Poradzić sobie z bólem kręgosłupa

Z Janem Friemannem magistrem fizjoterapii i współwłaścicielem NZOZ Kompleksowej Rehabilitacji Leczniczej mieszczącej się przy ulicy Wileńskiej 51 w Wołominie, rozmawiamy o metodach zapobiegania dolegliwości kręgosłupa

– Coraz częściej narzekamy na bóle kręgosłupa. Czy można temu zaradzić?
– Trzeba korzystać z porady specjalistów. Jedna lub dwie wizyty w roku u fizjoterapeuty do tego cykl zabiegowy  często wystarczą, aby uniknąć w przyszłości poważnych problemów. Dotyczy to też dzieci, młodzieży i kobiet po ciąży. Najlepsza inwestycja to inwestycja we własne zdrowie.
– Z jakimi dolegliwościami najczęściej trafiają do Was pacjenci?
– Prawie 60% wszystkich przypadków to bóle kręgosłupa. Coraz częściej jest to problem ludzi młodych.
– Co jest przyczyną takiego stanu?
– Postęp cywilizacyjny, samochody, komputery, brak aktywności fizycznej i profilaktyki. Pacjent trafia do nas, gdy odczuwa mocny ból. Zwłaszcza mężczyźni lekceważą ten problem.
Mało się mówi o manualnym badaniu kręgosłupa oraz obręczy biodrowej u kobiet po ciąży. A to wtedy zaczynają występować dolegliwości bólowe. Zanim pacjentka trafi do przychodni mijają miesiące.
– Kto wykonuje takie badania?
– Lekarz specjalista rehabilitacji lub fizjoterapeuta.
– Czy można samemu poradzić sobie z bólami kręgosłupa?
– Uważam, że nie ma sensu próbować metod leczenia po obejrzeniu w TV programu bądź reklamy. Lekarz specjalista rehabilitacji lub fizjoterapeuta uczą się przez wiele lat, kończą wiele kursów, aby wykonywać swój zawód. Wiele osób poprzez nieprofesjonalne działania pogorszyło tylko stan swojego zdrowia.
W naszej przychodni mamy doświadczonych i życzliwie nastawionych do pacjenta lekarzy, dobrze przygotowanych terapeutów oraz nowoczesny sprzęt. Nie wszystkie placówki mogą się pochwalić posiadaniem wirówek kończyn dolnych i górnych, oraz okładów Fango czy też aparatem do krioterapii miejscowej. Warto pamiętać, że w pierwszych dniach po zabiegach mogą nasilić się objawy bólowe do (5, 6 dni). Ta sytuacja jest często przyczyną niepotrzebnej rezygnacji z dalszej terapii. Jeśli dolegliwości występowały przez wiele lat, pacjent powinien zdawać sobie sprawę, że 10 zabiegów może nie wystarczyć.
– Czy rehabilitacja pomoże każdemu?
– Oczywiście że nie, niektórzy  pacjenci wymagają leczenia operacyjnego. Taka jest rzeczywistość.
– Jak ocenia Pan działalność z perspektywy czasu?
– Cieszymy się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców Wołomina i okolic a to za sprawą dobrych efektów leczenia różnych dolegliwości bólowych. Pacjenci nas chwalą, a to najważniejszy powód do zadowolenia i najlepsza reklama dla firmy. Chorzy, którzy chcą dostać się do nas są w stanie czekać nawet na płatne zabiegi .
Posiadamy umowy z prywatnymi ubezpieczycielami. Podpisaliśmy umowę Signal Iduna, jesteśmy w trakcie podpisywania umów z innymi ubezpieczycielami. Placówka jest po kapitalnym remoncie. Jest czysto i kameralnie to również pozytywnie nastraja pacjenta. Posiadamy podjazd, szatnie oraz toalety przystosowane dla osób poruszających się na wózkach. Dodatkowo w 2010 r rozszerzyliśmy usługi o konsultacje ortopedyczne.
Więcej informacji na stronie internetowej www.rehabilitacjawolomin.pl