Spotkanie z prof. Andrzejem Mencwelem w Muzeum Zofii i Wacława Nałkowskich

Muzeum Zofii i Wacława Nałkowskich zaprasza 30 stycznia 2020 roku o godzinie 17.00 na spotkanie z prof. Andrzejem Mencwelem ?Zaangażowanie jako postawa. Rozmowa o Wacławie Nałkowskim? Prowadzenie Anna Łazar

W czwartkowy wieczór w rozmowie z prof. Andrzejem Mencwelem przybliżymy postać Wacława Nałkowskiego  – świetnego przedstawiciela polskiej inteligencji przełomu wieku XIX i XX, piewcy postępu, emancypacji i etosu pracy. Trzy główne nurty jego aktywności to geografia, pedagogika i publicystyka. Prace Wacława Nałkowskiego w dziedzinie geografii stanowiły kamień milowy w rozwoju dyscypliny w Polsce. To właśnie on napisał pierwszy od czasów Oświecenia podręcznik do geografii fizycznej. Potrafił przekazać swoją pasję uczennicom. Całe życie zarabiał bowiem jako nauczyciel w pensjach dla panien i na Uniwersytecie Latającym. Maria Czaplicka ? badaczka Syberii i pierwsza Polka, która uzyskała w Oksfordzie tytuł uniwersytecki pisała, że lekcje Wacława Nałkowskiego zadecydowały o jej naukowych wyborach. Nota bene jej brat był w Wołominie lekarzem, zaś ona sama odwiedzała Dom nad Łąkami i przyjaźniła się z Zofią Nałkowską. Wacław Nałkowski był szermierzem emancypacji kobiet, walczył o wolności demokratyczne w dziedzinie myśli i kultury, a jego płomienne, sarkastyczne polemiki do dziś nie tracą temperatury.

Andrzej Mencwel – profesor nauk humanistycznych, historyk literatury i kultury polskiej,  założyciel i wieloletni dyrektor Instytutu Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, prezes honorowy Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego. Eseista, publicysta, redaktor czasopism i serii wydawniczych. Autor licznych opracowań oraz książek ?Sprawa sensu? (1971), ?Stanisław Brzozowski ? kształtowanie myśli krytycznej?  (1976), ?Widziane z dołu? (1980), ?Etos lewicy. Esej o narodzinach kulturalizmu polskiego? (tu esej o Nałkowskim ?Forpoczta i sumienie?) (1990, 2009), ?No! Io non sono morto?Jak czytać ?Legendę Młodej Polski? (2001), ?Kaliningrad, moja miłość? (2003), ?Wyobraźnia antropologiczna. Próby i studia? (Nagroda im. Jana Baudouina de Courtenay) (2006), ?Stanisław Brzozowski. Postawa krytyczna. Wiek XX? (2014, Nagroda im. Kazimierza Wyki), ?Toast na progu? (2017, nominacja do Nike),  najnowsza to ?Przedwiośnie czy potop (2). Nowe krytyki postaw polskich? (2019). Pierwsza edycja ?Przedwiośnie czy potop. Studium postaw polskich w XX wieku? (1997) została wyróżniona Nagroda PEN-Clubu im. Jana Strzeleckiego. W latach 1988-2011 redaktor serii podręczników akademickich ?Wiedza o kulturze?. Od 2005 roku redaktor naukowy serii ?Communicare? Wydawnictw Uniwersytetu Warszawskiego.

Anna Łazar – realizuje projekty i pisze teksty o kulturze współczesnej. Pracowała w dziedzinie dyplomacji publicznej i kulturalnej w MSZ, dyrektorując w Instytutach Polskich w Kijowie i w Sankt-Petersburgu oraz w organizacjach pozarządowych. Członkini redakcji pism „Blok” i „Czas literatury”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.