Rwa kulszowa już nigdy więcej!

Ludzie dzielą się na tych, których kręgosłup już boli i na tych, których zacznie boleć… i tych ćwiczących Tai Chi.

Z piątki chorób skutkujących najdłuższymi zwolnieniami lekarskimi trzy charakteryzują się ostrymi „bólami krzyża”. W raporcie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czytamy, że Polacy cierpiący na zaburzenie korzeni rdzeniowych i splotów nerwowych spędzają na chorobowym rocznie ok. 13 mln dniówek, chorujący na dyskopatię – 5 mln, a cierpiący na skutek zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa – 4,7 mln dniówek.

Ile bólu doświadczyli chorujący, nikt nie potrafi zliczyć. Dość powiedzieć, że w kolejkach do fizjoterapeutów ustawia się w ciągu roku ponad 600 tys. osób! To już epidemia.

Promieniujący ból od dolnej części kręgosłupa, przez tył lub bok nogi aż do stopy trudno wytrzymać. Mówimy, że bolą korzonki. Ale to ostra reakcja nerwu kulszowego na nacisk. Czym wywołana? Najczęściej dyskopatią lub naroślami na kręgosłupie. Bywa, że problemy te są wynikiem przebytych chorób. Jednak najczęściej są efektami siedzącego trybu życia, permanentnym stresem, a przede wszystkim brakiem regularnej gimnastyki. Warto zapamiętać, że nie ma zdrowej dla kręgosłupa pozycji siedzącej.

By uniknąć tych przykrych doświadczeń, potrzebujemy czegoś więcej niż tabletek przeciwbólowych i intensywnych ćwiczeń fizycznych oferowanych w siłowniach czy domach kultury. Taniec, fitness, hantle, gumy są wskazane, ale pod warunkiem, że przystępujemy do treningu z relatywnie mocnym gorsetem mięśniowym. – Na siłowni nie wyćwiczymy mięśni krótkich kręgosłupa, które stabilizują kręgi w prawidłowym ustawieniu i chronią go przed przeciążeniami ? ostrzega w wywiadzie dla „Polityki” dr Mariusz Maliszewski z Centrum Terapii Kręgosłupa w Jaworznie, który na co dzień leczy niefortunnych amatorów siłowni, jogi i aerobiku.

Potrzebujemy gimnastyki, w czasie której: ? wzmacniane są mięśnie podtrzymujące kręgosłup (przykręgosłupowe i brzucha) uelastyczniane i odżywiane są stawy międzykręgowe i wiązadła.

Właśnie taki charakter mają ćwiczenia Tai Chi. W czasie rozgrzewki i wykonywania formy, szczególny nacisk kładziemy na gibkość i wzmacnianie stabilizującej kręgosłup grupy mięśni obręczy biodrowej. Mięśnie te pracują, gdy wykonujemy pięknie prezentujące się ruchy, kopnięcia i zwroty. Pod wpływem takiego treningu zwiększa się unaczynienie mięśni i stawów (w tym krążków międzykręgowych), czyli ich lepsze odżywienie. Stają się sprężyste, silniejsze. Zwiększa się precyzja ruchów. Faktem jest też wzrost tkanki kostnej i zwiększenie mineralizacji kręgosłupa.

PAMIĘTAJ:
Gimnastykuj się. Jak najmniej czasu spędzaj w pozycji siedzącej. Jeśli siedzisz, nie zakładaj nogi na nogę.Podnoś cięższe przedmioty nogami, a nie kręgosłupem. Nie noś ciężkiej torby na jednym ramieniu. Intensywny wysiłek poprzedź kilkumiesięcznym wzmacnianiem mięśni przykręgosłupowych. Jeśli boli kręgosłup, pływaj w wodzie o temp. ok 30 stopni, by unikać skurczów mięśni na skutek chłodu. Pływaj na grzbiecie. Troska o wzmacnianie drobnych mięśni przykręgosłupowych, zwieraczy i przepon – to odróżnia Tai Chi od zwykłego treningu sportowego.

RWA KULSZOWA

To największy w ciele nerw – taśma o grubości 5 mm a szerokości 15 mm. Rozpoczyna się wiązką „kabelków” ? nerwów wychodzących z kręgosłupa na wysokości ostatnich dwóch dolnych kręgów odcinka lędźwiowego i kości krzyżowej.

Miejski Dom Kultury w Wołominie

grupy początkująca i zaawansowani

w poniedziałki i środy – o godz. 20.00-21.30.

Seniorzy (UTW) ? wtorki, godz. 10-11.30

Dom Kultury w Tłuszczu

Seniorzy (UTW) ? wtorki, godz. 12.30-14.00

Janusz Kieś Nikko Tai Chi

Kontakt pod nr tel. 516 099 060

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.