Stop smogowi

Na obszarze województwa mazowieckiego od 11 listopada 2017 r. obowiązuje uchwała antysmogowa ? uchwała Sejmiku Województwa Mazowieckiego Nr 162/17 z dnia 24 października 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa mazowieckiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw (Dz. Urz. Woj. Maz. 27.10.2017 r. poz. 9600).

Uchwała antysmogowa jest aktem prawa miejscowego obowiązującym wszystkich mieszkańców województwa, samorządy oraz podmioty działające na jego terenie.
Uchwała antysmogowa wprowadziła m.in. zakaz spalania w kotłach, piecach i kominkach opału takiego jak:
?mułki i flotokoncentraty węglowe oraz mieszanki produkowane z ich wykorzystaniem,
?węgiel brunatny oraz paliwa stałe produkowane z ich wykorzystaniem,
?węgiel kamienny w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm,
?paliwa zawierające biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20% (np. mokrego drewna).
Istnieje całkowity zakaz spalania odpadów (w tym odpadów z przemysłu meblarskiego).
Kupując opał na sezon grzewczy należy domagać się od sprzedawców certyfikatów/dokumentów potwierdzających odpowiednie parametry zakupionego paliwa. Dokumenty te będą stanowiły ewentualne dowody w trakcie przeprowadzania kontroli jakości paliw spalanych w piecach przez mieszkańców.
Ponadto uchwała wprowadza następujące regulacje:
?posiadacze kominków będą musieli wymienić je do końca 2022 roku na takie, które spełniają wymogi ekoprojektu, lub wyposażyć je w urządzenie ograniczające emisję pyłu do wartości określonych w ekoprojekcie.
?od 1 stycznia 2023 r. nie wolno używać kotłów na węgiel lub drewno nie spełniających wymogów dla klas 3, 4 lub 5 według normy PN-EN 303-5:2012, czyli tzw. ?kopciuchów? – na wymianę pozaklasowych kotłów pozostały 3 lata (do końca 2022).
?od 1 stycznia 2028 r. nie wolno używać kotłów na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 według normy PN-EN 303-5:2012,
Należy również pamiętać, że  przestrzeganie przepisów wprowadzonych niniejszą uchwałą
będzie  kontrolowane zarówno w kwestii posiadanych urządzeń grzewczych jak i stosowanych rodzajów paliw. Użytkownicy instalacji naruszający przepisy uchwały będą ukarani mandatem do 500 zł lub grzywną
do 5 000 zł.
Sprawdź swoje obowiązki wynikające w wprowadzenia uchwały antysmogowej:
Zadbajmy razem o czyste powietrze!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.