Powstaje nowy system gospodarki odpadami

O funkcjonowaniu MZO w Wołominie, nowej ustawie śmieciowej i jej wpływie na funkcjonowanie gospodarstw domowych z p.o. dyrektora MZO Radosławem Wasilewskim rozmawia Teresa Urbanowska.

? Od kiedy w życie wchodzi znowelizowana ustawa śmieciowa i co ona oznacza dla mieszkańca?

? Nowela ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach weszła w życie z dniem 1 stycznia 2012 r., z tym że system gospodarki odpadami zaczyna funkcjonować od 1 lipca 2013 r. Od tego momentu mieszkańcy nie będą już oddawać zgromadzonych przez siebie odpadów na podstawie dotychczasowych umów zawartych z uprawionymi do tego przedsiębiorcami, jak to miało miejsce do tej pory. Z początkiem lipca przyszłego roku to gmina przejmuje władztwo nad odpadami. Oznacza to, że mieszkańcy będą przekazywać odpady za pośrednictwem gminy i gminie będą płacić za te odpady. Będzie to tzw. podatek śmieciowy.

? Czy MZO jest przygotowane do funkcjonowania według nowych zasad?

? MZO jest przygotowane do świadczenia działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych. Zmianie, a ściślej rzecz biorąc modernizacji, ulec musi sposób zagospodarowania odpadów. Teraz jest to przede wszystkim składowanie. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą mają zacząć funkcjonować regionalne instalacje do przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK), tj. instalacje służące do termicznego przetwarzania odpadów lub zakłady zagospodarowywania odpadów obejmujące swoją działalnością mechaniczno-biologiczne przetwarzanie zmieszanych odpadów komunalnych, kompostowanie odpadów zielonych i innych bioodpadów oraz składowanie pozostałości. MZO chcąc pełnić funkcję RIPOK, musi zmienić sposób zagospodarowywania odpadów, który w obecnie funkcjonującym modelu nie obejmuje mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych.

? Czy w związku z tą ustawą miasto również musi poczynić specjalne przygotowania?

? Aby wdrożyć nową ustawę, miasto musi uruchomić rejestr działalności regulowanej oraz podjąć szereg uchwał w sprawie, np. musi ustalić stawki opłat pobieranych od mieszkańców za odebrane odpady, ustalić szczegółowe zasady ich ponoszenia, wzoru deklaracji i terminy złożenia pierwszej deklaracji.

? Czy je poczyniło?

? Burmistrz Wołomina podjął intensywne działania z tym związane. Nad zmianami pracuje grupa urzędników. Sprawa podatku śmieciowego jest ważna i trudna dla samorządu. Zostało mało czasu, ale wierzę, że gmina poradzi sobie z tą sprawą.

? Pańskie urzędowanie w MZO zaczęło się w gorącej atmosferze. Pańskiemu poprzednikowi miasto zarzuciło szereg uchybień, czy zweryfikowano już stawiane zarzuty?

? W tej chwili większość nieprawidłowości jest już usunięta. Niestety zakład musiał zapłacić karę w wysokości 10 000 zł za działania niezgodne z prawem, ale od drugiej kary, znacznie wyższej, udało nam się wybronić.

? Co zmieniło się w trakcie Pańskiego kierowania tą firmą?

? W trakcie mojego kierowania firmą rozszerzony został zakres działalności. Do życia powołane zostały dwa nowe piony związane z pracami remontowymi dróg i pielęgnacji zieleni miejskiej na terenie Gminy Wołomin. Rok 2011 był rokiem dużych i intensywnych zmian w zakładzie. MZO nie jest już tą samą firmą, co przed rokiem. Duże środki finansowe skierowano na zakupy nowego sprzętu oraz modernizację zakładu. Obecnie trwa remont biura, w tym roku planujemy remonty kolejnych budynków. Chcę, aby MZO było dużą, nowoczesną firmą, zdolną konkurować na rynku odpadów. Największe korzyści odniosła Gmina Wołomin. Usługi świadczone przez nasz zakład na rzecz gminy są dużo tańsze, przez co można było np. wyremontować więcej dróg.

? Jakie są plany na rok bieżący i na lata kolejne?

? Priorytetem na najbliższe lata jest uzyskanie statutu RIPOK oraz kontynuowanie bieżącej działalności. Sytuacja może być trudna, bo nikt nie jest w stanie przewidzieć, co będzie się działo w momencie, gdy zafunkcjonuje nowy system gospodarki odpadami. Zrobimy wszystko, aby nadchodzące zmiany przyniosły korzyści zakładowi i mieszkańcom Gminy Wołomin.