Pilates ? lekkie ciało, lekki umysł

Co wspólnego mają ze sobą Alicja Bachleda Curuś, Kinga Rusin, Jennifer Aniston, Madonna, Cindy Crawford i Hugh Grant? Łączy ich wspólna pasja – wszyscy regularnie ćwiczą pilatesa. Lista gwiazd deklarujących fascynację tą metodą jest dużo dłuższa, z pewnością szybciej można by wymienić tych, którzy pilatesa nie ćwiczą.

Czym jest pilates? Czemu zawdzięcza swą dużą i stale rosnącą popularność? Nazwa pochodzi od nazwiska twórcy ? Josepha Pilatesa, który na początku XX wieku opracował system ćwiczeń, inspirowany jogą, baletem i ćwiczeniami siłowymi, mający pomóc sportowcom i tancerzom w powrocie do zdrowia i formy po kontuzjach i urazach.

Metoda opracowana prawie sto lat temu dziś staje się doskonałym sposobem na walkę z zagrożeniami współczesnego świata. Siedzący tryb życia, bóle kręgosłupa, stawów, stres, brak formy, słabe, zwiotczałe mięśnie, nieprawidłowa postawa ? dziś wszyscy jesteśmy na to narażeni. Wszyscy też wiemy, jak zagraża to naszemu zdrowiu. Pilates, będący jedną z najbezpieczniejszych form aktywności fizycznej to idealny sposób na wymienione problemy. Jest to gimnastyka, która trenuje całe ciało i ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie i sylwetkę. Nic więc dziwnego, że pilates znajduje się w ofercie niemal każdego fitness klubu a zajęcia tego typu cieszą się dużym zainteresowaniem.

Od większości ćwiczeń sportowych i gimnastycznych, które koncentrują się na mięśniach zewnętrznych, metoda Pilatesa różni się tym, że skupia się na mięśniach drobnych i słabych, często przez nas zapomnianych. Są to przede wszystkim mięśnie, które bezpośrednio osłaniają kręgosłup – filar naszego ciała – i w znacznym stopniu wpływają na jego kondycję. Ponadto pilates nie rozbudowuje mięśni nadmiernie tak jak typowe ćwiczenia siłowe, lecz doskonale wzmacnia mięśnie osłabione i rozciąga przykurczone. Regularne wykonywanie ćwiczeń wysmukla i optycznie wydłuża naszą sylwetkę, ujędrnia ciało, nadaje mu dużo gibkości i elastyczności.

Poza fizycznymi efektami Pilates pozytywnie wpływa na samopoczucie. Są to ćwiczenia wymagające wysokiej koncentracji i skupienia, polegają bowiem na wykonywaniu precyzyjnych i powolnych ruchów. To oddech nadaje rytm ćwiczeniom. Nie ma tu miejsca na mechaniczne powtarzanie serii brzuszków czy ćwiczenie do utraty tchu. Wręcz przeciwnie – ważniejsza od ilości jest jakość wykonywanych ćwiczeń. Podczas ćwiczeń cały czas powinny być napięte mięśnie brzucha, miednicy i pleców (czyli tak zwane centrum -?pudło Pilatesa?, będące głównym punktem energetycznym naszego ciała) a każdy ruch musi być skoordynowany z oddechem. To sprawia, że z pozoru łatwe ćwiczenie może stać się nie lada wyzwaniem a prawidłowe wykonanie pięciu ?pilatesowych? brzuszków może być bardziej męczące od pięćdziesięciu ?normalnych?. Sam fakt potrzeby koncentracji, kontroli i precyzji w gimnastyce metodą Pilatesa sprawia, że trening daje nie tylko poczucie lekkości, elastyczności i kontroli nad własnym ciałem lecz również efekt odprężenia i odświeżenia umysłu.

Fenomen pilatesa polega na tym, że łączy on w sobie cechy idealnego treningu – sprawia ćwiczącemu przyjemność ? przyzna to każdy, kto poznał tę metodę i jednocześnie jest niezwykle skuteczny ? wystarczy spojrzeć na osoby, które regularnie ćwiczą pilatesa.

Zofia Dziewulska

Instruktorka Fitness / Pilates

Studio Fitness Julia

ul. Geodetów 2 (Stolarka)

www.fitness-julia.pl

tel. 605 345 174

5 przemyśleń nt. „Pilates ? lekkie ciało, lekki umysł

  1. Do powyższych informacji dodam, że badacz zza oceanu Dr Peter J.D’Adamo we wszystkich swoich kierunkowych książkach z serii zwalcz chorobę dietą zgodną z grupą m.in. ZAPALENIE STAWÓW, CHOROBY SERCOWO-NACZYNIOWE i in. zaleca odpowiednie dla poszczególnych grup krwi rodzaje ćwiczeń i sportów. Zwraca uwagę na konieczność utrzymywania określonej ich intensywności (ciut mniejszej dla ludzi po sześćdziesiątce), częstości oraz czasu ich trwania. Ćwiczenia Pilatesa zaleca właścicielom grup krwi A (40-50 min 3-4 razy w tyg), B i AB (40-50 min 2-3 razy w tyg). Dla „zerówki” poleca jak już pisałam ćwiczenia bardziej intensywne…a więc aerobik. Pozdrawiam Wszystkich co robią coś dla zdrowia :)

  2. Rozumiem, że autorka materiału oraz TeSa już lewitują. Wolę jednak chodzić po ziemi, a więc z rzadka i ostrożna rzucam do „pieca” i na „pakę”.

  3. Chodzić po ziemi trzeba jak najbardziej. I trzeba pamiętać, że jeśli chce się być zdrowym odpowiednie jedzenie jest równie ważne, ale ruchu nic nie zastąpi… Nie musi to być oczywiście ruch zorganizowany za pieniądze…ale to jest oferta też ważna. Dodać tu wypada, że tylko niewielkiej ilości osób (z grupą krwi 0) wystarczają ponoć (w/g D’Adamo) zamiast ćwiczeń codzienne czynności. A że pojedyncze osoby też coś mogą zmienić na lepsze w swoim środowisku…przynajmniej we Francji, dokumentuje film ?Zanim przeklną nas dzieci? 26.03. ? 1.04 Kinoteka, Pałac Kultury. Kropla drąży skałę… U nas kłania się żyj zdrowo forum. Czy się będziecie naśmiewać czy nie, niedługo w Wołominie i okolicach i w wielu innych miejscach Polski ujawni się taki postęp w zdrowotności, że się zdziwicie :)

Możliwość komentowania jest wyłączona.