Rozszerzanie diety a produkty mleczne

Podstawą żywienia dziecka w pierwszych miesiącach życia jest mleko mamy. Jeśli istnieją ważne przeciwwskazania medyczne do karmienia dziecka piersią lub taki sposób karmienia nie jest możliwy z innych przyczyn, wtedy dieta niemowląt opiera się na mleku modyfikowanym.

Pierwsze produkty uzupełniające wprowadza się, zgodnie z zaleceniami ekspertów, po ukończeniu 17. tygodnia życia dziecka, czyli na początku 5. miesiąca, ale jednocześnie nie powinno to nastąpić później niż przed ukończeniem 26. tygodnia (początek 7. miesiąca). Należy również podkreślić, że przedział ten jest tak szeroki, z uwagi na zalecenia, które mówią, że korzystne dla dziecka jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy.

Pierwsze produkty uzupełniające w diecie niemowlęcia

Rozszerzanie diety niemowląt rozpoczyna się od podania niewielkich ilości gotowanych miksowanych warzyw (np. ziemniaków, marchewki, dyni), a także owoców (np. jabłka, banana, gruszki). Po 5. Miesiącu można też podawać niewielką ilość mięsa, jaj, a także kaszek, w tym glutenowych. Zawsze należy podawać dany produkt pojedynczo i obserwować reakcję na niego. Konsystencja posiłków w 5. i 6. Miesiącu życia dziecka powinna mieć postać gładkiego puree.

Czy 7-miesięczne niemowlę może jeść jogurt?

Tak. Jogurt można wprowadzić do diety dziecka od 6 miesiąca. Należy rozpoczynać od niewielkiej ilości, np. 1-2 razy w tygodniu, obserwując jednocześnie reakcję dziecka. Niemowlę w 7. miesiącu powinno mieć możliwość spróbowania posiłków różnorodnych, rozdrobnionych lub posiekanych. Dietę niemowląt w tym wieku można także wzbogacić w produkty mleczne takie jak sery czy kefir. Należy podkreślić, że produkty mleczne podawane niemowlętom powinny być wysokiej jakości, bez konserwantów i dodatku cukru.

Kiedy wprowadzić mleko krowie?

Mleko krowie nie powinno stanowić głównego napoju mlecznego dzieci przed ukończeniem 12. miesiąca życia, można je jednak dodawać jako dodatek do potraw. Warto także nadmienić, że do 2. roku życia dzieciom zaleca się mleko nieodtłuszczone.

Źródło:  Polskie Towarzystwo Dietetyki
http://www.portaldietetyka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.