Pamiętaj, na zaskarżenie nakazu zapłaty masz tylko dwa tygodnie!

Nakaz zapłaty to orzeczenie sądowe, które najczęściej towarzyszy dłużnikom, windykacji, długom. Właśnie wierzyciele masowi, firmy windykacyjne dochodzą swoich należności w postępowaniach upominawczym, elektronicznym upominawczym (EPU) i nakazowym, które kończą się wydaniem nakazu zapłaty. Jak donosi Ministerstwo Sprawiedliwości udział spraw nakazowych i upominawczych w ogólnej liczbie spraw cywilnych w sądach rejonowych wyniósł w 2015 roku aż 64,2%. W samym EPU było to 2 126 922 spraw (Analiza statystyczna działalności sądów powszechnych rok 2015 na tle lat 2011-2014 ? wybrane zagadnienia, Warszawa, 25 stycznia 2016 roku).
Dlatego, jeżeli na poczcie odbierzesz nakaz zapłaty, to pamiętaj, że adekwatnym środkiem jego zaskarżenia jest sprzeciw, a w przypadku nakazu w postępowaniu nakazowym zarzuty. W obu wypadkach masz dwa tygodnie na jego zaskarżenie, przy czym tylko zarzuty podlegają opłacie sądowej (0,75 x kwota główna na nakazie), sprzeciw nie podlega opłacie sądowej.
Sprzeciw (zarzuty) kierujesz do sądu, który wydał nakaz, najlepiej z bezpieczeństwa na urzędowym formularzu SP, dostępnym na stronie MS: bip.ms.gov.pl/pl/formularze/formularze-pism-procesowych-w-postepowaniu-cywilnym/
W sprzeciwie musisz wskazać, czy zaskarżasz nakaz w całości, czy w części, przedstawić zarzuty oraz okoliczności faktyczne i dowody, wnosisz więc o oddalenie powództwa w całości lub części (w zależności od Twojego interesu w sprawie). Natomiast w zarzutach wnosisz dodatkowo o uchylenie nakazu i oddalenie powództwa w całości lub części.
Jeśli nie było braków sprzeciwu (zarzutów), Sąd wyznacza rozprawę, na którą warto pójść i kwestionować żądanie pozwu. Sąd na początku zarządzi informacyjne słuchanie stron, a jako że najczęściej wierzyciel się nie stawia (wierzyciel masowy), wysłucha pozwanego. Następnie po przeprowadzeniu postępowania dowodowego, przeprowadzi ostatni dowód z przesłuchania stron. Najczęstszym z zarzutów stawianych w sprzeciwie jest zarzut przedawnienia, nieudowodnienia roszczenia co do zasady i co do wysokości, czy braku legitymacji czynnej powoda.
Trochę inaczej jest w przypadku sprzeciwu w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Składa się go do Sądu Rejonowego Lublin ? Zachód w Lublinie VI Wydziału Cywilnego, nie wymaga uzasadnienia i przedstawienia dowodów, jednak w sprzeciwie pozwany powinien przedstawić odpowiednie zarzuty. Sprzeciw i dalsze pisma możesz wnieść drogą elektroniczną (poprzez platformę e-sad.gov.pl), ale nie musisz, można też tradycyjnie.
Zawsze pamiętaj, aby zmieścić się w terminie, decyduje data stempla pocztowego.
Jeżeli się spóźnisz wniesieniem sprzeciwu (nakazu) bez swojej winy możesz złożyć wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu ? masz na to tydzień od ustania przyczyny uzasadniającej uchybienie terminu. Razem z wnioskiem należy złożyć sprzeciw.
Pamiętaj, że jeśli nie zaskarżysz nakazu i uprawomocni się on, wierzyciel uzyska klauzulę wykonalności i skieruje sprawę do komornika sądowego, który pobiera sporą opłatę, a wszelkie koszty egzekucji obciążają dłużnika.

radca prawny
Mariusz Astasiewicz
?Kancelaria Radcy Prawnego
ul. Wojska Polskiego 1 lok. 1.05
05-091 Ząbki
tel. 694 315 734

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.