Pomóżmy chorym

Od września tego roku po raz kolejny ruszyły wszelkiego rodzaju akcje związane z pomocą dla hospicjów i ośrodków opieki paliatywnej w całej Polsce. Również w naszym powiecie słyszy się o kampaniach prowadzonych na rzecz ludzi chorych, umierających i starszych, będących u kresu swojego życia.Młodzież oraz przedszkolaki z ZS nr 2 w Kobyłce, która 5 października na kobyłkowskim rondzie ?Cudu nad Wisłą? wzięła udział w corocznej kampanii ?Pola Nadziei?. Celem programu jest szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwienie młodych ludzi na potrzeby osób chorych,. Rozpoczęto od krótkiej prelekcji odbywającej się w jednej z sal szkolnych- pogadanki z dziećmi i młodzieżą na tematy trudne, bo poruszające kwestie osób cierpiących i umierających. Podczas całej prelekcji uczniom towarzyszyła dyrektor szkoły, Urszula Gromelska, burmistrz miasta Kobyłka, Robert Roguski, oraz nauczyciele. Po rozmowie z jednym z księży, dzieci wyszły ze szkoły w stronę rodna zaopatrzone w cebulki kwiatków i łopatki, każde z nich wspomagane przez nauczycieli i przedszkolanki miało możliwość posadzenia własnego żonkila.
Zaledwie kilka dni po kobyłkowskiej akcji, 9 października w MDK w Wołominie odbyły się uroczyste obchody Światowego Dnia Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
Na początek mogliśmy wysłuchać wystąpienia ks. Dariusza Czupryńskiego, który po oficjalnym powitaniu gości podziękował wszystkim za pomoc wołomińskiemu hospicjum. Słowa podziękowania skierował do starosty, burmistrza Wołomina, proboszczów okolicznych parafii i licznych sponsorów. Dyrektor wołomińskiego hospicjum, ksiądz Dariusz Czupryński przedstawił gościom osiągnięcia placówki, a następnie przybliżył główne założenia i treści tegorocznej edycji ogólnopolskiej kampanii ?Hospicjum to też życie?. Szlachetna akcja skupia się w tym roku przede wszystkim na cierpieniu osieroconych dzieci, których najbliżsi odeszli. Nieprzypadkowo na symbol wybrano słonia ? zwierzę niezwykle stadne i oddane swoim bliskim. Najtrudniejsze dla osieroconych dzieci jest cierpienie w samotności, dlatego tak duże znaczenie ma wsparcie psychologiczne i socjalne, które zapewniają rodzinom hospicja.  Pomagają osieroconym dzieciom również poprzez organizowanie wycieczek, kolonii czy imprez. Miłym zwieńczeniem sobotniej uroczystości był koncert. Wspaniały popis gry na akordeonie zaprezentował Lubomir Bogosławiec z Ukrainy, a szlagiery operetkowo-musicalowe wykonali Małgorzata Długosz i Ryszard Wróblewski.
Następnego dnia w niedzielę Hospicjum Opatrzności Bożej zaprosiło mieszkańców na Dzień Otwartych Drzwi. Każdy kto przyszedł tego dnia do mógł zobaczyć jak placówka działa na co dzień, porozmawiać z pracownikami, wolontariuszami i chorymi.

Paulina Grzegolec, UM Wołomin