Perła Baroku koncerty mistrzów

16 maja rozpoczęła się IV edycja międzynarodowego festiwalu ?Perła Baroku ? koncerty mistrzów?, które potrwają do 22 maja. Jak co roku koncerty odbywają się w Bazylice Mniejszej św. Trójcy w Kobyłce. Piękna barokowa architektura kobyłkowskiego kościoła podkreśla charakter festiwalu.

Goście festiwalu mieli okazję wysłuchać barwnych opowieści o kulturach odległych krajów wielkiego polskiego podróżnika Władysława Grodeckiego. Podróżnik ten czterokrotnie samotnie okrążył świat. Pokazał zgromadzonym filmy i relacje ze swoich wypraw do najpiękniejszych i najdzikszych miejsc świata takich jak: Afryka, Amazonia, wodospady Iguacu, Bora-Bora. Ponadto na gości czekał wernisaż wystawy fotograficznej: ?Najpiękniejsze Świątynie Tajlandii i Angkor Wat?.

Perła Baroku to nie tylko kontemplacja muzyki, to także okazja by wesprzeć działania Fundacji Dzieciom ?Zdążyć z Pomocą?. Przez cały czas publiczność może nabyć losy loterii. Te ?cegiełki? wesprą rehabilitację podopiecznych Fundacji, która ma 14 tysięcy podopiecznych w całej Polsce.

W poniedziałek IV edycję międzynarodowego festiwalu ?Perła Baroku ? koncert mistrzów? zainaugurował koncert Klawesynowy Jana Sebastiana Bacha, podczas którego wystąpił Marek Toporowski – klawesynista, organista i dyrygent. Toporowski to jeden z najbardziej znanych wykonawców muzyki dawnej w Polsce, ogromnie ceniony za umiejętność tworzenia bogatych, improwizowanych partii klawesynowego basso continuo, wyszkolony przez takie sławy jak: Aline Zylberajch, Bob van Asperen, czy Daniel Roth. Jako solista koncertuje w kraju i za granicą, nagrał kilkanaście płyt, w maju 2010 ukazał się jego album wydany przez Brillant Classics, z koncertami klawesynowymi Carla Philipa Emanuela Bacha- syna Jana Sebastiana. W programie koncertu znalazły się m.in. trzy koncerty klawesynowe (Nr 1, 3, 4) – wielkie pole do popisu dla świetnie improwizującego klawesynisty.

Kolejnym artystą, którego zobaczymy podczas festiwalu jest Joscho Stephan – gitarzysta wykształcony klasycznie, lecz dziś jeden z najważniejszych jazzowych gitarzystów na świecie. Wielcy muzycy jazzowi jak Paquito de Rivera, James Carter, Charlie Mariano czy Grady Tate entuzjastycznie opisywali jego talent po wspólnych koncertach. Odbył tournee po Australii z topowymi gitarzystami- Martinem Taylorem i Tommy Emmanuelem i uczestniczył z własnym zespołem w wielu znaczących europejskich festiwalach. Krytycy muzyczni rozpływają się nad jego biegłością, stylem i precyzją gry, piszą: ?Oszałamiający, istne szaleństwo!?, ?Gitarzysta na scenie gra jak młody bóg i na falach pulsujących rytmów przenosi słuchaczy do jazzowego raju? Stephan wyczarowuje coraz to nowe dźwięki, które wprawiają publiczność w podziw? to taniec na strunach, który zapiera publiczności dech w piersiach…?. Swe umiejętności Joscho Stephan zaprezentuje 19 maja o godzinie 19.00.

Na zakończenie Festiwalu, 22 maja, godz.19.00 odbędzie się znakomity recital chopinowski. Kevin Kenner ? mistrz wieczoru – jako 17 latek otrzymał na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie10 nagród i nagrodę specjalną jury dla najbardziej obiecującego pianisty. Obietnicę tę spełnił – wygrywając w roku 1990 Konkurs Chopinowski. Kenner jest więc artystą, którego w Polsce przedstawiać nie trzeba. Medale zdobywane na imprezach tak wielkich jak Konkurs Piotra Czajkowskiego w Moskwie, International Terence Judd Award w Londynie, czy konkurs Van Cliburna ? są też świadectwem marki tego artysty. Grę jego charakteryzuje delikatność, barwność i skupienie. Jest czarodziejski, romantyczny, zadumany jak sam Chopin – stąd zapewne zachwyt jakim melomani darzą jego recitale.

Podczas festiwalu można poznać nie tylko znakomite postaci ze świata muzyki. Tegoroczną edycję honorowym patronatem objęła Beata Tyszkiewicz, prof. Andrzej Rottermund, abp Henryk Hoser oraz burmistrz Robert Roguski.

Organizatorzy składają podziękowania dla głównych sponsorów: PGE Dystrybucja o.Warszawa, A.M.M. i Ars Developer. Wstęp na festiwal jest wolny. Więcej informacji znajdą państwo na stronie www.BestArtPromotion.com