Panorama Ossowska

W pawilonie ekspozycyjnym zwanym ?Panoramą Ossowską?, zlokalizowanym przy szkole w Ossowie, obejrzeć można plastyczną mapę wojny z 1920 r. oraz mapy, zdjęcia i pamiątki związane z bitwą. Jednak parę lat temu narodził się pomysł stworzenia w Ossowie odpowiednika ?Panoramy Racławickiej?. Niestety później sprawa ucichła…

Ossów to niewątpliwie jedno z ważniejszych miejsc na historycznej mapie Polski. Warto zainwestować w to miejsce, które corocznie przyciąga ogrom ludzi, szczególnie w dniu rekonstrukcji bitwy. Pomysł stworzenia miejsca na wzór słynnej ?Panoramy Racławickiej? wydawał się strzałem w dziesiątkę.

Chętni mogliby więcej dowiedzieć się o bitwie warszawskiej, o osobach, które odegrały w niej ważną rolę, mogliby stać się obserwatorami tego wydarzenia przez cały rok. Niestety wydawało się, że projekt uległ zapomnieniu. Na szczęście nie do końca.

O pomyśle pamięta i chciałby go reaktywować oraz doprowadzić do szczęśliwego finału profesor Jacek Weiss ? były wiceminister kultury i sztuki (w latach 1997-2001), pianista, autor przewodnika ?Polskie ścieżki Chopina?.

? Pomysł padł i upadł w czasach, gdy byłem wiceministrem ? mówi profesor. ? Mam nadzieję zainteresować tym najwyższe władze państwa z Prezydentem RP, ale też władze samorządowe ? dodaje.

Można teraz trzymać kciuki i wierzyć, że wszystko dojdzie do skutku. ? Myślę, że to nie jest inwestycja, lecz obowiązek ? przekonuje Jacek Weiss. ? Polska dała przykład walki z bolszewizmem, skutecznej, i to powinno być uwiecznione.

Okazuje się, że ewentualne otwarcie takiej panoramy mogłoby nie być aż tak odległe w czasie, jak można by się początkowo spodziewać. ? Myślę, że taka panorama może nawet na siebie zarobić. Można to zrobić do rocznicy 15 sierpnia 2012 r. ? stwierdza profesor.

Miejmy nadzieję, że pomysł się sprawdzi i znajdzie uznanie, a przede wszystkim wsparcie u władz samorządowych i państwowych.

Sylwia Kowalska

Jedno przemyślenie nt. „Panorama Ossowska

Możliwość komentowania jest wyłączona.