Pomyśl zanim poprosisz… o fakturę firmową

biura rachunkowego mojerozliczenia.pl

O tym czy każda faktura może być rozliczona w kosztach przedsiębiorcy rozmawiamy z Pawłem Żółtkiem ? właścicielem biura rachunkowego z Kobyłki

? Czy każda faktura może być w kosztach przedsiębiorcy?
? Czasami zdarza się, że przedsiębiorcy robiąc zakupy odruchowo proszą o wystawienie faktury na firmę licząc, że dany zakup rozliczą w kosztach. Jeżeli przedsiębiorca dokonuje prywatnych zakupów, to takie postępowanie jest nie tylko niezgodnie z obowiązującymi przepisami, bowiem faktura powinna dokumentować jedynie zakupy związane z działalnością gospodarczą, ale również w wielu przypadkach może okazać się zgubne dla przedsiębiorcy.
? W jakich przypadkach?
? Chodzi o to, że zakup na firmę różni się od zakupu prywatnego w świetle praw konsumenta.
? A czym dokładnie?
? Może zacznijmy od definicji legalnych. Zgodnie z art. 22 kodeksu cywilnego za konsumenta uważa się osobę fizyczną dokonującą z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Z kolei, zgodnie z art. 43 kodeksu cywilnego przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową. Różnica jest taka, że konsumenci mogą powoływać się na przepisy ustawy o prawach konsumenta i Kodeksu cywilnego, natomiast do transakcji zawartych przez przedsiębiorców odnoszą się wyłącznie zapisy zawarte w umowie lub regulaminie.
? Co to oznacza w praktyce?
? Jeżeli dokonujemy zakupów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, powinniśmy poprosić sprzedawcę o wystawienie faktury zawierającej dane naszej firmy. Dzięki temu możemy rozliczyć dany wydatek jako koszt uzyskania przychodów. Trzeba jednak mieć na uwadze, że występując o wystawienie takiej faktury sprzedawca uznaje, że nabywca kupuje towar na potrzeby prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, co oznacza, że transakcja zostaje zawarta pomiędzy dwoma przedsiębiorcami, a nabywcy nie można traktować jako konsumenta. Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą nie zostaje automatycznie wykluczona z możliwości dochodzenia swoich praw na podstawie ustawy o prawach konsumenta ze względu na prowadzoną działalność, ale w praktyce skorzystanie z tych praw może być ekstremalnie trudne. Przedsiębiorca dokonujący zakupu prywatnego nie powinien więc prosić o wystawienie faktury na dane firmowe ? tylko wówczas będzie mógł bezproblemowo korzystać z przywilejów dostępnych dla konsumentów. Osoby prowadzące działalność gospodarczą i decydujące się na wzięcie faktury wystawionej na dane firmowe, pomimo braku związku zakupu z prowadzoną działalnością, powinny mieć na uwadze, że pozbawiają się w ten sposób statusu konsumenta, a zatem zrzekają się praw wynikających z ustawy o prawach konsumenta z 2004 roku.
? Jakie są te prawa?
– Przywileje bycia konsumentem to m.in.: ? prawo do odstąpienia od umowy bez podania przyczyny w czasie dwóch tygodni ? dłuższy okres gwarancji niż ten przewidziany dla przedsiębiorców (w przypadku konsumentów często obowiązuje nawet dwukrotnie dłuższy okres gwarancji na zakupione towary) ? krótszy czas rozstrzygnięcia reklamacji w stosunku do czasu odpowiedzi na reklamacje składane przez przedsiębiorców

zoltek_logoBiuro Rachunkowe,
Kobyłka ul. Szeroka 6, tel. 22 786 06 11
www.mojerozliczenia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.