Spektakl idealny

Niedzielny wieczór obfitował w emocje – spektakl ?Rodzina idealna? w reżyserii Piotra Stawskiego wystawiany przez działający przy MDK w Wołominie teatr PaTaTaj zdobył nagrodę główną Grand Prix na Przeglądzie Teatrów Młodzieżowych w Domu Kultury Zacisze. Jury w składzie: Emilia Krakowska, Weronika Chinowska oraz Adrian Perdjon przyznało również wyróżnienie za reżyserię i scenariusz Piotrkowi Stawskiemu, który opowiedział o drodze do tego sukcesu.

? Od jak dawna działacie w tej grupie teatralnej?

? Teatr PaTaTaj istnieje już od pięciu lat, ale dopiero od zeszłego roku jesteśmy związani z wołomińskim MDK jako sekcja teatralna. Wcześniej organizowaliśmy tu tylko premiery naszych spektakli, ale od niedawna możemy organizować tu próby w weekendy, więc chętnie korzystamy z tej możliwości.

? Przegląd teatralny w Domu Kultury Zacisze ma już swoją tradycję, odbywa się od kilkunastu lat…

? …i wołomiński teatr ma tam już swoje osiągnięcia ? kilka lat temu Bartek Guziak dostał tam nagrodę za najlepszą kreację aktorską za rolę w spektaklu ?Na imię mi Oskar?. Tym razem w ciągu dwóch dni festiwalu publiczność i jury obejrzeli dziesięć spektakli teatrów z Rzeszowa, Krosna, Pruszkowa czy Poznania. Poziom na takich imprezach jest zawsze wysoki, bo najpierw trzeba przejść przez dość gęste sito przesyłając na przykład zapis video spektaklu.

? Jak długo pracowaliście nad ?Rodziną idealną??

? Trzy miesiące: od października do grudnia. To nasze najpoważniejsze przedsięwzięcie, choćby ze względu na sporą, kilkunastoosobową obsadę. Spektakl mógłby trwać dobrze ponad dwie godziny, ale postanowiliśmy go grać w karkołomnym tempie i nie zanudzać widzów. To stara teatralna sztuczka mistrzów rosyjskich ? zaczynamy szybko, a potem przyspieszamy… Nie ułatwia to oczywiście życia publiczności ? tempo wydarzeń oraz kolejne wprowadzane na scenę postacie wymagają intensywnego skupienia. Szczerze mówiąc ? trzeba spektakl zobaczyć kilka razy, żeby wyłapać wszystkie niuanse… Dodatkowo on wciąż ewoluuje, zagraliśmy go dotychczas raptem cztery razy i cały czas dokonujemy małych poprawek.

? Dostałeś nagrodę za najlepszy scenariusz… Długo powstawał?

? Pomysł chodził za mną bardzo długo, aż w końcu usiadłem i napisałem go w trzy noce. Dla każdego aktora teatru PaTaTaj znalazła się w nim rola ? pracujemy razem już długo, mamy wspólne cele i wizję teatru a ten spektakl to efekt naszej zespołowej pracy.

? Co dalej z ?Rodziną idealną??

? W festiwalowym jury była pani Emilia Krakowska, znana widzom na przykład z roli Jagny w ?Chłopach?. Do tradycji festiwalu na Zaciszu należy spotkanie jury ze zwycięzcami i przekazanie swoich uwag i porad artystom. Pani Emilia nie mówiła właściwie o niczym innym oprócz możliwości wprowadzenia naszego spektaklu na deski zawodowego teatru. Twierdziła, co nas niezwykle ucieszyło, że to najbardziej współczesny spektakl, jaki widziała w ostatnim czasie, że naszym obowiązkiem jest go grać wszędzie, gdzie tylko będziemy mogli. Jednym z podsuniętych przez nią pomysłów jest zainteresowanie naszą sztuką Och-Teatru w osobie Marii Seweryn lub Krystyny Jandy. Oczywiście umieszczenie ?Rodziny idealnej? w ramówce zawodowego teatru jest praktycznie niemożliwe ? aktorzy mają swoje studia, pracę, obowiązki, nie są więc w stanie grać spektaklu regularnie.

? A może naprawdę już czas spróbować ?robić teatr? zawodowo?

? Dotychczas próbowaliśmy jedynie biletować spektakl, żeby zarobić na kostiumy, scenografię i pokryć koszty wyjazdów na festiwale. Nigdy nie myśleliśmy o tym, żeby komercjalizować te przedsięwzięcie ? zależy nam tylko na tym, żeby grać często i trafić do jak największej rzeszy odbiorców… Póki co ? w planach mam chęć współpracy z duszpasterstwem akademickim w Warszawie. Planujemy zorganizowanie konferencji o problemach duchowych rodziny, której nasz spektakl byłby częścią.

Łukasz Rygało