Różne odcienie Święta Niepodległości w powiecie

Co dziś znaczy dla nas Święto Niepodległości? W jakim celu organizowane są uroczystości centralne, skoro każdego roku dochodzi podczas nich do coraz większych burd i zamieszek ? myślę, że wielu z nas zadaje sobie podobne pytania. Na szczęście w obchodach lokalnych jest jeszcze spokojnie.

Obchody 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zostały zaakcentowane w większości naszych gmin. I tu u nas – lokalnie – było podniośle, patriotycznie, choć wszędzie z kampanią samorządową w tle.

W Wołominie świętowanie rozpoczęło się tradycyjnie – mszą świętą w Kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej.

Po nabożeństwie mieszkańcy biorący udział w uroczystościach przemaszerowali na Plac 3-go Maja, gdzie wołomińskie władze samorządowe złożyły winiec pod pomnikiem Jana Pawła II. O podniosłym charakterze uroczystości świadczył udział licznych pocztów sztandarowych, które maszerowały na czele pochodu.

W dalszej części uroczystości przeniosły się pod pomnik ?Obrońcom Ojczyzny 1920 roku?, gdzie ? tradycyjnie – odbył się apel pamięci, złożenie kwiatów oraz przemówienia okolicznościowe burmistrza Ryszarda Madziara, starosty Piotra Uścińskiego, czy posła na Sejm RP prof. Jana Szyszko.

– Szkoda, że do głosu dopuszczona została tylko jedna opcja ? tak skomentowano dobór mówców.

Choć obchody uroczystości Święta Niepodległości na terenie powiatu wołomińskiego należą do spokojnych to w tym roku specyficznego charakteru dodała im trwająca właśnie kampania wyborcza do samorządu lokalnego. Ale wśród delegacji składających wiązanki kwiatów pod pomnikiem nie zabrakło chyba żadnego z komitetów wyborczych.

Wołomińskie uroczystości zakończyły się w Miejskiej Bibliotece Publicznej projekcją filmu ?Zwycięstwo 1920?, zrealizowanego dla Instytucji Kultury Ossów ? Wrota Bitwy Warszawskiej. Przed filmem odbył się krótki wykład historyczny Jarosława Stryjka na temat Boju pod Ossowem.

W Markach wręczona została statuetka ?Zasłużony dla Miasta Marki? rodzinie doktora Henryka Raczkowskiego, odbył się pokaz filmu multimedialnego, wspólnie rozpalono kilkuset zniczy, nie zabrakło koncertu orkiestry dętej jak też profesjonalnego pokazu sztucznych ogni. Dzień zakończył się ?wojskową grochówką u Burmistrza?.

Święto Niepodległości do dzień, który jest również świętowany w szkołach. W Zespole Szkół nr 3 im. Jana Pawła II w Wołominie w dniu 7 listopada odbyła się akademia poświęcona 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Gimnazjaliści i licealiści przygotowali program słowno – muzyczny ?Droga do niepodległości?, oddając cześć tym, którzy słowem i czynem wywalczyli nam wolność. Uczniowie zwrócili uwagę na najważniejsze wydarzenia z naszej historii: rozbiory, powstania, Wiosna Ludów, wybuch I wojny światowej i odzyskanie przez Polskę niepodległości. Młodzież uczciła narodowe święto, rozwinęła i pogłębiła zainteresowania przeszłością, umocniła postawy patriotyzmu. Uroczystość przygotowali: Małgorzata Stępnik nauczycielka historii, Magdalena Tunkiewicz nauczycielka muzyki i Marcin Karczewski nauczyciel historii.

Z tak obchodzonym świętem w sposób szczególny kontrastuje to co dzieje się podczas obchodów 11 listopada w stolicy. Jeśli w małych ojczyznach potrafimy świętować inaczej, jeśli uczymy tego dzieci od najmłodszych lat, skąd tyle agresji bierze się podczas obchodów centralnych? Gdzie popełniamy błąd, że nie potrafimy cieszyć się wolnością?

Oprac. Teresa Urbanowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.