Pamięci bohaterów ?Cudu nad Wisłą?…

Radzymin, jak co roku, z dumą i wzruszeniem uczcił rocznicę Bitwy Warszawskiej. Głównym punktem uroczystości była Msza Święta na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 roku.

Miasto Radzymin chyba każdemu Polakowi kojarzy się z sierpniem 1920 roku, wojną polsko ? bolszewicką i ?Cudem nad Wisłą?. Radzyminianie niezwykle dumni z miasta, w którym mieszkają, corocznie uczestniczą w obchodach rocznicy Bitwy Warszawskiej. Ostatniej soboty do Radzymina przybyły tłumy okolicznych mieszkańców. Każdy chciał uczcić ten niezwykle ważny dla historii Polski dzień i zażyć rozmaitych atrakcji zaplanowanych na 89 rocznicę.

Był czas zadumy, modlitwy, wspomnień, był też czas zabawy i festyniarskich atrakcji.

Uroczystości o charakterze religijno ? patriotycznym rozpoczęły się apelem poległych przy pomniku 28 Pułku Strzelców Kaniowskich w Wólce Radzymińskiej. Głównym punktem uroczystości była Msza Święta na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 roku. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych, kościelnych, samorządowych, wojskowych, parlamentarzystów, kombatantów, Sybiraków oraz wielu okolicznych mieszkańców. Mszę Świętą poprowadził Arcybiskup Ordynariusz Diecezji Warszawsko Praskiej Henryk Hoser, który mówił w homilii że ?cud odczytuje się zawsze w świetle wiary, a Polakom w 1920 roku wiary nie zabrakło?.

List prezydenta Lecha Kaczyńskiego odczytał jego doradca Andrzej Klarkowski. ?Oddajemy dzisiaj hołd obrońcom naszej ojczyzny, skłaniamy głowy przed poświęceniem i odwagą uczestników Bitwy Warszawskiej. Pamiętamy także, że przelewali oni krew za wolność naszą i waszą. Wyniki Bitwy Warszawskiej miały bowiem rozstrzygające znaczenie dla losów całej Europy (…)?.

W mszy na radzymińskim cmentarzu uczestniczyli między innymi: wicepremier Waldemar Pawlak, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, wicemarszałek Sejmu Ewa Kierzkowska.

Na zakończenie wieńce i wiązanki kwiatów na mogiłach poległych złożyły delegacje władz, kombatantów, a także wojska, policji, szkół, organizacji pozarządowych.

Jak każdego roku i tym razem sporo było imprez towarzyszących obchodom. Miłośnicy ptaków mogli obserwować lot aż 5000 gołębi pocztowych. A to za sprawą XIX Zawodów Gołębiarskich ?Cud na Wisłą? Radzymin ? Łomża. Niebo zasłane ptactwem robiło ogromne wrażenie. Od 1991 roku hodowcy gołębi sportowych z Łomży biorą udział w uroczystościach centralnych, czcząc w ten sposób zwycięstwo Polaków nad bolszewikami.

Amatorzy biegania z całej Polski, Europy i świata mogli wystartować w XVIII Międzynarodowym Półmaratonie Ulicznym ?Cud nad Wisłą?. Zawody to zarówno oddanie czci walczącym Polakom, jak i zachęcenie do aktywnego wypoczynku rodzinnego. Bieg objął honorowym patronatem Minister Sportu ? Mirosław Drzewiecki. Szczegółowa relacja z biegu w następnym numerze ŻPW. Odbył się także już XX Jubileuszowy Ogólnopolski Turniej Brydżowy ?Cud nad Wisłą?, który odbył się w Radzymińskim Ośrodku Kultury i Sportu.

Mali kolarze z powodzeniem próbowali swoich sił w III Wyścigu Rowerowym dla dzieci, który miał miejsce na terenie Radzymińskiego Klubu Sportowego ?Mazur?. Dzieci nie biorące udziału w wyścigu mogły posłuchać wojskowych piosenek, wziąć udział w konkursach, grach i zabawach organizowanych w ramach programu artystycznego ?Legiony to ??.

Można było wysłuchać koncertu Warszawskiej Kapeli Podwórkowej. Zagrał także rockowy zespół The Wheeler?s Band oraz można było pobawić się przy brzmieniach góralskiego zespołu ?Turnioki?. Imprezę zakończył spektakularny pokaz ogni sztucznych oraz koncert zespołu muzycznego ?Feniks?.

Teraz przyjdzie nam czekać rok, by uczcić jubileuszową 90 rocznicę ?Cudu nad Wisłą?. Jednak pamiętajmy, by pamięć o bohaterach tamtych dni pielęgnować cały czas.

Sylwia Kowalska