Wakacje w pełni, policjanci apelują do rodziców, by zadbali o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży i zwracali uwagę na to jakimi pojazdami poruszają się ich pociechy. Quad to coraz bardziej popularny pojazd. Jest chętnie fundowany w formie prezentów dla dzieci na wszelkiego rodzaju okazje. Kupno tego kosztownego podarunku wymaga jednak przemyślenia. Rodzice często nie zdają sobie sprawy jak duże zagrożenie mogą nieść ze sobą takie pojazdy i kupują je nawet kilkuletnim dzieciom nie zwracając uwagi na brak uprawnień,umiejętności czy też kasku ochronnego.
Pamiętajmy, że aby doszło do tragedii na takim pojeździe, wcale nie trzeba jechać szybko. Osoba nie posiadająca uprawnień, a więc nie znająca przepisów ruchu drogowego wystarczy, że z terenu posesji wyjedzie na drogę publiczną wprost pod samochód. Tragiczne skutki takiego zdarzenia są łatwe do przewidzenia. Pamiętajmy, że niejednokrotnie ułamek sekundy decyduje o życiu.
Zdarzenia w których uczestniczą kierujący tymi pojazdami są dobitnym przykładem na to, jak niebezpieczne w rękach dzieci mogą być maszyny typu quad. Warto w tym miejscu przypomnieć, że quadem kierować może osoba powyżej 14 roku życia posiadająca stosowne uprawnienia. Powierzanie sterów tego typu pojazdu dzieciom nie posiadającym odpowiedniego wieku i przeszkolenia często kończy się tragicznie.
Apelujemy do rodziców o odpowiednie zabezpieczanie quadów przed dziećmi, bowiem to dorośli ponoszą prawne konsekwencje przy takich zdarzeniach. Osoba dorosła widząc, że dziecko wsiada za kierownicę quada powinna zdecydowanie zareagować unikając tym samym przykrych a czasem nawet tragicznych w skutkach zdarzeń.
Udostępnianie kilkuletnim dzieciom quada jest z pewnością wielką frajdą dla naszych pociech. Pamiętajmy jednak, że quad to nie rower ani hulajnoga, a na dorosłych spoczywa obowiązek sprawowania należytej opieki nad dziećmi. Chwila zaniedbania lub nieuwagi może zakończyć się poważnym urazem i konsekwencjami na całe życie.
Pamiętajmy, że aby wakacje kojarzyły się wyłącznie z dobrymi wspomnieniami, a nie tragedią zachowajmy szczególny nadzór nad swoimi pociechami.
kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka
Więcej wiadomości z Mazowsza
Efekt domina na S8. Sześć pojazdów rozbitych, ekspresówka była całkowicie zablokowana
Tragiczny wypadek na DW631. Auto rozpadło się podczas dachowania.
Zderzenie hulajnogi z samochodem w Mszczonowie. Poszkodowany trafił do szpitala
Dwie nastolatki trafiły do szpitala. Jechały razem na jednej hulajnodze elektrycznej
Policja poszukuje świadków kradzieży i aktów wandalizmu
Skrajna nieodpowiedzialność za kierownicą. Obywatelska czujność uratowała życie
Dachowanie pod Płońskiem. Suzuki wypadło z drogi i przewróciło się na dach, pasażerka trafiła do szpitala
Kurier z promilem alkoholu w organizmie zatrzymany przez ostrołęcką drogówkę
Pożar w domu pod Legionowem. Kłęby dymu wydobywały się z budynku, strażacy ruszyli do akcji
Likwidacja nielegalnego salonu gier hazardowych w Legionowie
Pijany 22-latek roztrzaskał auto o latarnię. Nie miał prawa jazdy, miał blisko 2 promile
Policjanci ustalają przyczyny pożaru przy ul. Batorego w Sochaczewie
Pięciu pijanych rowerzystów wyeliminowanych z ruchu przez jeden patrol w ciągu kilku godzin
Ukradł rower spod szkoły i ruszył nim w drogę. Miał ponad 3 promile alkoholu

