Solidarność oddział Wołomin oraz młodzież szkolna i mieszkańcy powiatu.