Pomoc przedsiębiorcom dotkniętym skutkami kryzysu finansowego

Nowy Wydział do spraw Współpracy z Przedsiębiorcami, który będzie wydawał zaświadczenia dla pracodawców umożliwiające im skorzystanie z pomocy finansowej w ramach ?ustawy antykryzysowej?, został powołany w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Warszawie.

Wydział rozpoczął pracę

1 października.

-Jego powołanie jest związane z wejściem w życie ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców z dnia

1 lipca 2009 r.

– Pracodawcy mogą liczyć m.in. na częściowe zaspokojenie wynagrodzeń pracowniczych za czas przestoju ekonomicznego i na częściowe zrekompensowanie obniżenia wymiaru czasu pracy (do 100 proc. zasiłku dla bezrobotnych, tj. do ok. 575 zł dla jednego pracownika), dofinansowanie kosztów szkoleń oraz studiów podyplomowych pracowników (do 80 proc. kosztów, jednak nie więcej niż 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia, tj. do wysokości

ok. 3 081 zł). Zgodnie z przepisami pomoc będzie udzielana do 31 grudnia 2011 roku – mówi Krzysztof Strzałkowski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie.

Wojewódzki Urząd Pracy (WUP) w Warszawie będzie analizował wnioski przedsiębiorców przekazywane przez Biuro Terenowe Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz wydawał zaświadczenia potwierdzające spełnienie warunków ubiegania się o pomoc finansową.

– Jednym z głównych warunków ubiegania się o tego rodzaju pomoc jest udokumentowany spadek obrotów gospodarczych (nie mniej niż o 25 proc. w ciągu 3 kolejnych miesięcy po 1 lipca 2008 r.) – podkreśla Strzałkowski

W Wojewódzkim Urzędzie Pracy będą również wydawane decyzje o odmowie wydania zaświadczenia w przypadku stwierdzenia, że przedsiębiorca nie spełnia warunków określonych w ustawie.

Pracownicy nowego wydziału zajmować się będą także udzielaniem kompleksowej informacji dotyczącej zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej, korzystania z instrumentów wsparcia ze środków Funduszu Pracy dla przedsiębiorców, którzy zatrudnili osoby bezrobotne oraz ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki i funduszy pożyczkowych, np. Mazowieckiego Regionalnego Funduszu Pożyczkowego.

– W najbliższym czasie w ramach Wydziału ds. Współpracy z Przedsiębiorcami w Zespole ds. Promocji Przedsiębiorczości zostanie utworzony punkt konsultacyjny – zapewnia dyrektor WUP.

– Z informacji jakie do nas docierają wynika, że pracodawcom potrzebna jest kompetentna wiedza z zakresu zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej. Dlatego też pracownicy tego punktu konsultacyjnego będą zajmować się udzielaniem takiej kompleksowej informacji. W punkcie konsultacyjnym będzie można dowiedzieć się również o możliwościach korzystania z instrumentów wsparcia dla przedsiębiorców ze środków Funduszu Pracy w sytuacji zatrudnienia osób bezrobotnych, ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki oraz ze środków m. in. Mazowieckiego Regionalnego Funduszu Pożyczkowego – podkreśla nasz rozmówca.

Posiadana wiedza będzie upowszechniana za pośrednictwem samego WUP w Warszawie jak również w niedalekiej przyszłości przez pracowników Powiatowych Urzędów Pracy działających na Mazowszu w ramach punktów informacyjnych.

– Pracodawcy na temat korzystania z instrumentów wsparcia dostępnych dla przedsiębiorców oraz pomocy w zawiązku z łagodzeniem kryzysu ekonomicznego mogą niezbędne informacje uzyskać w WUP w Warszawie oraz w Biurze Terenowym FGŚP w Warszawie – podkreśla dyrektor Strzałkowski.

Wiesława Lipińska

Rzecznik prasowy WUP