Perspektywy młodych ludzi na rynku pracy

Pod koniec grudnia 2014 roku stopa bezrobocia w powiecie wołomińskim wynosiła 15,8 procenta. Niepokojące jest to, że bezrobotni w przedziale wiekowym (18 ? 34 lata) stanowili aż 40 procent ogółu osób zarejestrowanych w wołomińskim Urzędzie Pracy.

W ubiegłym roku w kraju stopa bezrobocia wyniosła 11,5 procenta. Na Mazowszu ten wskaźnik osiągnął liczbę 9,8 procenta. Jak wynika ze statystyk, młodzi ludzie są grupą najbardziej narażoną na bezrobocie. Jest kilka przyczyn takiego stanu rzeczy. Za główne powody można uznać: brak doświadczenia zawodowego, brak dopasowania kompetencji do potrzeb pracodawcy, brak rozbudowanej sieci społecznej pomagającej znaleźć atrakcyjne zatrudnienie, zbyt niskie zarobki dla osób bez doświadczenia – to w sumie zniechęca do wchodzenia na rynek pracy.

Szeroki zakres pomocy dla najmłodszych na rynku pracy oferuje Powiatowy Urząd Pracy (PUP) w Wołominie. To pomoc wielopłaszczyznowa. Ważnym elementem wsparcia jest poradnictwo zawodowe w ramach którego prowadzone są porady indywidualne i grupowe. Udostępnione są zasoby informacji zawodowej, a także szkolenia z zakresu poszukiwania pracy.

Wołomiński PUP organizuje również poradnictwo zawodowe, które jest realizowane poza Urzędem. Można do niego zaliczyć wakacyjne targi pracy, czy też spotkania z uczniami w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Ponadto w ZS Ekonomicznych PUP corocznie współorganizuje Powiatowy Dzień Planowania Kariery Zawodowej.

Jednostka realizuje też inne formy aktywizacji, przysługujące osobom w przedziale wiekowym 18 ? 24 lata ? bezrobotny może otrzymać jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Dzięki szkoleniom zawodowym, osoba poszukująca zatrudnienia może podnieść swoje kwalifikacje. Młodzi bezrobotni mają możliwość skorzystania z ofert stażu, który polega na nabywaniu umiejętności praktycznych do wykonywania pracy poprzez wykonywanie zadań w miejscu pracy, bez nawiązywania stosunku pracy z pracodawcą. Oferowane jest także subsydiowane zatrudnienie w postaci prac interwencyjnych oraz refundacja wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego.

Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z 2014 roku wprowadziła dla osób w przedziale wiekowym (18 ? 30 lat), dodatkowe instrumenty wsparcia. Są to: bony szkoleniowe, bony stażowe, bony zatrudnieniowe oraz bony na zasiedlenie.

Warto wspomnieć, że istnieją inne instytucjonalne formy aktywizacji młodych ludzi na rynku pracy. Wśród nich można wymienić m.in. młodzieżowe biura pracy i biura karier.

Młodzieżowe biura pracy OHP działają na terenie całego kraju. Mogą się do nich zgłaszać osoby, które ukończyły 15 rok życia. Należy zgłosić się osobiście i wypełnić ankietę. Następnie odbywa się rozmowa z pośrednikiem pracy, podczas której następuje rozpoznanie oczekiwań, po czym następuje dopasowanie odpowiedniej oferty pracy. Młodych ludzi poszukujących pracy wspierają również inne komórki organizacyjne OHP: klub pracy, młodzieżowe centrum kariery, mobilne centrum informacji zawodowej. Młodzieżowe Biuro Pracy prowadzi również działalność informacyjną w zakresie sposobu poszukiwania pracy. W siedzibach Biura można skorzystać z Internetu, a także publikacji na temat rynku pracy. Swoje usługi Młodzieżowe Biura Pracy prowadzą bezpłatnie.

Kolejną formą aktywizacji młodych ludzi na rynku pracy są biura karier, które funkcjonują przy uczelniach. W krajach, gdzie gospodarka wolnorynkowa jest głęboko zakorzeniona, Biura Karier działają od przeszło stu lat. Zajmują się one przede wszystkim zawodową promocją swoich studentów i absolwentów.

Z informacji pozyskanych od Beaty Bożedaj, zastępcy Dyrektora PUP w Wołominie wynika, że Urząd przejawia dużo troski o przyszłość ludzi młodych pozostających bez zatrudnienia i aktywnie poszukuje środków na ich aktywizację zawodową. Przed kilkoma dniami PUP złożył, do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie, wniosek o dofinansowanie projektu, którego odbiorcami będą osoby bezrobotne poniżej 30. roku życia. Program o nazwie ?Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie wołomińskim (I)? współfinansowany będzie przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Oś priorytetowa I. Osoby młode na rynku pracy, Działanie 1.1 Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy ? projekty pozakonkursowe, Poddziałanie 1.1.1 Wsparcie udzielane z Europejskiego Funduszu Społecznego. Grupę docelową projektu stanowić będą osoby zarejestrowane w PUP, które nie ukończyły 30. roku życia i zostały zakwalifikowane do I lub II profilu pomocy. Ponadto osoby te w dniu przystąpienia do programu muszą być osobami, które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu czyli tzw. młodzież NEET. Udział w projekcie weźmie łącznie 365 osób (170 kobiet i 195 mężczyzn) zaliczanych do ww. grupy bezrobotnych. Wśród otoczonych wsparciem 32 procent stanowić będą osoby posiadające status osoby długotrwale bezrobotnej, czyli młodzież poniżej 25 roku życia, która jest bezrobotna nieprzerwanie przez okres ponad sześciu miesięcy oraz osoby w wieku 25 – 30 lat, które są bezrobotnymi nieprzerwanie przez okres ponad 12 miesięcy. Aktywizacją zawodową otoczeni zostaną także bezrobotni posiadający status osoby niepełnosprawnej. W ramach projektu zorganizowane zostaną szkolenia zawodowe dla 135 osób, staż dla 170 osób a 60. osobom przyznane zostaną jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej. Całkowita wartość projektu wynosić będzie 3.454.900,00 zł. Rekrutacja uczestniczek i uczestników już się rozpoczęła. PUP zaprasza osoby spełniające kryteria programu do udziału w nim.

Paweł Choim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.