Profilaktyka zakażenia noworodka paciorkowcem gr. B

Paciorkowiec grupy B jest niebezpieczny jeśli o nim nie wiemy. Warto więc przed porodem wykonać badanie przesiewowe, by sprawdzić nosicielstwo. Jeśli lekarz prowadzący ciążę nie wykonuje rutynowo takich badań, warto poprosić o skierowanie na to badanie.Zdarza nam się nie raz słyszeć o zakażeniu noworodków paciorkowcem. Jednak nieczęsto mówi się o tym, że ryzyko tego zakażenia przyszła mama może zminimalizować przed porodem.
To zakażenie wywołuje ?Streptoccocus agalactiae? – bakteria należąca do paciorkowców grupy B (Group B Streptococcus, GBS), która kolonizuje dolny odcinek przewodu pokarmowego oraz układ moczowo-płciowy osób dorosłych. Ze względu na bliskie sąsiedztwo cewki moczowej, odbytu i pochwy, bakteria ta jest często obecna w drogach rodnych kobiety. Nosicielstwo paciorkowca gr. B nie daje zazwyczaj żadnych objawów i dotyczy ok. 30% społeczeństwa. Ta z pozoru niegroźna bakteria może stanowić niebezpieczeństwo w sytuacji, gdy na zakażenie GBS zostanie narażony noworodek. Dochodzi do tego najczęściej w trakcie trwania porodu. Skolonizowanie pochwy przez GBS nie jest równoznaczne z zakażeniem rodzącego się dziecka, ale ryzyko wystąpienia sepsy u noworodków, których matki miały dodatni posiew w kierunku GBS w ostatnich tygodniach ciąży jest 25-krotnie wyższe, niż w przypadku kobiet z ujemnym posiewem. Ryzyko infekcji wzrasta wraz z pojawieniem się dodatkowych czynników sprzyjających jak np. poród przedwczesny czy przedwczesne pęknięcie błon płodowych.
Poza sepsą S. agalactiae może wywołać zapalenie płuc, prowadzące do ostrej niewydolności oddechowej noworodka, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz zapalenie szpiku czy ropne zapalenie stawów. Drobnoustrój ten jest nadal główną przyczyną chorób i zgonów nowonarodzonych dzieci, nawet w tak wysokorozwiniętych krajach jak Stany Zjednoczone.
Z tego powodu coraz częściej praktykowane są badania przesiewowe ciężarnych kobiet na obecność paciorkowca gr. B. Badanie to jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne. Polega ono na równoczesnym pobraniu wymazu z przedsionka pochwy i odbytu w okresie między 35 a 37 tygodniem ciąży. W ciągu zaledwie kilku dni ciężarna otrzymuje wynik posiewu, który powinna zabrać ze sobą do porodu.
S. agalactiae jest wrażliwy       m. in. na antybiotyki z grupy penicylin. Dlatego wszystkie kobiety z dodatnim wynikiem posiewu w kierunku GBS otrzymują w trakcie porodu dożylnie antybiotyk z tej właśnie grupy. Ciężarne z ujemnym wynikiem posiewu nie wymagają takiego postępowania
Paciorkowiec gr. B jest niebezpieczny jeśli o nim nie wiemy. W przeciwnym razie możemy skutecznie minimalizować ryzyko infekcji u noworodka stosując śródporodową profilaktykę antybiotykiem. Takie postępowanie jest standardem u wszystkich ciężarnych kobiet posiadających wynik posiewu w kierunku GBS, zgłaszających się do porodu w Szpitalu Powiatowym w Wołominie. Ponadto wszystkie nowonarodzone dzieci, w pierwszych dobach po porodzie, monitorowane są w Oddziale Noworodkowym pod kątem ryzyka zakażenia.
Jeśli twój lekarz prowadzący ciążę nie wykonuje rutynowo badań przesiewowych w kierunku GBS, poproś go o to badanie.