Po co nam gospodarka niskoemisyjna?

Przyjęte przez Polskę zobowiązania redukcyjne gazów cieplarnianych, obligują do działań polegających głównie na przestawieniu gospodarki na gospodarkę niskoemisyjną, a tym samym ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych i innych substancji do atmosfery.

Budowa gospodarki niskoemisyjnej to z jednej strony odpowiedź na wyzwania związane ze zmianą klimatu, z drugiej, to kreowanie rozwoju gospodarczego w sposób zrównoważony, przy wykorzystaniu wszystkich dostępnych niskoemisyjnych technologii i praktyk.
Sektor budynków mieszkalnych wskazywany jest w polityce klimatycznej UE jako ten, w którym podjęte uzasadnione ekonomicznie działania, będą prowadziły do znacznego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, racjonalizacji wykorzystania energii oraz zwiększenia udziału energii pochodzącej z odnawialnych źródeł.
W ostatnich latach, w ramach Unii Europejskiej, wprowadzono szereg dyrektyw mających poprawić efektywność energetyczną budynków, jednak w Polsce w dalszym ciągu zużycie energii na ogrzewanie budynków mieszkalnych jest wysokie. Zachodzi, więc potrzeba realizacji działań zmierzających do zmiany istniejącego stanu. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdzie ciągle w kraju ponad 60 procent mieszkań jest ogrzewanych węglem. Jednym z elementów wpisujących się w rozwój niskoemisyjnej gospodarki są działania edukacyjne.
Stowarzyszenie Polskich Energetyków Oddział w Radomiu w partnerstwie z CASE-Doradcy Sp. z o. o., Mazowiecką Agencją Energetyczną Sp. z o.o. oraz Krajową Izbą Gospodarczą Efektywności Energetycznej ma przyjemność zaprosić Państwa na bezpłatne szkolenie i warsztaty w ramach projektu edukacyjnego pn.: ?Niskoemisyjny rozwój Mazowsza i Lubelszczyzny? finansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Szkolenie odbędzie się w dniu 29 lutego 2016. Początek godz. 10.oo w Wołominie ul. Wileńska 36 A (na poddaszu, w siedzibie Mazowieckiego Forum Biznesu Nauki i Kultury).
Celem szkolenia jest zwiększenie świadomości osób fizycznych oraz pracowników spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych i przedstawicieli organizacji pozarządowych w zakresie efektywności energetycznej i energetyki prosumenckiej.
Celem warsztatów jest upowszechnienie dobrych praktyk dotyczących procesu inwestycyjnego i eksploatacyjnego małych i mikro instalacji OZE oraz wybranych działań związanych z poprawą efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych.
Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu prosimy o zgłoszenie uczestnictwa do dnia 25 lutego br. pod nr tel.: 698 655 256 lub teresaurbanowska@gmail.com
UWAGA: Ilość miejsc jest ograniczona. Dlatego też w przypadku zgłoszeń przekraczających planowaną liczbę uczestników, zastrzegamy sobie prawo do ograniczenia liczby zaproszonych osób (decyduje kolejność zgłoszeń).
Osoby zakwalifikowane na szkolenie zostaną o tym powiadomione do dnia 26 lutego br.

Jarosław Osiak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.