Pracownicze Plany Kapitałowe ? zasady ich wprowadzania

biura rachunkowego mojerozliczenia.pl

O tym od czego uzależniony jest termin wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych rozmawiamy z Pawłem Żółtkiem ? właścicielem biura rachunkowego z Kobyłki

? Do naszej redakcji trafiają pytania od pracodawców z terenu powiatu związane z Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. Proszę przybliżyć temat naszym Czytelnikom.
? Jeśli chodzi o pracodawców z naszego powiatu to z pewnością zdecydowaną większość pracodawców mogę uspokoić. Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) będą wdrażane etapami. Są cztery terminy: do 1 lipca 2019 roku ? podmioty zatrudniające co najmniej 250 osób, 1 stycznia – podmioty zatrudniające co najmniej 50 osób, 1 lipca 2020 roku – podmioty zatrudniające co najmniej 20 osób, 1 stycznia 2021 roku ? pozostałe podmioty i jednostki sektora finansów publicznych. Oczywiście są na terenie naszego powiatu firmy zatrudniające 250 osób, ale te firmy z reguły dysponują własnym zapleczem kadrowym i one już wdrożyły PPK.
? Z tego harmonogramu wynika, że większość przedsiębiorców ma jeszcze co najmniej kilka miesięcy, a nawet więcej niż rok.
? Tak, niemniej jednak skoro już rozmawiamy na ten temat to warto pokazać mechanizm wdrożenia PPK. Pierwszy krok jaki powinien zrobić pracodawca, to w porozumieniu z zakładową organizacją związkową lub z reprezentacją pracowników, wybrać instytucję finansową, która będzie gromadziła i inwestowała środki. Takich uprawnionych instytucji jest w Polsce 20. Pracodawca nie jest związany z wybraną przez siebie instytucją finansową na zawsze. Może ją zmienić. Takiej możliwości nie ma pracownik. Pracownik może zmienić instytucję finansową, w której gromadzi środki w momencie np. zmiany pracodawcy.
? Jaki jest kolejny krok ze strony pracodawcy?
? Kolejny krok pracodawcy to podpisanie umowy o zarządzanie i podpisanie umowy o zarządzanie w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych. Umowę o prowadzenie PPK pracodawca zawiera w imieniu i na rzecz wszystkich swoich pracowników, którzy ukończyli 18 lat, ale nie ukończyli 55 lat. Osoby, które ukończyły 55 lat, ale nie ukończyły 70 lat, też mogą przystąpić do PPK, ale wyłącznie na swój wniosek. Dla nich PPK nie jest obowiązkowe. Dla pozostałych pracowników istnieje oczywiście możliwość złożenie deklaracji rezygnacji z dokonywania wpłat.
? Prawdopodobnie część zatrudnionych złoży takie deklaracje.
? Z pewnością tak. Natomiast kontynuujmy naszą rozmowę o etapach wdrożenia PPK przez pracodawców. Kolejnym krokiem po podpisaniu umów jest już pobranie składek z wynagrodzeń i dokonanie wpłat do instytucji finansowej. Pracodawca ma obowiązek obliczenia, pobrania, a następnie wpłaty pobranych kwot i poinformowania o tym instytucji finansowej oraz samego pracownika.
? A czy pracownik, który nie złożył deklaracji rezygnacji i przystąpił do PPK, będzie mógł z PPK zrezygnować?
? Tak. Pracownik może w każdej chwili zrezygnować z dokonywania wpłat na PPK. Musi wtedy złożyć deklarację o rezygnacji, ale może też w każdej chwili wnioskować o wznowienie wpłat ? musi wtedy złożyć do pracodawcy pisemny wniosek o dokonywanie wpłat.
? Czyli podsumowując: gros pracodawców nie musi jeszcze wdrażać u siebie Pracowniczych Planów Kapitałowych?
? Tak, zgadza się. Termin wdrożenia PPK u poszczególnych firm zależy od wielkości zatrudnienia w danej firmie.

zoltek_logoBiuro Rachunkowe,
Kobyłka ul. Szeroka 6, tel. 22 786 06 11
www.mojerozliczenia.pl

Jedno przemyślenie nt. „Pracownicze Plany Kapitałowe ? zasady ich wprowadzania

  1. zasady tego programu to akurat są jasno określone na https://www.mojeppk.pl/ . No i najlepiej jest właśnie korzystać z informacji tam zawartych bo dzięki temu będziemy wiedzieć to co prawdzie i to co po prostu trzeba wiedzieć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.