Podwyższone stężenia zanieczyszczeń ? ostrzeżenia dla Mazowsza

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje, że w związku z utrzymywaniem się podwyższonych stężeń zanieczyszczeń powietrza (PM10 i PM2,5) w województwie mazowieckim wydane zostały ostrzeżenia I stopnia o złej jakości powietrza. Ostrzeżenia obowiązują do 4 lutego br.?

Poziom III – ostrzeżenie I stopnia w związku z przekroczeniem wartości dla pyłów zawieszonego PM2,5 i PM10.

W związku z wystąpieniem poziomu III – Ostrzeżenia 1 stopnia o złej jakości powietrza (kolor żółty) informujemy, że doszło do przekroczenia wartości 60 ?g/m^3 dla pyłu zawieszonego PM2,5 liczonej jako 8-godzinna średnia krocząca z pomiaru pyłu PM2,5 w godzinach 6-22 na sześciu stacjach pomiarowych jakości powietrza: Konstancin-Jeziorna (60,1 ?g/m^3 ), Legionowo-Zegerzyńska (66,1 ?g/m^3 ), Otwock-Brzozowa (87,5 ?g/m^3 ), Warszawa-Komunikacyjna (70,7 ?g/m^3 ), Warszawa-Marszałkowska (80,0 ?g/m^3 ), Warszawa-Targówek (64,0 ?g/m^3 ) O godz. 7. w związku z wystąpieniem poziomu III – Ostrzeżenia 1 stopnia o złej jakości powietrza (kolor żółty) informujemy, że doszło do przekroczenia wartości 80 ?g/m^3 dla pyłu zawieszonego PM10 liczonej jako 8-godzinna średnia krocząca z pomiaru pyłu PM10 w godzinach 6-22 na pięciu stacjach pomiarowych jakości powietrza: Otwock-Brzozowa (109,9 ?g/m^3 ), Warszawa-Komunikacyjna (84,0 ?g/m^3 ), Warszawa-Marszałkowska (93,5 ?g/m^3 ), Warszawa-Targówek (92,0 ?g/m^3 ), Warszawa-Ursynów (85,1n?g/m^3 )

W trakcie występowania podwyższonych stężeń należy ograniczyć czas spędzany na powietrzu. Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza, m.in.: dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, kobiety w ciąży, osoby starsze i w podeszłym wieku oraz osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego powinny podjąć następujące środki ostrożności:

  • unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń,
  • ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń,
  • osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy,
  • zaniechać palenia papierosów.

W przypadku pogorszenia stanu zdrowia należy skontaktować się z lekarzem. Osoby udające się do pracy, szkół itp. powinny ograniczyć ruch samochodowy i przesiąść się do środków komunikacji miejskiej lub tak organizować przejazd samochodem, aby zabierać maksymalną liczbę pasażerów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.