Pamięć o przeszłości

W sobotę, 22 maja ZS nr 5 w Duczkach obchodził Dzień Patrona. Uroczystość ta zbiegła się w czasie z obchodami 55-lecia istnienia szkoły oraz z otwarciem Izby Regionalnej.?1 września 1955r. nowy budynek szkolny otworzył swoje podwoje dla dziatwy szkolnej. Pierwszym kierownikiem szkoły został Józef Szczupek. W roku szkolnym 1955/56 naukę rozpoczęło 350 uczniów. W roku 1964 szkoła liczyła już 817 uczniów aby w 1968 mieć już 897.?

Takie były początki szkoły w Duczkach. Od tamtych chwil wiele się zmieniło. Budynek szkoły został przebudowany, została wybudowana hala sportowa a przede wszystkim szkoła pod swój dach przyjmuje zarówno uczniów podstawówki jak i gimnazjalistów. W tą sobotę odbywały się uroczystości związane z 55-leciem istnienia placówki oraz dzień patrona szkoły, którym od 5 lat jest Jan Paweł II.

Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość ? te słowa Jana Pawła II były hasłem przewodnim uroczystości. W taki sposób uczczono 90 rocznicę urodzin Ojca Świętego. Obchody rozpoczęły się Mszą świętą, celebrowaną przez księdza Rafała Leguckiego, wikariusza duczkowskiej parafii. Następnie zaproszeni goście, pracownicy szkoły, uczniowie i ich rodzice udali się do placówki, gdzie kontynuowano uroczystość. Wszystkich widzów szczególnie urzekł montaż słowno-muzyczny, w którym uczniowie przypomnieli hasła towarzyszące Dniom Patrona przez ostatnie pięć lat. Młodzi aktorzy pokazali, jak słowa Jana Pawła II wciąż inspirują do nowych działań, jak można z nich czerpać wskazówki do pokonywania trudów codziennego życia. W montażu uczniowie zaprezentowali też swoje talenty recytatorskie, wokalne i taneczne. Przedstawienie zakończyło się optymistyczną wizją przyszłości, w której wychowankowie duczkowskiej uczelni zdobywają laury na całym świecie.

– Jestem bardzo dumna z moich uczniów. Sposób w jaki się zaangażowali, i nie chodzi tu tylko o część artystyczną ale również o organizację, zasługują na największą pochwałę. Bardzo się cieszę, że moi uczniowie kierują się wartościami ich patrona. Święci nie są ale naprawdę godnie reprezentują naszą szkołę ? mówi dyrektor szkoły Izabela Sieradzka.

Tego dnia została również otwarta Izba Regionalna. Można powiedzieć, że Izba Regionalna będzie pewnego rodzaju muzeum. Zaprezentowane będą tam przedmioty codziennego użytku, z których korzystały nasze prababki.

– Mieliśmy wolne pomieszczenie. Halina Stańczak, nauczyciel historii zaproponowała wyeksponowanie rożnego typu starych przedmiotów jakie były w posiadaniu szkoły oraz w jej prywatnym zbiorze. W szkole znajdowało się sporo, już zabytkowych, rzeczy jakich używały nasze babki. Spowodowane to było tym, że z okazji rożnych uroczystości trafiały one pod nasz dach, czy to od uczniów czy ich rodziców. Nie bardzo było wiadomo co z nimi zrobić, teraz trafiły na właściwe miejsce. Planujemy aby nasze ?muzeum? mogło zostać odwiedzone przez większą liczbę osób, nie tylko przez uczniów ? mówi Izabela Sieradzka.