Perła Baroku już od niedzieli

III Międzynarodowy Festiwal ?Perła Baroku ? Koncerty Mistrzów? rusza już w najbliższą niedzielę 13 czerwca. W niezwykłych wnętrzach Kościoła św. Trójcy w Kobyłce usłyszymy muzykę na najwyższym światowym poziomie.

Przed nami pięć fascynujących spotkań z muzyką i sztuką. Już w niedzielę 13 czerwca o godzinie 19.15 koncert skrzypaczki Kati Debretzeni, jednej z największych osobowości muzycznego barokowego świata. Usłyszymy legendarne ?Cztery Pory Roku? autorstwa Antonio Vivaldiego. Debretzeni to solistka i artistic leader English Baroque Soloists Sir J. E. Gardinera, oraz zachwycającej Orchestra of the Age of Enlightement ? zespołów, które są od dziesięcioleci w ścisłej światowej czołówce. Towarzyszyć jej będzie Orkiestra Festiwalu ?Perła Baroku?.

W poniedziałek 14 czerwca o godzinie 19.15 zainauguruje działalność ?Uniwersytet Kultury Europejskiej?. Wykład zatytułowany ?Muzyka starożytnej Grecji ? Platon i jego naśladowcy, grecka filozofia muzyki? odbędzie się w sali dolnego kościoła. Pokaz multimedialny, pokaz instrumentów, wielka wiedza wykładowcy z Uniwersytetu Warszawskiego mgr Łukasza Szypkowskiego stworzą fascynujące popularnonaukowe spotkanie, dzięki któremu można będzie odkryć niezbadane dotąd przez nas obszary muzyki, archeologii i greckiej filozofii.

We wtorek 15 czerwca o godzinie 19.15 koncert ?Z Włoch do Boliwii, przez Polskę, Niemcy, Austrię, Francję i Amerykę Północną…? z udziałem Anny Szarek-Lisiewicz i Urszuli Nowakowskiej. Program koncertu zaprezentuje harfę koncertową i harfę celtycką, wiolonczelę współczesną i barokową, obejmie najpiękniejsze klasyczne miniatury zaaranżowane na ten duet od baroku, poprzez Chopina i muzykę filmową, aż do żywej boliwijskiej muzyki XX wieku. Anna Szarek-Lisiewicz ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi. Zwyciężyła w kilku międzynarodowych konkursach muzycznych, zdobywając m.in. złotą statuetkę Grand Prix Międzynarodowego Konkursu im. Krzysztofa Pendereckiego. W dziedzinie muzyki rozrywkowej była pierwszą wiolonczelistką podczas festiwali Top-Trendy i Festiwalu TVN w Sopocie oraz przygotowywała grupę smyczkową i występowała z gigantem rapu ? Kenny Westem na Heineken Open’er w Gdyni. Współpracowała m.in. z Adamem Sztabą, Krzysztofem Herdzinem, Leszkiem Możdżerem. Towarzyszyła na scenie największym gwiazdom polskiej piosenki. Uroda Kościoła św.Trójcy w Kobyłce stała się dla niej inspiracją do stworzenia tu międzynarodowego festiwalu ?Perła Baroku ? Koncerty Mistrzów”. Urszula Nowakowska ukończyła Warszawską Akademię Muzyczną. Towarzyszyła w koncertach solistom takiej sławy jak: Placido Domingo, Martha Argerich czy Nigel Kennedy. Współpracuje między innymi z orkiestrami: Filharmonii Narodowej, Opery Narodowej, z Sinfonią Varsovią, Polską Orkiestrą Radiową, Filharmonią Łódzką.

Kolejny koncert ?Na strunach pieśni? w czwartek 17 czerwca o godzinie 19.15. Z Włoch ? kolebki baroku, niewyczerpanego źródła najbardziej lirycznych pieśni ? wyruszymy w muzyczną podróż z Monteverdim, Piccinim, Caccinim… Zajrzymy do Hiszpanii ? ojczyzny gitary, wyrafinowanej Francji ? kraju arii dworskiej. Przy akompaniamencie teorby i barokowej gitary popłyniemy z Polski XVII wieku aż do pieśni Chopina. Instrumenty barokowe przeistoczą się w gitary romantyczne, by towarzyszyć także pieśniom Schuberta, Faurego i wirtuozowskim koloraturom Rossiniego. Zaśpiewa dla nas Katarzyna Wiwer, o której pisze Anthony Rooley: ?Bez wątpienia jest jedną z najlepszych śpiewaczek, z którymi miałem okazję pracować w czasie ponad 15 lat przygotowywania oper w Międzynarodowej Szkole Letniej w Dartington w Wielkiej Brytanii?. Na teorbie i gitarze barokowej, a w drugiej części koncertu ? na gitarach romantycznych towarzyszyć jej będą Rosjanie: Anton Birula i Anna Kowalska, absolwenci uniwersytetu w Sankt Petersburgu i Królewskiego Konserwatorium w Hadze.

W niedzielę 20 czerwca wielki koncert finałowy ? występ Rhondy Larson, zdobywczyni prestiżowej Nagrody Grammy. Nagrała ponad 20 płyt z różnymi artystami. Są one olśniewającym odbiciem kultur świata i dawnych tradycji, w cudowny sposób ukazując jednocześnie nadzwyczajną technikę gry, piękny dźwięk i dynamiczny styl kompozytorski. Usłyszymy przedstawienie koncertowe ?One Woman, a World of Music?, które objechało Stany Zjednoczone, Włochy, Hiszpanię, Wielką Brytanię, Irlandię, RPA, Izrael i Palestynę. Artystka wykorzystuje w nim m.in.: narodowe flety amerykańskie, Fletnie Pana, flety kryształowe, skandynawskie Seljeflote, celtyckie piszczałki czy bambusowe flety z Indii.

Wstęp na koncerty festiwalu jest bezpłatny. Wejściówki na wykłady w cenie 10zł do nabycia podczas koncertów (liczba miejsc ograniczona).

2 przemyślenia nt. „Perła Baroku już od niedzieli

  1. Byłam na wczorajszym koncercie. Świetny. Zwłaszcza solistka. Dziękuję Wszystkim

  2. Fantastyczny festiwal. Przejmująca muzyka w świetnym wykonaniu w pięknej scenerii. Byłam na wszystkich koncertach, na jutrzejszy – ostatni też się wybieram. Polecam serdecznie i trzymam kciuki za organizatorów na czele z panią Anną aby w kolejnych latach festiwal też się odbywał. Ja przyjdę na pewno :)

Możliwość komentowania jest wyłączona.