Powiat Wołomiński popiera inicjatywę społeczną ?Stop janosikowe?

Starostwo Powiatu Wołomińskiego odprowadziło w 2011 r. do budżetu państwa 3,8 mln zł tzw. ?podatku janosikowego?. – Popieramy akcję społeczną mającą na celu zmianę, według nas niesprawiedliwej, ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, potocznie zwaną ?janosikową? – czytamy w komunikacie nadesłanym do naszej redakcji przez Piotra Kaczorka, rzecznika prasowego starostwa. A co Państwo sądzicie na ten temat?

„Janosikowe” to obowiązkowa wpłata do budżetu państwa dokonywana przez samorządy bogatsze na rzecz tych najbiedniejszych. Mechanizm naliczania opłaty skonstruowany jest według nas w sposób niesprawiedliwy. Powiaty okołowarszawskie i województwo mazowieckie są szczególnie dotknięte tą niesprawiedliwością. Powiat Wołomiński, który niestety również jest płatnikiem ?podatku janosikowego? wpłacił z tego tytułu w 2011 r. do budżetu państwa 3,8 mln zł. Te pieniądze mogłyby zostać przeznaczone na inwestycje, np. remonty dróg lub szkół.

Przygotowana przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej nowelizacja ustawy nie likwiduje ?janosikowego?, ale zmienia sposób jego naliczania i przyznawania. Autorzy projektu proponują, by ?janosikowe? na wzór innych krajów UE było rozdzielane w konkursach na konkretne projekty. Chcą także, by ?janosikowe? zostało obniżone o 20 proc.

Każdy mieszkaniec naszego powiatu może włączyć się w akcję poparcia. Jest to wspólna, ponadpartyjna, obywatelska inicjatywa. Jak to zrobić? Bardzo prosto. Wystarczy wejść na stronę internetową www.stopjanosikowe.pl lub www.powiat-wolominski.pl i wydrukować formularz potrzebny do zbierania podpisów, a następnie wypełniony druk złożyć do 6 sierpnia 2011 r. w sekretariacie Starostwa Powiatowego w Wołominie przy ul. Prądzyńskiego 3.

Piotr Kaczorek,

Rzecznik Prasowy

3 przemyślenia nt. „Powiat Wołomiński popiera inicjatywę społeczną ?Stop janosikowe?

  1. Ja dla odmiany popieram zmniejszanie nierówności wśród mieszkańców gmin.

  2. Za 3,8 miliona można by zatrudnić ze 30 urzędników i 2 tony kawy ;)

  3. „wpłacił z tego tytułu w 2011 r. do budżetu państwa 3,8 mln zł” – a ile do Brukseli z przydziału wypadło? Tak tylko pytam.

Możliwość komentowania jest wyłączona.