Rola odnawialnych źródeł energii w rozwoju lokalnym

Odnawialne źródła energii (OZE) mogą nie tylko mieć duży wkład w lokalny bilans energetyczny, ale też przyczynić się do rozwoju gospodarczego gmin i powiatów. Przede wszystkim OZE poprawiają zaopatrzenie w energię tam, gdzie
infrastruktura energetyczna jest słabo rozwinięta. Wszak głównym odbiorcą z lokalnych OZE będą rolnicy, gospodarstwa agroturystyczne, przetwórnie rolne itp.Również, co ważne, odnawialne źródła energii przyczyniają się do zmniejszenia bezrobocia. Produkcja komponentów do biopaliw czy biomasy wymaga rąk do pracy, tak jak obsługa elektrowni wodnych czy wiatrowych.
Nie można także zapominać, że komponenty do biopaliw oraz biomasy mogą być uprawiane na glebach słabych lub zanieczyszczonych. Dzięki temu nierentowne dotąd gospodarstwa mają szansę wypracować zysk netto.
Większość ekspertów zgadza się, że umiejętne i racjonalne wykorzystanie OZE może przyczynić się nie tylko do poprawy gospodarki na rynku lokalnym, ale też korzystnie wpłynąć na ochronę środowiska. Wszak dzięki rozwojowi energetyki odnawialnej zmniejsza się zużycie paliw kopalnych, których wykorzystanie w energetyce powoduje emisję dwutlenku węgla i tlenków siarki, a także przyczynia się do zniszczenia krajobrazu (np. kopalnie odkrywkowe). Dzięki odnawialnym źródłom energii mogą więc ocaleć całe ekosystemy! Pamiętajmy jednak, że odnawialne źródła energii też mogą negatywnie oddziaływać na środowisko. Wiatraki mogą zabijać przelatujące ptaki, zwłaszcza gdy zbudowane są na trasie ich przelotów, produkcja biokomponentów może zmniejszać bioróżnorodność itp. Rozwaga i umiar jest więc wszędzie potrzebna.
Tymczasem zachęcamy do lektury drugiej ?wkładki tematycznej? poświęconej odnawialnym źródłom energii. Tym razem przybliżymy Państwu m.in. zagadnienia związane z elektrowniami wodnymi, małą retencją oraz produkcją prądu z ogniw fotowoltaicznych. Miłej lektury!