Podatek od nieruchomości – gdzie drożej, a gdzie bez zmian

Marki: Zbliża się termin pierwszej raty podatku od nieruchomości

1 sierpnia 2022 r. Minister Finansów opublikował obwieszczenie w sprawie górnych granic stawek podatków i opłat lokalnych na 2023 rok. Zgodnie z prawem, są podnoszone każdego roku o wskaźnik inflacji za I półrocze, który na ten rok wyniósł 11,8%. To jednak nie oznacza, że samorządy w powiecie wołomińskim zdecydowały się uchwalić najwyższe możliwe stawki podatku. Przykładowo w Ząbkach wzrosły o 6%,  a w gminie Poświętne pozostały bez zmian względem 2022 roku.

Widać już od kilku lat, że przychody z podatków od nieruchomości mieszkalnych i tych, gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza stanowią około 17% dochodu gmin. Samorządy obawiają się spadku wpływów w związku z obniżeniem stawek PIT z 17 do 12%. Niektóre gminy decydują się na podwyższenie podatków od nieruchomości, aby poprawić stan budżetu.
Samorządowcy z Radzymina, Zielonki i Klembowa uchwalili najwyższe możliwe stawki (28,78 zł) podatku od nieruchomości od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Tadeusz Szklarski, Przewodniczący Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Miasta Zielonka w czasie sesji, gdy były uchwalane wspomniane stawki podkreślał, że na decyzję miały wpływ m.in. poziom inflacji, wzrost emerytur, wzrost najniższej pensji, co dotyczy też pracowników urzędu i jednostek miejskich. Ponadto rosną ceny energii i gazu. W efekcie budżet miasta jest narażony na ponad milionową stratę.
Przewidywania NBP wskazują, że inflacja osiągnie szczyt w pierwszym kwartale 2023 roku.
I dopiero potem zacznie spadać. Nasuwa się też pytanie: jakie nowe przepisy wprowadzi nasz rząd w najbliższym czasie? Wiele wskazuje na to, że to nie koniec podwyżek podatku od nieruchomości, ale tym jeszcze zdążymy się pomartwić.

Małgorzata Zyśk,  burmistrz Miasta Ząbki

Podatek od nieruchomości jest jednym z nielicznych dochodów własnych jakie posiada gmina. Podjęta przez Radę Miasta Ząbki w dniu 16 listopada 2022 r. uchwała ustalająca stawki podatku od nieruchomości na 2023 r. była kompromisem pomiędzy jak najmniejszym obciążeniem podatników, a dbałością o dochody własne gminy. Dotychczas obowiązujące stawki podatku od nieruchomości zaktualizowano o 6%, a nie o wskaźnik inflacji, który  za pierwsze półrocze 2022 r. wyniósł 11,8%.
Należy podkreślić, iż ze względu na COVID-19, stawki podatku od nieruchomości w mieście Ząbki nie były podnoszone nawet o wskaźnik inflacji od 2021 r., a stawki związane  z działalnością gospodarczą nie regulowano od 2020 r.
Obowiązujące w Ząbkach stawki podatku od nieruchomości, w tym te związane  z działalnością gospodarczą są jednymi z najniższych wśród okolicznych gmin. Po aktualizacji stawek podatku na 2023 r. przedsiębiorcy wykonujący działalność gospodarczą na powierzchni 150 m2 zapłacą podatek wyższy o 223 zł rocznie, tj. 18,58 zł miesięcznie.

Paweł Bednarczyk,  burmistrz Tłuszcza

Wysokości stawek w podatku od nieruchomości w Gminie Tłuszcz wzrosły o 11,8 %, czyli  o wzrost inflacji w I półroczu 2022 roku. O taki sam procent wzrosły stawki górnych granic  kwotowych podatków i opłat lokalnych, które są ustalane przez Ministerstwo Finansów  i określają pułap do którego samorządy mogą uchwalać stawki. W Gminie Tłuszcz nie obowiązują maksymalne kwoty, które Rada Miejska mogłaby przyjąć. Przeciętny mieszkaniec, który ma dom jednorodzinny o powierzchni 150m2 postawiony na działce 1000 m2 w naszej gminie zapłaci w tym roku ok. 500 zł podatku.
Ich wzrost wynika z sytuacji finansowej, w której znajdują się samorządy – muszą one mierzyć się z dużym spadkiem dochodów. Nie wystarczy tu jedynie ograniczanie wydatków, które zawsze były w naszej gminie na niskim poziomie, ale trzeba także starać się zwiększyć dochody, a jedną ze składowych wpływu do budżetu są właśnie podatki od nieruchomości. Tylko w naszej gminie w 2023 roku dochody zostaną zmniejszone o ponad 3 mln zł przez reformę podatkową rządu Morawieckiego z tytułu obniżenia stawek PIT z 17 do 12%. Pamiętajmy także o rekordowych kwotach wzrostu energii i usług – od 1 stycznia powrócił VAT w wysokości 23% na paliwa i energię elektryczną.
W uchwale dotyczącej wysokości stawek w podatku od środków transportowych nastąpiła jedynie kosmetyczna zmiana dotycząca podwyżki minimalnej stawki tak, żeby zmieścić się we wspomnianych już widełkach.

Rafał Orych

 

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Uroczystości w obronie Rodziny w Wołominie

Uroczystości w obronie Rodziny w Wołominie

W sobotę z inicjatywy Starosty Wołomińskiego Adama Lubiaka odbyła się uroczystość w intencji Rodzin w Wołominie. Wydarzenie odbyło się pod hasłem autorstwa Jana [...]
0 komentarzy

„Skorpiony” z Pragi Północ w niecałą dobę odnalazły skradzioną toyotę

Niecałą dobę potrzebowali policjanci z grupy Skorpion działającej w Komendzie Rejonowej Policji Warszawa VI, by odzyskać auto skradzione z terenu Białołęki. Już po [...]
0 komentarzy
Rozpoczęcie prac wiertniczych na otworem badawczym GT-1 w Wołominie

Rozpoczęcie prac wiertniczych nad otworem badawczym GT-1 w Wołominie

To historyczny moment dla Wołomina. 15 marca 2023 roku symbolicznie uruchomiono świder, by oficjalnie rozpocząć odwiert otworu badawczego GT-1 w celu poszukiwania i [...]
0 komentarzy

Gość Życia – Teresa Urbanowska zaprasza – Adam Lubiak, Starosta Wołomiński i Norbert Wielgos, pełnomocnik do spraw osób niepełnosprawnych

Kilka dni temu Elżbieta Radwan, burmistrz Wołomina, zaapelowała do Adama Lubiaka, starosty wołomińskiego o wspólną realizację parkingu podziemnego na terenie pomiędzy budynkami starostwa, [...]
0 komentarzy
Naczelnikiem OSP w Klembowie, Panem Łukaszem Jastrzębskim

Zawsze gotowi do pomocy

Często są pierwsi na miejscu zdarzenia, chociaż działalność w straży łączą z pracą i innymi obowiązkami. O tym jak wygląda praca strażaka-ochotnika rozmawiamy [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.